Նախագահին մտահոգում է կառավարման համակարգը փոխելու հարցը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր հույս է հայտնել, որ սահմանադրական բարեփոխումների քննարկումների արդյունքում հնարավոր է ունենալ թե՛ կառավարման խորհրդարանական համակարգին անցնելու, թե՛ գործող կառավարման համակարգի կատարելագործված ձեւը:
Այս մասին նախագահն ասել է սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովի անդամների հետ հանդիպմանը:
Նախագահը նշել է, որ կառավարման խորհրդարանական համակարգին անցնելու վերաբերյալ մասնագիտական հանձնաժողովի փաստարկներն ու հիմնավորումները ծանրակշիռ են:
«Ավելին՝ Վենետիկի հանձնաժողովը եւս գտնում է, որ կառավարման խորհրդարանական համակարգը կարող է ամրապնդել ժողովրդավարությունը Հայաստանում: Միեւնույն ժամանակ, քաղաքական ուժերի հետ անցկացված կոնսուլտացիաները ցույց են տալիս, որ այս հարցում չկան եւ օբյեկտիվորեն չեն էլ կարող լինել միանշանակ համընկնող մոտեցումներ»,- ասել է նախագահը:
Նա նաեւ նշել է, որ կառավարման գործող համակարգի օգտին նախկինում իր արտահայտած դիրքորոշման հիմքում ընկած «օբյեկտիվ նախադրյալները էապես չեն փոխվել»:
«Ես դեռ ունեմ մտահոգություններ, որոնք կապված են կառավարման համակարգի փոփոխության վերաբերյալ ձեր մասնագիտական մոտեցման հետ: Եթե ավելի կոնկրետ լինեմ, ես դեռեւս լավ չեմ պատկերացնում, թե առաջարկվող մոդելն ինչպես է անվերապահորեն երաշխավորելու երկու կարեւորագույն բաղադրիչ՝ երկրի արտաքին եւ ներքին անվտանգությունը եւ կառավարման համակարգի կայունությունը, ինչն, իմ կարծիքով, ապահովված է կառավարման գործող մոդելի պայմաններում: Պատահական չէ, որ հայեցակարգում դուք եւս մտահոգություն եք հայտնել խորհրդարանական կառավարման համակարգի կայունության վերաբերյալ եւ առաջարկել այդ խնդրի լուծման նախնական մոտեցումներ: Բնականաբար, հաշվի առնելով հայեցակարգի օբյեկտիվորեն ակնկալվող ընդհանրության աստիճանը՝ այդ լուծումները չէին կարող խիստ մանրակրկիտ եւ լիարժեք լինել»,- ասել է ՀՀ նախագահը:
Նա հավելել է, որ «այս ամենով հանդերձ, ինքը քաղաքական հավանություն կտա հայեցակարգին»:
«Առավել եւս, որ իմ հանդիպումների ժամանակ քաղաքական որեւէ ուժ առարկություն չի ունեցել հայեցակարգի հաստատման վերաբերյալ»,- ընդգծել է նախագահը:

Yerevan /Mediamax/. President of Armenia Serzh Sargsyan said he hopes discussions on constitutional reforms will enable to shift to the parliamentary system of government and to have an improved form of current system of government.
The President stated it at the meeting with the members of the Specialized Commission for Constitutional Amendments.
The President noted that the Specialized Commission for Constitutional Amendments has firm arguments and justifications.
“Moreover, the Venice Commission also finds that the parliamentary system of government might reinforce democracy in Armenia. At the same time, consultations with the political forces show that there are no and objectively there cannot be clearly matching approaches,” said the President.
He also noted that the “objective prerequisites” lying in the basis of the stance he expressed “have not greatly changed.”
I am still concerned about your specialized approach to the change of the system of government. To be more precise, I still do not comprehend how the model you proposed can unconditionally guarantee two most essential elements – external and internal security and stability of the system of government, which I believe, the current model of system of government ensures. It is not by chance that you have expressed concerns over the stability of the parliamentary system of government and recommended preliminary approaches to address the issue. Apparently, considering the degree of the objectively expected generality of the concept, solutions to these issues could not be highly in-depth and full,” said the President.
He added that “along with all this he will express approval of the concept.”
“Especially that no political force has objected to the concept during meetings with me,” stressed the President.