Ֆրանսիայի նախագահ Էմանյուել Մակրոնը՝ ֆուտբոլի Աշխարհի առաջնության եզրափակիչ խաղի ժամանակ
Ֆրանսիացի գրող Վենսան Մարտինին հրատարակել է «Տիրակալի վերադարձը»  գիրքը՝ ժամանակակից քաղաքական գործիչների ֆենոմենի մասին: Le Monde գրախոսական հոդված է հրապարակել գրքի մասին, որը հատվածաբար ներկայացնում ենք ձեր ուշադրությանը:
«Քաղաքական երկնաքարերը»
Ի՞նչ ընդհանուր բան կա Դոնալդ Թրամփի, Էմանյուել Մակրոնի, Ջասթին Թրյուդոյի, Ժաիր Բոլսոնարուի, Մատեո Սալվինիի միջեւ: Վենսան Մարտինին պնդում է, որ նրանք բոլորն էլ «քաղաքական երկնաքարեր են, որոնց թռիչքը անակնկալ էր նրանց շրջապատի համար»:
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանյուել Մակրոնը՝ ֆուտբոլի Աշխարհի առաջնության եզրափակիչ խաղի ժամանակ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանյուել Մակրոնը՝ ֆուտբոլի Աշխարհի առաջնության եզրափակիչ խաղի ժամանակ
Նա նշում է, որ նրանք բոլորը «քաղաքականության ռոք-աստղեր» են՝ անկախ նրանից պոպուլիստ են, թե ոչ: Պետությունների եւ կառավարությունների այս ղեկավարներն առանձնացել են ոչ թե գաղափարներով եւ ծրագրերով, այլ նրանով, որ կարողացել են շեշտը դնել սեփական կյանքի ուղու վրա եւ խաղալ քաղաքացիների զգացմունքների վրա, գրում է Մարտինին:
«Տետ-ա-տետ հասարակական կարծիքի հետ»
Նրանք «նոր տիրակալներ» են, որոնք «հասարակական կարծիքը կառավարում են տետ-ա-տետ»՝ ստվեր գցելով հակակշիռների վրա ու խափանելով միջնորդների լեգիտիմությունը, նշում է գրքի հեղինակը՝ հղում անելով ոչ միայն Մաքիավելիին, այլեւ «Քարտե տնակին» եւ Շեքսպիրին:
Նրանք գոյություն ունեն, որովհետեւ ամբողջ աշխարհում մարդիկ ուզում են նոր դեմքեր տեսնել քաղաքականության մեջ, սակայն «առաջնորդների հիպերտրոֆիայի» պատճառ է դարձել շատ ավելի բարդ գործընթացը: Մասնավորապես՝ նշում է Մարտինին, այն կապված է ժամանակակից հասարակության խորքային փոփոխությունների հետ, որոնց թվում հեղինակը նշում է «աննախադեպ բարդացումն ու միջազգայնացումը»:
Այդպիսի միջավայրում եւ նաեւ այն պատճառով, որ  այսօր քաղաքացիներն ավելի ակտիվ են պատասխաններ պահանջում, ԶԼՄ-ների համար ավելի հեշտ է «կենտրոնանալ փաստերի եւ ղեկավարների արարքների վրա, այլ ոչ թե վերլուծել կառավարության քաղաքականությունը, որն իրենց համար դժվար հասկանալի է»:
«Գործողության ներկայացման հաղթանակը բուն գործողության նկատմամբ»
Խճճված ժամանակակից աշխարհում քաղաքական գործիչները նախընտրում են շեղել ուշադրությունը: Դա տեղաշարժում է «քաղաքական պայքարի սահմանները դեպի հանրային կարծիքի համար ավելի հասկանալի թեմաներ»՝ ինչպիսիք են տնտեսությունը, ներգաղթը, Իսլամը կամ գենդերային խնդիրները: Սա, իր հերթին, նպաստում է «գործողությունների ներկայացման հաղթանակին բուն գործողության նկատմամբ»:
Հայաստանի եւ Կանադայի վարչապետներ Նիկոլ Փաշինյանն ու Ջասթին Տրյուդոն Երեւանում 2018 թվականին Հայաստանի եւ Կանադայի վարչապետներ Նիկոլ Փաշինյանն ու Ջասթին Տրյուդոն Երեւանում 2018 թվականին
«Նոր տիրակալներն ազատվել են գործելու անհրաժեշտությունից եւ միայն ձեւացնում են գործողությունը»,- համոզված է հեղինակը: Իրենց լեգիտիմությունն ամրապնդելու համար նրանք պետք է «իրենց անունը գրեն պատմության մեջ, նույնիսկ եթե դրա համար պետք է փոքր-ինչ խմբագրել իրականությունը»:
«Իշխանության հասնելը դյուրին է, այն պահելը՝ դժվար»
«Մենք շատ արագ ձանձրանում ենք այդ տիրակալներից, որոնց բերել ենք  պատասխանատու պաշտոնների՝ առանց մտածելու նրանց գաղափարների, հմտությունների եւ նրանց ուսերին ընկած ահռելի պատասխանատվության մասին»,- գրում է Վենսան Մարտինին:
Այս ամենն արտացոլվել է Ֆրանսիայում «դեղին բաճկոնների», Իսպանիայում «վրդովվածների» եւ Իտալիայում «5 աստղերի շարժման» մեջ: Ինչպես «Տիրակալի» մեջ գրում է Մաքիավելին, «նրանց, ովքեր տիրակալ են դառնում ճակատագրի բարեհաճությամբ եւ ոչ թե խիզախության շնորհիվ, իշխանության հասնելը դյուրին է, բայց այն պահելը՝ դժվար»:

Президент Франции Эмманюэль Макрон на финальном матче Чемпионата мира-2018
Французский писатель Венсан Мартини выпустил книгу «Возвращение государя» о феномене современных политиков. Газета Le Monde опубликовала резенцию на книгу, отрывки из которой предлагаем вашему вниманию.
«Политические метеориты»
Что общего у Дональда Трампа, Эмманюэля Макрона, Джастина Трюдо, Жаира Болсонару, Маттео Сальвини? Венсан Мартини утверждает, что все они - «политические метеориты, чей взлет застал врасплох их окружение».
Президент Франции Эмманюэль Макрон на финальном матче Чемпионата мира-2018 Президент Франции Эмманюэль Макрон на финальном матче Чемпионата мира-2018
Он утверждает, что все они представляют собой «рок-звезд политики» - вне зависимости от того, популисты они или нет. Эти лидеры государств и правительств отметились не идеями и программами, а тем, что смогли сделать упор на собственном жизненном пути и сыграть на эмоциях граждан, пишет Мартини.
«Тет-а-тет с общественным мнением»
Это «новые государи», которые «правят тет-а-тет с общественным мнением», бросая тень на противовесы и подрывая легитимность посредников, отмечает автор книги, обращаясь не только к Макиавелли, но и к «Карточному домику» и Шекспиру.
Они существуют, потому что по всему миру люди хотят новых лиц в политике, но к «гипертрофии лидеров» привел намного более сложный процесс. В частности, отмечает Мартини, он связан с глубокими изменениями в современном обществе, в первом ряду которых автор отмечает «беспрецедентное усложнение и интернационализацию».
В такой обстановке (и потому что граждане сейчас все активнее требуют ответов) СМИ становится проще «сосредоточиться на фактах и поступках лидеров, а не проводить анализ государственной политики, которую им самим сложно понять».
«Триумф представления действия над самим действием»
Современные политики предпочитают отвлекать внимание в запутанном современном мире. Все это смещает «границы политической борьбы в сторону более понятных общественному мнению тем» вроде экономики, иммиграции, ислама или гендерных вопросов. Это в свою очередь способствует «триумфу представления действия над самим действием».
Премьер-министры Армении и Канады Никол Пашинян и Джастин Трюдо в Ереване в 2018 году Премьер-министры Армении и Канады Никол Пашинян и Джастин Трюдо в Ереване в 2018 году
«Новые государи избавились от необходимости действовать и только изображают действие», - уверен автор. Для укрепления своей легитимности им необходимо «вписать себя в историю, даже если для этого нужно подретушировать действительность».
«Легко приобрести власть, но удержать ее трудно»
«Нам очень быстро надоедают эти государи, которых мы привели к ответственным постам, не слишком задумываясь об их идеях, навыках и возлагаемой на них огромной ответственности», - пишет Венсан Мартини.
Все это получило отражение в «желтых жилетах» во Франции, «возмущенных» в Испании и «Движении 5 звезд» в Италии. Как пишет Макиавелли в «Государе», «тем, кто становится государем милостью судьбы, а не благодаря доблести, легко приобрести власть, но удержать ее трудно».