5 փաստ գեներալ-գնդապետ Ալեքսանդր Լենցովի մասին - Mediamax.am
Ռուսաստանի զինված ուժերի ցամաքային զորքերի հրամանատարի տեղակալ, գեներալ-գնդապետ Ալեքսանդր Լենցովը նշանակվել է Լեռնային Ղարաբաղում ռուսական խաղաղապահ զորախմբի հրամանատար։
1. Ո՞ր «թեժ կետերում» է ծառայել Ալեքսանդր Լենցովը:
Աֆղանստան:
Երկու պատերազմ Չեչնիայում:
Բոսնիա (ռուս խաղաղապահների ստորաբաժանման հրամանատարն էր)։
Հարավային Օսիա (2008թ.):
Սիրիա:
2. Ի՞նչի մասին էր առաջին անգամ հրապարակային խոսել Ալեքսանդր Լենցովը։
2010 թվականի նոյեմբերին Ռուսաստանի Զինված ուժերի Օդա-դեսանտային ուժերի հրամանատարի տեղակալ, գեներալ-մայոր Ալեքսանդր Լենցովն առաջին անգամ հրապարակայնորեն հայտարարել էր Ռուսաստանում Հատուկ գործողությունների ուժերի ստեղծման մասին։
3. Որտե՞ղ էր հարձակման ենթարկվել գեներալ Լենցովը 2015 թվականին:
2015 թվականի մայիսին Դոնբասի չեզոք գոտում՝ Գորլովկայից 1,5 կիլոմետր հեռավորության վրա, գնդակոծվել էր Վերահսկողության եւ համակարգման միացյալ կենտրոնում Ռուսաստանի ներկայացուցիչ Ալեքսանդր Լենցովի ավտոմեքենան։
Գեներալ-գնդապետը ԵԱՀԿ դիտորդներին ասել էր, որ ուղեւորները չէին տուժել, սակայն մեքենան լրջորեն վնասվել էր եւ թողնվել էր դեպքի վայրում։
4. Ի՞նչ պարգեւներ էր հանձնել Ալեքսանդր Լենցովը 2022 թվականի դեկտեմբերին։
2022 թվականի դեկտեմբերի 5-ին գեներալ-գնդապետ Ալեքսանդր Լենցովը, որն այն ժամանակ ՌԴ պաշտպանության նախարարի խորհրդականն էր, պետական պարգեւներ էր հանձնել Օդա-դեսանտային ուժերի զինծառայողներին՝ «Ուկրաինայում հատուկ ռազմական գործողության ժամանակ ցուցաբերած խիզախության եւ հերոսության համար»:

5 фактов о генерал-полковнике Александре Ленцове - Mediamax.am
Заместитель главнокомандующего Сухопутными войсками Вооруженных сил России генерал-полковник Александр Ленцов назначен командующим российским миротворческим контингентом в Нагорном Карабахе.
1.    В каких «горячих точках» служил Александр Ленцов?
Афганистан.
Две военные кампании в Чечне.
Босния (был командиром подразделения российских миротворцев).
Южная Осетия.
Сирия.
2.    О чем впервые публично заявлял Александр Ленцов?
В ноябре 2010 года заместитель командующего Воздушно-десантными войсками (ВДВ) генерал-майор Александр Ленцов впервые публично заявил о создании в России Сил специальных операций (ССО).
3.    Где подвергся обстрелу генерал Ленцов в 2015 году?
В мае 2015 года автомобиль российского представителя в Совместном центре контроля и координации Александра Ленцова был обстрелян в Донбасе на нейтральной территории в 1,5 километрах от Горловки.
Генерал-полковник сообщил наблюдателям ОБСЕ, что пассажиры не пострадали и смогли покинуть автомобиль, но сама машина была серьезно повреждена и оставлена на месте происшествия.
4.    Какие награды вручал Александр Ленцов в декабре 2022 года?
5 декабря 2022 года генерал-полковник Александр Ленцов, занимавший тогда пост советника министра обороны России, вручил государственные награды военнослужащим Воздушно-десантных войск (ВДВ), «которые проявили мужество и героизм в ходе специальной военной операции на Украине».