Հայաստանի պաշտպանական քաղաքականությունը՝ 7 կետով - Mediamax.am
2019թ. փետրվարի 6-ին հրապարակվել է Ազգային Ժողով ներկայացված կառավարության ծրագիրը: Մեդիամաքսը «Պարզաբանում» խորագրում ներկայացնում է պաշտպանական քաղաքականությանը վերաբերող դրույթները:
1.    Ի՞նչ է անելու կառավարությունը պատերազմի դեպքում:
Հայաստանի պաշտպանության ապահովման կարեւորագույն միջոցը, Կառավարության պատկերացմամբ, մարտունակ զինված ուժեր ունեցող, ապաքաղաքական, մշտապես կատարելագործվող եւ արդիականացվող պաշտպանության համակարգի ստեղծումն է:
Ըստ Կառավարության ծրագրի՝ «այդ համակարգը պետք է արդյունավետ կիրառի ռազմաքաղաքական բարենպաստ հնարավորությունները, ռազմական արդյունաբերության եւ ռազմական գիտության արդի ձեռքբերումները՝ գտնվելով ժողովրդավարական եւ քաղաքացիական վերահսկողության ներքո»։
«Կառավարությունը նպատակադրել է պետության պաշտպանունակության մակարդակը բարձրացնել այնպես, որ այն համարժեք լինի ռազմական սպառնալիքների գնահատված (կանխատեսվող) մակարդակին եւ հավանական պատերազմի բնույթին՝ Հայաստանի նկատմամբ զինված ոտնձգությունը զսպելու եւ կանխելու, իսկ պատերազմի ժամանակ՝ ռազմական գործողություններն առավելագույնս վաղ փուլում եւ Հայաստանի համար շահավետ պայմաններով դադարեցնելու համար»,- գրված է ծրագրում։
2.    Ովքեր են մեր միջազգային ռազմաքաղաքական գործընկերները։
Կառավարությունը նախատեսում է զարգացնել երկկողմ եւ բազմակողմ ռազմաքաղաքական դաշինքներն ու գործընկերությունները՝ խոստանալով այս ճանապարհին պահպանել Հայաստանի «ազգային շահերից բխող եւ առկա ռազմաքաղաքական ընդհանրությունների վրա հիմնված հարաբերությունների ձեւավորման հավասարակշռությունը»:
3.    Բնակչության եւ զինված ուժերի ինչպիսի՞ համամասնություն է լինելու։
Երկրի առջեւ ծառացած մարտահրավերների երկարաժամկետ բնույթից ելնելով՝ Կառավարությունն առաջիկա 5 տարիների համար պահպանելու է բնակչության եւ ռեսուրսների նկատմամբ անհամաչափ մեծաքանակ զինված ուժեր։
Կառավարությունը կարեւորագույն խնդիրներից է համարում պարտադիր ժամկետային եւ պայմանագրային ծառայության փոխլրացնող համակարգի շարունակական բարելավումը:
4.    Ի՞նչով է փոխարինվելու բանակում պարտականության զգացումը։
Կառավարությունը խոստանում է հետեւողական քայլեր կատարել բանակում պարտականության զգացողությունն առաքելության գիտակցմամբ փոխարինելու ուղղությամբ։
5.    Ի՞նչ խելացի տեխնոլոգիաներ կկիրառվեն բանակում։
Կառավարության ուշադրության կենտրոնում, համաձայն ծրագրի, մնալու է տեխնիկական միջոցներով առաջնագծի հետեւողական համալրումը եւ մարտական հերթապահության արդյունավետությունն ու անվտանգության բարձրացումը։
«Միջոցներ են ձեռնարկվելու, որ զինված ուժերի կառավարման համակարգը լինի առավելապես ավտոմատացված, ունենա ժամանակակից ռազմական գործողություններ վարելու համար բավարար օպերատիվություն, կենսունակություն, շարժունակություն եւ տեխնոլոգիական գերակայություն ու  հագեցվածություն, ինչպես նաեւ կիբեռ-պաշտպանության ապահովման համար անհրաժեշտ կարողություններ»,- գրված է ծրագրում։
Կառավարությունը «միտված է զինված ուժերը համալրել գերճշգրիտ հեռահար հրթիռային հարվածների, հրետանային խոցման եւ հակաօդային պաշտպանության արդի համալիրներով, բազմաֆունկցիոնալ ավիացիայով եւ ավտոմատացված ու ռոբոտացված օդային եւ վերգետնյա համակարգերով՝ այդպիսով ավելացնելով անհրաժեշտ խորությամբ հետախուզության, զորաշարժի եւ կրակային խոցման հեռավորությունը, ճշգրտությունը եւ արդյունավետությունը»:
6.    Իսկ զենք կարտադրե՞նք։
Ծրագիրում վստահեցվում է, որ անվտանգության ապահովման կարեւորագույն բաղադրիչ է լինելու հայրենական ռազմական արդյունաբերության զարգացումը։ Այս հարցի վերաբերյալ մանրամասներ ծրագրում չկան։
7.    Ի՞նչ է լինելու սերժանտական համակարգի հետ:
«Կառավարությունը կյանքի է կոչելու արժանիքների վրա հիմնված եւ կրթական չափորոշիչների հետ փոխկապակցված ծառայողական առաջխաղացման քաղաքականությունը եւ զարգացնելու է պրոֆեսիոնալ սերժանտական համակարգը», - ասված է փաստաթղթում:

Оборонная политика Армении в 7 пунктах - Mediamax.am
6 февраля 2019 г. была опубликована программа правительства, представленная в Национальное собрание. В рубрике «Объяснение» Медиамакс представляет положения программы, касающиеся оборонной политики.
1.    Что будет делать правительство в случае войны?
Согласно программе, важнейшей мерой обеспечения безопасности Армении, является создание деполитизированной, постоянно совершенствующейся и модернизирующейся оборонной системы c боеспособными вооруженными силами.
Согласно программе, «эта система должна эффективно применять благоприятные военно-политические возможности, современные достижения военной промышленности и военной науки, находясь под демократическим и политическим контролем».
«Правительство намерено поднять уровень обороноспособности государства настолько, чтобы он был равносильным уровню оцененных (прогнозируемых) военных угроз и характеру возможной войны для сдерживания и предотвращения вооруженной агрессии против Армении, а во время войны – для прекращения военных действий на максимально раннем этапе и на выгодных для Армении условиях»,- отмечается в программе.
2.    Кто наши международные военно-политические партнеры?
Правительство планирует развивать двусторонние и многосторонние военно-политические блоки и партнерства, обещая сохранить при этом «баланс формирования отношений, исходящий из интересов Армении и основанных на военно-политических общностях».
3.    Каким будет соотношение вооруженных сил и населения?
Исходя из долгосрочного характера вызовов, стоящих перед страной, правительство в ближайшие 5 лет сохранит непропорционально большое по отношению к населению и ресурсам число вооруженных сил.
Одной из важнейших задач  правительство считает последовательное улучшение взаимодополняемой системы обязательной (срочной) и контрактной службы.
4.    Чем будет заменяться чувство долга в армии?
Правительство обещает осуществить последовательные шаги по замене в армии чувства долга на чувство осознанной миссии.
5.    Какие «умные» технологии будут применяться в армии?
Согласно программе, в центре внимания правительства будет оставаться последовательное пополнение передовой линии техническими средствами и повышение эффективности и безопасности боевого дежурства.
«Будут предприняты меры, чтобы система управления вооруженных сил была максимально автоматизированной, оснащенной необходимыми возможностями, обладающими достаточной оперативностью, жизнеспособностью, мобильностью, технологическим превосходством и насыщенностью, а также возможностями для обеспечения кибер-безопасности»,- говорится в программе.
Правительство «нацелено пополнить вооруженные силы сверхточными ракетными комплексами дальнего радиуса действия, современными комплексами артиллерийского огня и противовоздушной обороны, многофункциональной авиацией, автоматизированными и роботизированными воздушными и надземными системами, увеличивая таким образом расстояние, точность и эффективность ведения разведки,  маневрирования и огневого поражения».
6.    А оружие производить будем?
В программе говорится, что важнейшим компонентом обеспечения безопасности является развитие отечественной военной промышленности. Подробностей не приводится.
7.    Что будет с сержантской системой?
«Правительство претворит в жизнь политику служебного продвижения, основанную на достоинствах и взаимосвязанную с образовательными стандартами, и будет развивать профессиональную сержантскую систему», - отмечается в документе.