6 հարց եւ պատասխան Հայաստանի եւ ԱՄՆ ստորագրած փաստաթղթի մասին - Mediamax.am
ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը եւ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը 2025թ. հունվարի 14-ին ստորագրել են ոչ թե հայ-ամերիկյան ռազմավարական գործընկերության հաստատելու մասին փաստաթուղթ, այլ ԱՄՆ կառավարության եւ ՀՀ կառավարության ռազմավարական գործընկերության հանձնաժողովի կանոնադրությունը:
Կանոնադրությունը շրջանակ է սահմանում տնտեսական եւ անվտանգային համագործակցության, ժողովրդավարության եւ արդարադատության ամրացման եւ մարդկանց միջեւ շփումների համար:
Կանոնադրության ամբողջական տեքստը հասանելի է Հայաստանի ԱԳՆ կայքում, այս հղումով:
2.    Ի՞նչ է ասել Բլինքենը անվտանգային համագործակցության մասին:
Ստորագրմանը նախորդող ելույթում ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենն ասել է, որ «մենք աշխատում ենք Հայաստանի հետ անվտանգության և պաշտպանության ոլորտում, մասնավորապես՝ ի աջակցություն սեփական տարածքի անկախության եւ ինքնիշխանության հաստատման նրա ջանքերին»։
«Առաջիկա շաբաթներին ԱՄՆ մաքսային և սահմանների պաշտպանության թիմը կայցելի Հայաստան՝ աշխատելու հայ գործընկերների հետ՝ ամրապնդելու սահմանների անվտանգության կարողությունները, ուժեղացնելու անվտանգային համագործակցությունը եւ բարելավելու Հայաստանի խաղաղապահ կարողությունները Eagle Partner-ի նման զորավարժությունների միջոցով», - ավելացրել է նա:
3.    Ի՞նչ կապ ունի «Իսլամական պետությունը»:
Բլինքենը հայտնել է, որ Հայաստանը մտադրություն է հայտնել միանալ «Իսլամական պետություն» (ISIS) ահաբեկչական կազմակերպությանը պարտության մատնելու նպատակով ստեղծված գլոբալ կոալիցիային, որն այժմ 87 անդամ ունի:
Ստորագրմանը նախորդող ելույթում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հաստատել է, որ «համաշխարհային անվտանգության հանդեպ ընդհանուր հանձնառության ոգով Հայաստանը մտադիր է միանալ «Իսլամական պետությանը պարտության մատնելու գլոբալ կոալիցիային»՝ հավելյալ ընդգծելով մեր նվիրվածությունը միջազգային ահաբեկչության դեմ պայքարին»:
4.    Ի՞նչ է ասել Բլինքենը միջուկային ոլորտում գործակցության մասին:
Ստորագրմանը նախորդող ելույթում ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենն ասել է, որ «մենք պատրաստ ենք սկսել բանակցությունները խաղաղ միջուկային համագործակցության մասին, ինչն, անկասկած, կարեւոր հանգրվան է»:
5.    Ի՞նչ հղում է կատարվել «բարդ աշխարհաքաղաքական պայմաններին»:
Արարատ Միրզոյանն ասել է, որ հայ-ամերիկյան հարաբերությունները «հասել են այնպիսի մակարդակի, որի դեպքում ռազմավարական գործընկերության հաստատումը ոչ միայն համապատասխանում է ներկայիս իրողություններին, այլև էական նշանակություն ունի բարդ աշխարհաքաղաքական պայմաններում գործելու համատեքստում»։
6.    Ի՞նչ սպասելիքներ կան ԱՄՆ նոր վարչակազմից:
Հունվարի 20-ից ԱՄՆ-ում կգործի Դոնալդ Թրամփի վարչակազմը:
Իր ելույթում Արարատ Միրզոյանն ասել է, որ «մենք ցանկանում ենք շարունակել համագործակցությունն ԱՄՆ նոր վարչակազմի հետ՝ մեր Ռազմավարական գործընկերության կանոնադրության մեջ նշված հավակնոտ նպատակներն իրագործելու ուղղությամբ»։

14 января 2025 года госсекретарь США Энтони Блинкен и министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян подписали в Вашингтоне не документ об установлении армяно-американского стратегического партнерства, а Устав (Хартию) комиссии по стратегическому партнерству между правительствами США и Армении.
Хартия устанавливает рамки для сотрудничества в сфере экономики и безопасности, укрепления демократии и правосудия и контактов между людьми.
Фото: МИД Армении
Полный текст Хартии (на английском) доступен на сайте МИД Армении.
2. Что сказал Блинкен о сотрудничестве в области безопасности?
В своей речи перед подписанием госсекретарь США Энтони Блинкен заявил, что «мы работаем с Арменией в сфере безопасности и обороны, в частности, поддерживая ее усилия по установлению независимости и суверенитета над своей территорией».
«В ближайшие недели делегация, состоящая из представителей служб таможенного и пограничного контроля США посетит Армению, чтобы поработать с армянскими партнерами над укреплением возможностей пограничной безопасности, расширением сотрудничества в сфере безопасности и улучшением миротворческих возможностей Армении посредством учений, таких как Eagle Partner», - добавил он.
3. Причем тут «Исламское государство»?
Блинкен сообщил, что Армения иъявила желание присоединиться к глобальной коалиции, созданной для победы на террористической организации «Исламское государство» (ИГИЛ), в состав которой в настоящее время входят 87 членов.
В своей речи перед подписанием министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян подтвердил, что «в духе общей приверженности глобальной безопасности Армения намерена присоединиться к глобальной коалиции, еще раз подчеркивая нашу приверженность борьбе с международным терроризмом».
4. Что говорил Блинкен о ядерном сотрудничестве?
Госсекретарь США заявил, что «мы готовы начать переговоры о сотрудничестве в области мирной ядерной энергетики, что, несомненно, является важной вехой».
5. Кто ссылался на «сложные геополитические условия»?
Глава МИД Армении Арарат Мирзоян заявил, что «армяно-американские отношения «достигли такого уровня, когда установление стратегического партнерства не только соответствует нынешним реалиям, но и имеет принципиальное значение в контексте деятельности в сложных геополитических условиях».
6. Каковы ожидания от новой администрации США?
Администрация Дональда Трампа начнет работать в Соединенных Штатах с 20 января.
Арарат Мирзоян заявил, что «мы хотим продолжить сотрудничество с новой администрацией США для достижения амбициозных целей, изложенных в Хартии».