Երբ թավջութակ նվագող աղջկա նկարը կենդանանում է սմարթֆոնում, եւ վայրկյաններ անց աղջիկը սկսում է Բախի երաժշտությունը նվագել, մոռանում եք, թե որտեղ եք, թվում է՝ ժամանակը կանգ է առնում, իսկ դուք չեք էլ նկատում, թե ինչպես՝ արդեն մի քանի րոպե ապրում եք վիրտուալ իրականությունում։
Այս վիրտուալ հրաշքը կատարվում է ARLOOPA հավելվածում։ Մասնագիտությամբ մաթեմատիկոս, X-TECH ընկերության տնօրեն եւ ARLOOPA-ի համահիմնադիր Արման Աթոյանը, նախ, ցույց է տալիս ARLOOPA-ի «աշխարհները», այնուհետեւ զրույցը մեզ տանում է անցյալ՝ գծագրելով մաթեմատիկան ընտրելու նրա ճանապարհն ու հասցնում մինչեւ ապագայի՝ տեխնոլոգիական Հայաստան։
Որոշիչ մեկ բալը
Չեմ կարող ասել, թե շատ տաղանդավոր եմ եղել մաթեմատիկայից, բայց փոքրուց սիրել եմ։ Դպրոցում, երբ հանձնարարություն էին տալիս, ես միշտ փորձում էի առաջ անցնել մյուսներից եւ ուսումնասիրում էի այն թեմաները, որոնք դեռ չէինք անցել։
Դպրոցն ավարտելիս, արդեն որոշել էի, որ ուզում եմ ծրագրավորող դառնալ եւ պարապում էի բուհ ընդունվելու համար։ Մտածում էի Կիրառական մաթեմատիկայի ֆակուլտետ ընդունվելու մասին, բայց ռիսկ կար, որ կարող է՝ վճարովի համակարգով ընդունվեմ։ Մաթեմատիկա շատ լավ գիտեի, թեստերը գերազանց էի հանձնում, իսկ ֆիզիկան՝ ոչ այդքան։ Այդ ժամանակ ընտրության առաջ կանգնեցի, եւ արդյունքում որոշեցի դիմել Մաթեմատիկայի ֆակուլտետ, քանի որ այնտեղ անվճար ընդունվելու հավանականությունը շատ ավելի մեծ էր։ Արդյունքում 36 միավորով ընդունվեցի անվճար համակարգ, եւ ինչպես պարզվեց՝ կիրառականում անվճարի համար 37 բալ էր պահանջվել։
Մաթեմատիկան անմիջական կապ ունի տրամաբանության եւ մտածելակերպի հետ, եւ կարծում եմ՝ դա ինձ հետագայում շատ օգնեց։
Տեսական մաթեմատիկայի պարգեւները
Մաթեմատիկայի ֆակուլտետը շատ կարեւոր հիմք ստեղծեց իմ հետագա գործունեության համար։ Այժմ իմ գործառույթները, կարելի է ասել, այնքան էլ ծրագրավորման շրջանակներում չեն` ավելի շատ բիզնեսի, ստեղծագործելու եւ նոր պրոդուկտներ մտածելու ուղղվածությամբ են, բայց համարում եմ, որ մաթեմատիկական այդ հիմքը շատ օգնում է ինձ։
Արման Աթոյանը Արման Աթոյանը
Մաթեմատիկայի ֆակուլտետ ընդունվելը հեշտ է, ավարտելը՝ բարդ։ Համառություն է հարկավոր։ Սովորելու տարիներին մեր դասախոսները հաճախ ասում էին՝ հիմա ձեզ համար դժվար է, բայց հետո շատ հեշտ է լինելու, որովհետեւ մենք ձեզ տալիս ենք դժվար խնդիրներ լուծելու հատկությունը։ Այդ հմտությունները մեզ օգնում են թե՛ ծրագրավորման մեջ, թե՛ բիզնեսում եւ թե՛ կյանքում։ Մաթեմատիկայի շնորհքն է մարդկանց վերլուծական մտքով օժտելը, եւ արդյունքում մարդիկ նաեւ կարողանում են արագ մտածել։
Ճկուն եւ վերլուծական մտածելակերպի արդյունքները ամենօրյա աշխատանքում են երեւում։ Գուցե այդ պահին դու չես էլ մտածում, որպես մաթեմատիկոս, բայց ենթագիտակցորեն կարողանում ես մի քանի գործողություն առաջ վերլուծել, հաջորդիվ եկող խնդիրները եւ դրանց լուծումները տեսնել։
Դպրոցում սովորող կամ բուհ ընդունվող երեխաները, որոնք մասնագիտությունների ընտրության առաջ են կանգնած, պետք է հասկանան, որ եթե իրենք ուզում են ապրել Հայաստանում, ապա այստեղ մեծ հնարավորություններ կան բնագիտական ուղղություններում: Լավ կլինի, որ ծնողները կա՛մ ուղղորդեն, կա՛մ չխանգարեն այն երեխաներին, որոնք ուզում են գնալ մաթեմատիկայի, ֆիզիկայի, կիրառական մաթեմատիկայի ֆակուլտետներ, որովհետեւ մոտակա տարիներին դրա պահանջարկը ավելի մեծ է լինելու:
Մաթեմատիկան եւ տեխնոլոգիական թռիչքները
Մեր ընկերությունն աշխատանքները սկսեց որպես վեբ-ծրագրավորման ստուդիա։ Մեր գոյության 10 տարիների ընթացքում մտածել ենք, որ պետք է տարբերվել եւ որեւէ բան ստեղծելիս մի քանի քայլ առաջ լինել։ Հաճախ մեզ ասում են, որ այն, ինչ ստեղծում ենք, մի քանի տարի շուտ ենք անում, մարդկանց այն դեռ պետք չէ։ Շատ դեպքերում այդպես էլ լինում է, ARLOOPA-ն որպես առանձին բրենդ եւ արտադրանք ստեղծել ենք 2014թ-ին, եւ հիմա է, իրականում, որ մասշտաբային տարածվում է։
Մենք եկել ենք այն մտքին, որ հաղթելու միակ ճանապարհը նորարարությունն է։ Այն ընկերությունները, որոնք չեն շարունակել նորարարություններ անել, մահացել են։ Ամենահայտնի օրինակը Nokia-ն է, որը հսկա եւ դաշտում փաստացի մենաշնորհ դիրքի տեր լինելով, շուտ վախճանվեց, քանի որ չհետեւեց ինովացիային։
Մենք աշխատում ենք այն սկզբունքով, որ ինչը նոր է, զարգանում է Ճապոնիայում կամ Սիլիկոնյան հովտում, ոչնչով հետ չենք մնում եւ մենք էլ կարող ենք դրանով զբաղվել։ Երբ մարդիկ հասկանում են, որ ստեղծել են մի բան, որը լոկալ չէ, այդ միտքը շատ լուրջ «դրայվ» է տալիս։ Մեր ընդհանուր մոդելը եղել է այն, որ ընկերությունն ընկալել ենք որպես ինովացիոն լաբ եւ միշտ փորձել ենք ինովացիոն պրոդուկտ ստեղծել։
Ի տարբերություն շատ նորարարական ընկերությունների՝ մի քիչ այլ ճանապարհով ենք գնացել եւ ինքներս ենք հանդիսացել մեր ներդրողները: Մի ձեռքով ծառայություններ ենք մատուցել, մյուսով՝ ֆինանսավորել այն գաղափարները, որոնք հավանել ենք։ Ճիշտ է՝ ոչ միշտ են դրանք լավը եղել եւ հաջողության հասել, ունեցել ենք նաեւ ձախողումներ, բայց նաեւ հաջողված դեպքեր էլ կան։
Իմ կարծիքով՝ այս ամենի մեջ մաթեմատիկական տրամաբանություն կա եւ մենք փորձում ենք չաշխատել ստանդարտ ճանապարհով, որով գնում են բոլորը։ Այս տարիների ընթացքում մենք սովորել ենք չվախենալ, համարում ենք, որ մեր ոլորտում չկա այնպիսի խնդիր, որը չենք կարող լուծել, դա մեր թիմի ամենաուժեղ կողմերից է։
Հայաստանը՝ ինովացիոն «լաբորատորիա»
Հայաստանում կա շատ լավ մաթեմատիկական դպրոց եւ բազա, բայց տրամաբանական շղթայի որոշ օղակներ հետագայում բացակայում են։ Այն մարդիկ, որոնք զբաղվում են տեխնոլոգիայով, մեծամասամբ դա չեն անում իրենց կրթության շնորհիվ: Դա լինում է կրթությունից հետո աշխատելու ընթացքում սովորելով։ Իրենք խորանում են մի ուղղության մեջ, դա սկսում են սովորել։ Եթե այս ամբողջ շղթան ճիշտ աշխատի, մենք լուրջ արդյունքներ կգրանցենք։ Եթե դիտարկենք այն երկրները, որտեղ զարգացած է ինովացիոն տնտեսությունը, կտեսնենք, որ այնտեղ այդ շղթան ամբողջական է աշխատում։
Հայաստանում ոլորտները անջատ են, կապը չկա։ Այսօր համալսարանը պատրաստում է մասնագետներ, որոնք չենք կարողանում անմիջապես աշխատանքի անցնել, եւ որոշակի կուրսեր են սովորում։ Թեեւ, պետք է ասել, որ այժմ որոշակի նշաններ զգացվում են, եւ քայլեր կան։ Պետությունը, որը ծախսեր է անում եւ կադրեր պատրաստում, չի մտածում՝ հետո այդ ծախսերը հարկերի վերածվելո՞ւ են, այսինքն՝ այդ կադրը հետո աշխատելո՞ւ եւ հարկեր մուծելո՞ւ է։
Մեզ մոտ երկար ժամանակ դասական բաժանում ունեինք՝ տեսական եւ կիրառական մաթեմատիկա, վերջին շրջանում սկսել են ավելի ուշադրություն դարձնել մեքենայական ուսուցմանն ու տվյալագիտությանը։ Գիտեմ նաեւ, որ այս տարվանից ԵՊՀ Մաթեմատիկայի ֆակուլտետի բակալավրիատում է նման ծրագիր լինելու: Դրա պահանջարկն ու կիրառումն ամբողջ աշխարհում կա, ճիշտ ուղղություն է եւ պետք է հնարավորինս շատ օգտագործել հենց համալսարանական պլատֆորմի վրա, որպեսզի համալսարանից դուրս եկող կադրերը դրա մասնագետը լինեն:
Մենք նույնպես փորձում ենք մասնակից լինել այս գործընթացին․այժմ ԵՊՀ-ի հետ բանակցում ենք վիրտուալ եւ լրացված իրականության լաբորատորիա ստեղծելու շուրջ։
Ցավոք, այժմ շղթայի բոլորը մասերը հատվածական՝ կղզիներով են փորձում զարգանալ։ Որպեսզի Հայաստանը սկսի զարգանալ տեխնոլոգիական ոլորտում, պետք է այդ ամբողջական պրոցեսն աշխատի։ Ընդամենը 10 ընկերությունով չի կարելի ամբողջ էկոհամակարգը ինովացիոն համարել։
Եթե դիտարկենք Իսրայելի օրինակը, այնտեղ ՏՏ-ն ինտեգրված է ամենուր՝ գյուղատնտեսության, կրթության, ռազմաարդյունաբերության մեջ: Սա բերում է նրան, որ բոլոր այդ ոլորտներում ինովացիան տեղի է ունենում:
Մենք մեր գործունեությամբ էլ փորձում ենք ինովացիան մտցնել տարբեր ոլորտներ, կիրառական նշանակություն տալ դրան: Եթե ճիշտ հարաբերություններ դրվեն եւ Հայաստանում սովորող, օրինակ՝ Գեղարվեստի ակադեմիայի ուսանողները, այս տեխնոլոգիաները կիրառեն, ապա նրանց նկարները չեն լինի սովորական, այլ՝ տեխնոլոգիապես հագեցած, եւ երբ նրանք գնան միջազգային ցուցահանդեսների, կզարմացնեն մյուսներին:
Երբ երեխային տալիս ես սովորելու որեւէ բան, որը տեխնոլոգիաներով է հագեցած, օրինակ՝ հեռախոսը պահում է գրքի վրա ու տեսնում ֆիզիկայի կամ քիմիայի փորձ, ապա նրան դա հետաքրքրում է, կրթությունը դառնում է ինովացիոն տեխնոլոգիաների կիրառմամբ, իսկ պրոցեսն՝ ավելի հետաքրքիր: Կարծում եմ՝ այս է լուծումը․ Հայաստանը պետք է փորձի կիրառել այն տեխնոլոգիաները, որոնք երկրում կան: Մեկ վիրտուալ ակնոցը կարող է փոխարինել ֆիզիկայի, քիմիայի մի ամբողջ լաբորատորիայի, եթե չկա այդ լաբորատորիան ֆիզիկապես ստեղծելու հնարավորությունը:
Այն երեխաները, որոնք աշխարհագրություն են անցնում պատին կպցրած քարտեզով, նրանք 30 տարի կյանքից հետ են: Եթե երեխաներին հնարավորություն տրվեր աշխարհագրություն սովորել վիրտուալ իրականության ակնոցներով, հնարավորություն ունենային վիրտուալ ճամփորդելու, նրանց աշխարհայացքը, պատկերացումը աշխարհագրության մասին կփոխվեր:
Հարցն այն է, որ որպեսզի երկիրը դառնա ինովացիոն, պետք է կիրառի տեխնոլոգիաները առօրյայում եւ տարբեր ոլորտներում:
Մենք պետք է գիտակցենք, որ անհրաժեշտ է ներդրում անել ոչ թե այսօրվա արագ արդյունքի համար, այլ ավելի հեռահար նպատակներ  դնել:

Mathematics is the driving force of love, justice, and progress. Mediamax and Foundation for Armenian Science and Technology (FAST) are joining efforts to present MathArt project. It tells about the talents developing Mathematics in Armenia, and their work.
When you see a picture of a cello-playing girl come to life in a smartphone and seconds later the girl is playing Bach’s music, you forget your whereabouts, time seems to stop and you don’t even notice how you have been immersed in virtual reality for a couple of minutes now.
This virtual miracle takes place in an app named ARLOOPA. Director of X-Tech, co-founder of ARLOOPA, a mathematician by profession, Arman Atoyan first shows ARLOOPA’s “worlds”, then talks about his past - how he chose mathematics, and afterwards proceeds telling about the future- technological Armenia.
One crucial point
I can’t say I was very talented in math, but I’ve loved it since childhood. In school, I always tried to outdo everyone in class and studied the topics we had not learned yet.
By graduation time, the decision to become a programmer had already been made and I was studying for entrance exams. I was thinking about the Faculty of Applied Mathematics, but there was a possibility that it could be a paid education. I stood before a choice and finally decided to apply to the Faculty of Mathematics because the chance of studying tuition-free was higher. Eventually, I got 36 points and was going to study for free, whereas at the Faculty of Applied Mathematics the required score was 37.
Mathematics is directly connected with logic and thinking and I think it helped me a lot afterwards.
The rewards of theoretical mathematics
The Faculty of Mathematics laid an important foundation for my future activity. My job today is not programming but rather doing business, creating and coming up with new products. However, I believe the mathematical background helps me a lot.
Arman Atoyan Arman Atoyan
Admission to the Faculty of Mathematics is easy, but graduating from it is hard. It requires persistence. At the university, our professors used to say: “It is difficult for you now but it will be easy afterwards, because we are teaching you the ability to handle complicated problems.” These skills help us both in programming, in business and in life. Math gives people an analytical mind, which also helps them think faster.
The results of flexible and analytical thinking are evident in everyday work. Maybe at that moment you are not even thinking as a mathematician but subconsciously you are able to analyze several actions in advance, see consequent problems and their solutions.
Pupils at school or students facing the task of choosing a major at university should understand that there are many opportunities in natural sciences in Armenia if they are willing to live here. It would be a good thing if parents could guide children who want to study mathematics, physics or applied mathematics, because the demand for these disciplines will grow in the coming years.
Mathematics and technological flights
Our company started as a web programming studio. During 10 years of existence, we thought we should differ and always be a couple of steps ahead of others in creating something. We are often told that our creations come a few years too early and people don’t need them yet. In most cases, it is indeed so. ARLOOPA, as a separate brand and a product, was created in 2014, and it is only now that it’s spreading massively.
We have arrived at the conclusion that being innovative is the only way to win. Companies that stopped coming up with innovations– have died. The most famous example is Nokia. Being a real monopolist at the time, it died simply because it stopped following innovations.
We follow everything that is new and is being developed in Japan or in the Silicon Valley, we don’t fall behind and we can do it too. This is the principle of our work. It’s a serious driving force when people realize that they have created something not local. Out general model was to perceive the company as an innovation lab and we always tried to create an innovative product.
Unlike many innovation companies, we have taken a somewhat different approach and became our own investors. On the one hand, we provided services and on the other one- funded the ideas we liked. They were not always the best or successful ones of course. We had failures too but there were successful cases as well.
I think there is a mathematical logic here and we try not to operate in a standard way like others. During these years, we have learned not to be afraid. We believe that there isn’t a problem we can’t solve in our sphere and this is one of the strongest sides of our team.
Armenia - an innovation “lab”
Armenia has a brilliant mathematical school and foundation, but the future logical chain lacks some parts. People in technology don’t do it because of their education mostly. It happens after graduation by learning during the work process. They learn what they are interested in. If this whole chain works properly, we will have serious results. In countries with well-developed innovation economy, this chain functions completely.
In Armenia, all the spheres function separately and are disconnected from each other. Today the university prepares specialists who can’t find a job after graduation and are forced to take additional courses. Although I should say there are certain changes taking place today. The state that spends money to prepare specialists doesn’t think whether these expenses will turn into taxes or not, i.e. will those specialists work and pay taxes later?
For a long time we have had a classical definition of mathematics - theoretical and applied. Machine learning and data science have gained more attention lately. I also know that this year the Faculty of Mathematics of the Yerevan State University is going to launch a new bachelor’s program on machine learning and data science. There is a huge demand for these programs worldwide and they should be taught at universities so that we have good qualified specialists.
We are also trying to be part of this project: we are negotiating with the YSU on creating a virtual and a full-fledged lab.
Unfortunately, all the parts of the chain are developing separately today, like islands. In order for Armenia to develop technologically, the whole process should work. The whole ecosystem cannot be considered innovative with only 10 companies.
Take Israel for example: IT is integrated in every sphere there - agriculture, science, military industry, which leads to innovations in all spheres.
We are trying to introduce innovations into different spheres, make them practical. If Armenian students studying for example at the Art Academy apply these technologies, their works will cease being ordinary, they will be technologically more equipped and when the students attend international exhibitions, they will surprise others.
If you teach children something using technologies, for example hold a phone above the book and show them a physics or chemistry experiment, it catches their interest, studying becomes innovative with the use of technologies and the learning process turns to be more interesting. I think this is the solution. Armenia should try to use technologies existing in the country. One Virtual Reality headset can replace a physics or an entire chemistry laboratory, if there is no possibility of physically creating that laboratory.
Children who learn geography using maps on classroom walls fall back for 30 years. If they only could learn geography using VR headsets, they would be able to travel in virtual reality and their world outlook, the perception of geography would have changed.
The thing is that in order for the country to become innovative, technologies should be used in everyday life and in different areas.
We have to realize that we shouldn’t invest into today’s rapid results. We should set long-term goals.