Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ առաջին փոխվարչապետ Կարեն Կարապետյանն այսօր հայտարարել է, որ դիմելու է գլխավոր դատախազին, որպեսզի ձերբակալված ԱԺ պատգամավորներին անձեռնմխելիությունից զրկելու միջնորդությունը հետ վերցնի խորհրդարանից:
Այս մասին նա հայտարարել է լրագրողներին՝ հավելելով, որ գնում է պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպման:
Մեդիամաքսը հիշեցնում է, որ Ազգային Ժողովի պատգամավորներ Նիկոլ Փաշինյանը, Արարատ Միրզոյանը եւ Սասուն Միքայելյանը ձերբակալվել են ապրիլի 22-ին՝ «օրենքով սահմանված կարգի խախտմամբ հավաք դիտավորությամբ կազմակերպելու եւ անցկացնելու անմիջականորեն ծագած կասկածանքով»: Գլխավոր դատախազությունն հայտարարել էր, թե ՀՀ ԱԺ պատգամավորների ձերբակալման մասին ՀՀ սահմանադրությամբ սահմանված կարգով անհապաղ տեղեկացվել է ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահը:
«Գնում եմ, որպեսզի բանակցեմ եւ լուծում գտնենք: Վաղվա օրը (Հայոց Ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օր-Մեդիամաքս) չափազանց կարեւոր է: Ես կարծում եմ, որ մենք այնքան տրամաբանություն եւ սթափություն կունենանք, որպեսզի աշխարհին ցույց տանք, որ, անկախ այն բանից, թե ինչքան բարդ խնդիր ու նեղվածություն կա, կարող ենք նստել եւ տրամաբանական լուծում գտնել»,- ասել է Կարեն Կարապետյանը:
ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանն էլ այսօր ասել է, որ շատ մտահոգված է, որ Նիկոլ Փաշինյանի գտնվելու վայրը երեկվանից հայտնի չէ:
«Հանրապետության նախագահի՝ Սահմանադրությամբ սահմանված լիազորությունների շրջանակներում փորձում եմ անել ամեն ինչ, որ այս վիճակը շտկվի եւ լուծում ստանա»,- ասել է նա:

Карен Карапетян намерен встретиться с Николом Пашиняном - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Первый вице-премьер Карен Карапетян заявил сегодня, что обратится к главному прокурору, чтобы отозвать из парламента ходатайство о лишении неприкосновенности задержанных депутатов Национального Собрания.
Об этом он объявил журналистам, добавив, что направляется на встречу с депутатом Николом Пашиняном.
Медиамакс напоминает, что депутаты Национального собрания Армении Никол Пашинян, Арарат Мирзоян и Сасун Микаелян были задержаны 22 апреля «по подозрению в умышленной организации и проведении митингов с нарушением установленного законодательством порядка». Генпрокуратура объявила, что, в соответствии с Конституцией, о задержании депутатов был срочно поставлен в известность председатель парламента.
«Иду, чтобы переговорить и найти решение. Завтрашний день (День памяти жертв  Геноцида армян - Медиамакс) крайне важен. Я считаю, что у нас есть достаточно здравого смысла и трезвости, чтобы показать миру, что, несмотря на серьезность проблемы, мы сможем найти логическое решение»,- заявил Карен Карапетян.
В свою очередь, президент Армении Армен Саргсян заявил сегодня, что обеспокоен тем фактом, что местонахождение Никола Пашиняна не известно со вчерашнего дня.
«В рамках установленных Конституцией полномочий президента республики я пытаюсь сделать все, чтобы эта ситуация была улажена и получила решение»,- добавил он.