Ֆրանսիայի նախագահ Էմանյուել Մակրոնը՝ ֆուտբոլի Աշխարհի առաջնության եզրափակիչ խաղի ժամանակ
Ֆրանսիացի գրող Վենսան Մարտինին հրատարակել է «Տիրակալի վերադարձը»  գիրքը՝ ժամանակակից քաղաքական գործիչների ֆենոմենի մասին: Le Monde գրախոսական հոդված է հրապարակել գրքի մասին, որը հատվածաբար ներկայացնում ենք ձեր ուշադրությանը:
«Քաղաքական երկնաքարերը»
Ի՞նչ ընդհանուր բան կա Դոնալդ Թրամփի, Էմանյուել Մակրոնի, Ջասթին Թրյուդոյի, Ժաիր Բոլսոնարուի, Մատեո Սալվինիի միջեւ: Վենսան Մարտինին պնդում է, որ նրանք բոլորն էլ «քաղաքական երկնաքարեր են, որոնց թռիչքը անակնկալ էր նրանց շրջապատի համար»:
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանյուել Մակրոնը՝ ֆուտբոլի Աշխարհի առաջնության եզրափակիչ խաղի ժամանակ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանյուել Մակրոնը՝ ֆուտբոլի Աշխարհի առաջնության եզրափակիչ խաղի ժամանակ
Նա նշում է, որ նրանք բոլորը «քաղաքականության ռոք-աստղեր» են՝ անկախ նրանից պոպուլիստ են, թե ոչ: Պետությունների եւ կառավարությունների այս ղեկավարներն առանձնացել են ոչ թե գաղափարներով եւ ծրագրերով, այլ նրանով, որ կարողացել են շեշտը դնել սեփական կյանքի ուղու վրա եւ խաղալ քաղաքացիների զգացմունքների վրա, գրում է Մարտինին:
«Տետ-ա-տետ հասարակական կարծիքի հետ»
Նրանք «նոր տիրակալներ» են, որոնք «հասարակական կարծիքը կառավարում են տետ-ա-տետ»՝ ստվեր գցելով հակակշիռների վրա ու խափանելով միջնորդների լեգիտիմությունը, նշում է գրքի հեղինակը՝ հղում անելով ոչ միայն Մաքիավելիին, այլեւ «Քարտե տնակին» եւ Շեքսպիրին:
Նրանք գոյություն ունեն, որովհետեւ ամբողջ աշխարհում մարդիկ ուզում են նոր դեմքեր տեսնել քաղաքականության մեջ, սակայն «առաջնորդների հիպերտրոֆիայի» պատճառ է դարձել շատ ավելի բարդ գործընթացը: Մասնավորապես՝ նշում է Մարտինին, այն կապված է ժամանակակից հասարակության խորքային փոփոխությունների հետ, որոնց թվում հեղինակը նշում է «աննախադեպ բարդացումն ու միջազգայնացումը»:
Այդպիսի միջավայրում եւ նաեւ այն պատճառով, որ  այսօր քաղաքացիներն ավելի ակտիվ են պատասխաններ պահանջում, ԶԼՄ-ների համար ավելի հեշտ է «կենտրոնանալ փաստերի եւ ղեկավարների արարքների վրա, այլ ոչ թե վերլուծել կառավարության քաղաքականությունը, որն իրենց համար դժվար հասկանալի է»:
«Գործողության ներկայացման հաղթանակը բուն գործողության նկատմամբ»
Խճճված ժամանակակից աշխարհում քաղաքական գործիչները նախընտրում են շեղել ուշադրությունը: Դա տեղաշարժում է «քաղաքական պայքարի սահմանները դեպի հանրային կարծիքի համար ավելի հասկանալի թեմաներ»՝ ինչպիսիք են տնտեսությունը, ներգաղթը, Իսլամը կամ գենդերային խնդիրները: Սա, իր հերթին, նպաստում է «գործողությունների ներկայացման հաղթանակին բուն գործողության նկատմամբ»:
Հայաստանի եւ Կանադայի վարչապետներ Նիկոլ Փաշինյանն ու Ջասթին Տրյուդոն Երեւանում 2018 թվականին Հայաստանի եւ Կանադայի վարչապետներ Նիկոլ Փաշինյանն ու Ջասթին Տրյուդոն Երեւանում 2018 թվականին
«Նոր տիրակալներն ազատվել են գործելու անհրաժեշտությունից եւ միայն ձեւացնում են գործողությունը»,- համոզված է հեղինակը: Իրենց լեգիտիմությունն ամրապնդելու համար նրանք պետք է «իրենց անունը գրեն պատմության մեջ, նույնիսկ եթե դրա համար պետք է փոքր-ինչ խմբագրել իրականությունը»:
«Իշխանության հասնելը դյուրին է, այն պահելը՝ դժվար»
«Մենք շատ արագ ձանձրանում ենք այդ տիրակալներից, որոնց բերել ենք  պատասխանատու պաշտոնների՝ առանց մտածելու նրանց գաղափարների, հմտությունների եւ նրանց ուսերին ընկած ահռելի պատասխանատվության մասին»,- գրում է Վենսան Մարտինին:
Այս ամենն արտացոլվել է Ֆրանսիայում «դեղին բաճկոնների», Իսպանիայում «վրդովվածների» եւ Իտալիայում «5 աստղերի շարժման» մեջ: Ինչպես «Տիրակալի» մեջ գրում է Մաքիավելին, «նրանց, ովքեր տիրակալ են դառնում ճակատագրի բարեհաճությամբ եւ ոչ թե խիզախության շնորհիվ, իշխանության հասնելը դյուրին է, բայց այն պահելը՝ դժվար»:

Emmanuel Macron during the Football World Cup-2018 final game in Moscow
French writer Vincent Martini has published the book “The return of the prince” telling about the phenomenon of modern politicians. Mediamax has collected several noteworthy remarks from the book, based on the article in Le Monde.
“Political meteorites” or “rock stars”
What do Donald Trump, Emmanuel Macron, Justin Trudeau, Jair Bolsonaro and Matteo Salvini have in common? Vincent Martini believes they all are “political meteorites, whose rise took everyone by surprise”.
Emmanuel Macron during the Football World Cup-2018 final game in Moscow Emmanuel Macron during the Football World Cup-2018 final game in Moscow
Martini claims these politicians are “rock stars”, whether they are populists or not. These leaders stood out not by ideas and policies, but by the ability to put the emphasis on their personal experience and play to the emotions of the citizens, writes Martini.
“One on one with the public opinion”
These leaders are “new princes”, who rule “one on one with the public opinion” by casting doubts over the institutions of counterbalance and undermining the legitimacy of intermediaries, Martini writes addressing not only Machiavelli, but also the House of Cards and Shakespeare.
They exist because people all over the world want to see new faces in the politics, but a much more complicated process has led us to the “hypertrophy of leaders”.
In particular, notes Martini, it has to do with fundamental changes in the modern societies, the chief one being the “unprecedented complication and internationalization”.
In this environment (and given that citizens are demanding answers more actively) it is easier for the media to “focus on the facts and the acts of the leaders instead of analyzing state policy, which they find difficult to understand themselves”.
“Presentation of action triumphs over the action itself”
Modern politicians prefer distracting people in the intricate modern world. It shifts the “borders of political struggle towards topics that are more comprehensible for the public opinion”, such as economy, immigration, Islam or gender issues. As a result, “presentation of action triumphs over the action itself”.
Nikol Pashinyan and Justin Trudeau in Yerevan in 2018 Nikol Pashinyan and Justin Trudeau in Yerevan in 2018
Photo: Armenian PM’s press office
“The new princes got rid of the necessity to act. They are just imitating action,” Martini writes. These leaders need to “write themselves into history to strengthen the legitimacy of their rule, even if it requires retouching the reality”.
“Little trouble in rising, but much in keeping atop”
“We get tired very quickly of these princes, whom we brought to positions of power without thinking too much about their ideas, skills and the huge responsibility they would bear,” Martini writes.
That “annoyance” has been reflected in the movement of “yellow vests” in France, the Indignados in Spain and the “5 star” in Italy. As Machiavelli puts it in “The Prince”, “those who solely by good fortune become princes have little trouble in rising, but much in keeping atop”.