«Յուրաքանչյուր կառավարիչ պետք է երազ ունենա»,- ասել է վարչապետը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանն այսօր մի շարք հանձնարարականներ է տվել նորանշանակ նախարարներին:
Գյուղատնտեսության նախարար Իգնատի Առաքելյանին հանձնարարվել է ուսումնասիրել Սննդի անվտանգության պետական ծառայության հետ կապված դժգոհությունների հարցը եւ փորձել հասկանալ՝ տեսչությունը պետք է գործի նախարարության կազմո՞ւմ, թե՞ ոչ:
Վարչապետի հաջորդ հանձնարարականն ուղղված էր էկոնոմիկայի, ֆինանսների եւ տարածքային կառավարման եւ զարգացման նախարարներին՝ ուսումնասիրել բազմաթիվ տարիների ընթացքում սեփականաշնորհված գույքն ու ակտիվները, որոնք այսօր չեն աշխատում:
«Հանձնարարում եմ նախ եւ առաջ գույքագրել այդ ունեցվածքը, մշակել ու ներկայացնել չօգտագործվող անշարժ գույքի շահագործմանն ու խթանման ուղղված տնտեսական, իրավական կամ այլ մեխանիզմների ներդրման համակարգային առաջարկություններ։ Պետք է փորձենք մոտիվացնել սեփականատերերին, որպեսզի այդ գույքն աշխատի»,- ասել է գործադիրի ղեկավարը:
Անդրադառնալով գնումների ոլորտում առկա խնդիրներին՝ վարչապետը կառավարության աշխատակազմի ղեկավար-նախարար Դավիթ Հարությունյանին հանձնարարել է քննարկել կենտրոնացված կարգը, գնումների կազմակերպման մեխանիզմի ներդրման հնարավորությունն ու ներկայացնել առաջարկ, թե որ ապրանքներն ու ծառայություներն են նպատակահարմար ձեռք բերել կենտրոնացված կարգով:
Միաժամանակ, բոլոր մարմիններին հանձնարարվել է վերանայել իրենց ոլորտներում ՊՈԱԿ-ների (պետական ոչ առեւտրային կազմակերպություն) գործունեության նպատակահարմարությունն ու ներկայացնել առաջարկություն՝ դրանց թվաքանակի կրճատման եւ օպտիմալացման վերաբերյալ:
Սպորտի եւ երիտասարդության հարցերի, արտակարգ իրավիճակների, մշակույթի եւ քաղաքաշինության նախարարներին էլ հանձնարարվել է մեկ շաբաթվա ընթացքում քննարկել իրենց ենթակայության տակ գտնվող ԾԻԳ-երի (ծրագրերի իրականացման գրասենյակ) լուծարման հարցն ու ներկայացնել առաջարկություններ:
Տարածքային կառավարման եւ զարգացման նախարարին հանձնարարվել է մեկամսյա ժամկետում ուսումնասիրել ու ներկայացնել տարածքների զարգացման ռազմավարությանը համապատասխան առաջարկություններ, ինչպես նաեւ երեքշաբաթյա ժամկետում վերանայել ու լրամշակել համայնքային զարգացման հնգամյա ծրագիր եւ վերահսկելի պահանջներ դնել համայնքային զարգացման նկատմամբ:
«Յուրաքանչյուր բնակավայր, կառավարիչ պետք է ունենա հորիզոն, թե ինչ է ուզում, պիտի ունենա երազ, թե ինքն ինչ քաղաք ու գյուղ է պատկերացնում»,- ասել է Կարեն Կարապետյանը:

«У каждого управленца должна быть мечта», сказал премьер - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Карен Карапетян отдал сегодня ряд распоряжений членам правительства.
Министру сельского хозяйства Игнатию Аракеляну поручено изучить жалобы на Государственную инспекцию безопасности пищевых продуктов и решить, должна ли она существовать в составе министерства.
Другое поручение премьер-министра было адресовано министрам экономики, финансов и территориального управления: изучить приватизированные в течение последних десятилетий и неработающие собственность и активы.
«В первую очередь, поручаю вам провести инвентаризацию собственности, разработать и представить системные предложения по введению экономических, правовых или других механизмов, направленных на стимулирование эксплуатации неиспользуемой недвижимости. Следует мотивировать владельцев, чтобы их собственность начала работать», - сказал глава правительства.
Говоря о проблемах в области закупок, премьер-министр поручил министру-руководителю аппарата правительства Давиду Арутюняну рассмотреть централизованный порядок и возможности введения механизма организации закупок, после чего составить список товаров и услуг, которые целесообразно приобретать по централизованной схеме.
Одновременно, всем госорганам поручено пересмотреть целесообразность работы подконтрольных им государственных некоммерческих организаций (ГНКО) и представить предложения по их оптимизации и сокращению.
Министрам спорта и по делам молодежи, по чрезвычайным ситуациям, культуры и градостроительства поручено в течение недели рассмотреть вопрос роспуска офисов по реализации программ, действующих под их началом, и представить соответствующие предложения.
Министру территориального управления и развития поручено в течение месяца представить стратегию территориального развития, а в течение трех месяцев - пересмотреть и дополнить пятилетнюю программу общинного развития и установить контролируемые требования к развитию общин.
«У каждого населенного пункта, каждого управленца должен быть горизонт, должна быть мечта о том, какой они представляют себе свой город или село», - сказал Карен Карапетян.