Հայաստանը եւ Մեծ Բրիտանիան ստորագրել են համաձայնագիր եկամուտների եւ գույքի կրկնակի հարկումը բացառելու մասին - Mediamax.am
3737 դիտում
Հայաստանը եւ Մեծ Բրիտանիան ստորագրել են համաձայնագիր եկամուտների եւ գույքի կրկնակի հարկումը բացառելու մասին
Լուսանկարը` http://www.mfa.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը Լոնդոնում հանդիպել է Մեծ Բրիտանիայի արտաքին գործերի քարտուղար Ուիլյամ Հեյգի եւ Եվրոպական հարցերով պետնախարար Դեվիդ Լիդինգտոնի հետ:
Հանդիպումից առաջ Էդվարդ Նալբանդյանն ու Դեվիդ Լիդինգտոնը ստորագրել են երկկողմ հայ-բրիտանական համաձայնագիր եկամուտների եւ գույքի կրկնակի հարկումը բացառելու եւ հարկումից  խուսափելը կանխելու մասին:
Էդվարդ Նալբանդյանը բրիտանացի նախարարների հետ քննարկել է  քաղաքական երկխոսության, երկկողմ հարաբերությունների խթանման, միջազգային կառույցներում փոխգործակցության հարցերը:
Նախարարն ասել է, որ հայ-բրիտանական հարաբերությունները զարգացման լուրջ ներուժ ունեն եւ կարեւորել է տարբեր ոլորտներում երկու երկրների համագործակցության ակտիվացումը: Որպես տնտեսական փոխգործակցության խորացման հնարավոր բնագավառներ նշվեցին բարձր տեխնոլոգիաները, էներգետիկան, տրանսպորտը, բանկային համակարգը:
Նախարարները անդրադարձան նաեւ Հայաստան-Եվրոպական Միություն համագործակցությանը: Ուիլյամ Հեյգը ողջունեց Հայաստան-Եվրոպական միություն խորացող համագործակցությունը եւ մերձեցումը:
Հայաստանի եւ Միացյալ Թագավորության ԱԳՆ-երի ղեկավարները խոսեցին նաեւ տարածաշրջանային հարցերից, Մերձավոր, Միջին Արեւելքում ու Հյուսիսային Աֆրիկայում տեղի ունեցող զարգացումներից:
Զրուցակիցները մանրամասն քննարկել են նաեւ տարածաշրջանային հակամարտությունների կարգավորման խնդիրները: Էդվարդ Նալբանդյանը ներկայացրել է Հայաստանի դիրքորոշումները արցախյան հիմնահարցի կարգավորման վերաբերյալ եւ հույս է հայտնել, որ Ադրբեջանի կողմից համապատասխան քաղաքական կամքի, իրատեսության եւ կառուցողականության դրսեւորման պարագայում հնարավոր կլինի հասնել հիմնահարցի հանգուցալուծմանը:

Армения и Великобритания подписали соглашение об исключении двойного налогообложения доходов и имущества - Mediamax.am
3738 просмотров
Армения и Великобритания подписали соглашение об исключении двойного налогообложения доходов и имущества
Фото: http://www.mfa.am
Ереван/Медиамакс/. Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян встретился в Лондоне с секретарем иностранных дел Великобритании Уильямом Хейгом и госминистром по делам ЕС Дэвидом Лидингтоном.
До начала встречи Эдвард Налбандян и Дэвид Лидингтон подписали двухстороннее соглашение об исключении двойного налогообложения доходов и имущества.
Эдвард Налбандян и британские министры обсудили вопросы, касающиеся политического диалога, развития двухсторонних отношений, сотрудничества в международных структурах.
Министр сказал, что армяно-британские отношения имеют серьезный потенциал развития, и особо отметил важность активизации сотрудничества двух стран в различных сферах. В качестве возможных сфер экономического сотрудничества были отмечены высокие технологии, энергетика, транспорт, банковская система.
Министры коснулись также вопроса сотрудничества Армении и ЕС. Уильям Хейг приветствовал углубляющееся сотрудничество и сближение Армении с ЕС.
Стороны обсудили также региональные вопросы, ситуацию на Ближнем и Среднем Востоке, развития в Северной Африке.
Собеседники рассмотрели и вопросы урегулирования региональных конфликтов. Эдвард Налбандян представил позицию Армении по урегулированию карабахского конфликта и выразил надежду, что в случае проявления политической воли и конструктивного подхода со стороны Азербайджана решение вопроса станет возможным.