5 փաստ գեներալ-գնդապետ Ալեքսանդր Լենցովի մասին - Mediamax.am
Ռուսաստանի զինված ուժերի ցամաքային զորքերի հրամանատարի տեղակալ, գեներալ-գնդապետ Ալեքսանդր Լենցովը նշանակվել է Լեռնային Ղարաբաղում ռուսական խաղաղապահ զորախմբի հրամանատար։
1. Ո՞ր «թեժ կետերում» է ծառայել Ալեքսանդր Լենցովը:
Աֆղանստան:
Երկու պատերազմ Չեչնիայում:
Բոսնիա (ռուս խաղաղապահների ստորաբաժանման հրամանատարն էր)։
Հարավային Օսիա (2008թ.):
Սիրիա:
2. Ի՞նչի մասին էր առաջին անգամ հրապարակային խոսել Ալեքսանդր Լենցովը։
2010 թվականի նոյեմբերին Ռուսաստանի Զինված ուժերի Օդա-դեսանտային ուժերի հրամանատարի տեղակալ, գեներալ-մայոր Ալեքսանդր Լենցովն առաջին անգամ հրապարակայնորեն հայտարարել էր Ռուսաստանում Հատուկ գործողությունների ուժերի ստեղծման մասին։
3. Որտե՞ղ էր հարձակման ենթարկվել գեներալ Լենցովը 2015 թվականին:
2015 թվականի մայիսին Դոնբասի չեզոք գոտում՝ Գորլովկայից 1,5 կիլոմետր հեռավորության վրա, գնդակոծվել էր Վերահսկողության եւ համակարգման միացյալ կենտրոնում Ռուսաստանի ներկայացուցիչ Ալեքսանդր Լենցովի ավտոմեքենան։
Գեներալ-գնդապետը ԵԱՀԿ դիտորդներին ասել էր, որ ուղեւորները չէին տուժել, սակայն մեքենան լրջորեն վնասվել էր եւ թողնվել էր դեպքի վայրում։
4. Ի՞նչ պարգեւներ էր հանձնել Ալեքսանդր Լենցովը 2022 թվականի դեկտեմբերին։
2022 թվականի դեկտեմբերի 5-ին գեներալ-գնդապետ Ալեքսանդր Լենցովը, որն այն ժամանակ ՌԴ պաշտպանության նախարարի խորհրդականն էր, պետական պարգեւներ էր հանձնել Օդա-դեսանտային ուժերի զինծառայողներին՝ «Ուկրաինայում հատուկ ռազմական գործողության ժամանակ ցուցաբերած խիզախության եւ հերոսության համար»:

Deputy Commander-in-Chief of the Ground Forces, Colonel General Alexander Lentsov has been appointed commander of Russian peacekeeping contingent in Nagorno-Karabakh.
1.    In what “hot spots” did Alexander Lentsov serve?
Afghanistan
Two military campaigns in Chechnya
Bosnia (as commander of Russian peacekeepers)
South Ossetia
Syria
2.    What did Alexander Lentsov publicly announce for the first time?
In November 2010, Deputy Commander of the Airborne Forces, Major General Alexander Lentsov, for the first time publicly announced about the creation of Special Operations Forces (SOF) in Russia.
3.    Where did General Lentsov come under fire in 2015?
In May 2015, the car of the Russian representative in the Joint Center for Control and Coordination, Alexander Lentsov, came under fire in Donbas on neutral territory, 1.5 kilometers from Gorlovka. The Colonel General told the OSCE monitors that the passengers were not injured and were able to leave the car, but the car was seriously damaged and was left at the scene.
4.    What awards did Alexander Lentsov hand over in December 2022?
On December 5, 2022, Colonel General Alexander Lentsov, then an adviser to the Russian Defense Minister, handed over state awards to the military personnel of the Airborne Forces, “who showed courage and heroism during a special military operation in Ukraine.”