Մեդիամաքս գործակալության բացառիկ հարցազրույցը ՀՀ ԱԳ նախկին նախարար Վարդան Օսկանյանի հետ:
- Քի Վեսթի բանակցություններից անցել է ուղիղ 10 տարի: Եթե այդ գործընթացը գնահատենք այսօրվա դիրքերից, որքանո՞վ էր իրական խաղաղության ձեռքբերումը Ֆլորիդայում:
- Հետադարձ հայացք նետելով Քի Վեսթի վրա` կարող եմ ասել, որ այն որոշակի “շեղում” էր Լեռնային Ղարաբաղի բանակցային գործընթացի նախորդ տրամաբանությունից: Շեղում էր այն իմաստով, որ փորձ էր արվում վերջնական լուծում տալ հարցին, ամեն ինչ եզրափակել միանգամից` հետագայի համար ոչինչ չթողնելով: Այդ փաստաթուղթն ամբողջական եւ վերջնական լուծում պետք է տար խնդրին:
Կարծում եմ, որ այս տրամաբանությունը ծնվել էր Ռոբերտ Քոչարյանի եւ Հեյդար Ալիեւի շփումներից: Ենթադրում եմ, որ նման տարբերակով խնդրին լուծում տալը կարող էր Հեյդար Ալիեւի գաղափարը լինել` հաշվի առնելով նրա տարիքը եւ իշխանությունը որդուն փոխանցելու ցանկությունը: Թերևս, Ադրբեջանի նախագահն ուզում էր որդու ուսերից հանել հետագա բեռը, ինչը բնական ցանկություն էր մի մարդու համար, ով իրեն համարում էր ոչ միայն իր որդու, այլեւ ողջ երկրի հայրը:
Քի Վեսթը շեղում էր նաեւ գաղափարական առումով: Ամերիկացիներն այսպիսի մի արտահայտություն ունեն. “Too good to be true” («Չափից ավելի լավ է իրականություն լինելու համար»): Այն ժամանակ խոսքը Լեռնային Ղարաբաղը` Լաչինի մի հատվածով Հայաստանի սուվերենության տակ դնելու մասին էր: Այսինքն, Հայաստանն ու Լեռնային Ղարաբաղը պետք է լինեին մեկ պետություն` այսօրվա իմ գնահատմամբ, Ադրբեջանի տեսանկյունից ոչ այնքան համարժեք փոխանակման դիմաց. Ադրբեջանն ընդամենը պետք է իրավունք ստանար ՀՀ տարածքով անխափան կապ հաստատել Նախիջեւանի հետ: Սա էր փաստաթղթի ամբողջ առանցքը:
- Մեր այն հարցին, թե ո՞րն էր պատճառը, որ Քի Վեսթը շարունակություն չունեցավ, ամերիկացի նախկին համանախագահ Քերի Քավանոն պատասխանեց, որ հիմնական խոչընդոտն այն հանգամանքն էր, որ կողմերից ոչ մեկն անհրաժեշտ աշխատանք չտարավ իր երկրի հասարակությանը լուրջ փոխզիջումների նախապատրաստելու համար: Համամի՞տ եք այդ կարծիքին, թե՞ խափանումն, այնուամենայնիվ, պայմանավորված էր Ալիեւի հետքայլով:
-  Արդեն Քի Վեսթում մեզ պարզ դարձավ, որ Ալիեւը դժվար թե կարողանա իրականացնել պայմանավորվածությունները: Այնտեղից վերադառնալով` մենք հանգել էինք այդ եզրակացության: Այդ պատճառով, կարծում եմ, Ռոբերտ Քոչարյանը կարիք չզգաց փաստաթուղթը բացելու, քաղաքական ուժերի եւ ժողովրդի հետ աշխատելու: Առավել եւս, որ այդ փաստաթղթի բոլոր կետերի շուրջ վերջնական համաձայնություն չկար: Սեղանի վրա դրված էր ընդամենը առաջարկ, որը պարունակում էր նաեւ մեզ համար անընդունելի կետեր: Այդ երկու նկատառումներից ելնելով` մեզ համար անիմաստ էր սկսել աշխատանքը քաղաքական ուժերի հետ: Նախ, մենք վերջնական համաձայնության չէինք եկել, եւ երկրորդ՝ մենք զգացինք, որ Ալիեւը չի կարող համաձայնությունն իրականացնել:
- Իսկ եթե Ալիեւը կարողանար եւ ցանկանար շարունակել գործընթացը, հայկական կողմը կգնա՞ր մինչեւ վերջ:
- Կարծում եմ, այդ փաստաթուղթը բավական շատ դրական տարրեր ուներ: Այն փաստը, որ Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանի մաս էր դառնում, արդեն իսկ հրապուրիչ էր: Բայց, մյուս կողմից, Նախիջեւանի հետ կապի մասով կային մտահոգիչ տարրեր: Այն տեսքով, ինչպես առաջարկը դրված էր սեղանին, մեզ համար ընդունելի չէր: Եվ հիմա դժվար է ասել` մենք այդ մասով կստանայի՞նք արդյոք այն, ինչ ցանկանում էինք:
Կարող եմ միանշանակ ասել, որ Հայաստանի տարածքից ոչ մի թիզ Ադրբեջանին փոխանցելու մասին խոսք չկար, դա բացառվում էր: Խոսքը միայն Նախիջեւանի հետ հաղորդակցության հաստատումն էր: Բայց նույնիսկ այդ տարբերակով առաջարկը հայկական կողմի համար ընդունելի չէր եւ հետագա բանակցությունների կարիք ուներ:
- Վերհիշեք, խնդրեմ, ինչպիսի՞ն էր մթնոլորտը Քի Վեսթում: Սա բանակցային գործընթացում առաջին դեպքն էր, երբ Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահները միասին մի քանի օր անցկացրին՝ մեկուսացված մի վայրում:
- Հանդիպումը շատ վատ սկսվեց: Երբ առաջին օրը Քոլին Փաուելի ներկայությամբ նախագահները ներկայացրին իրենց տեսակետները, Ալիեւը ամբողջ գործընթացի պատմության մեջ երեւի թե իր ամենախիստ ելույթը ունեցավ: Բոլորս իրար նայեցինք` մտածելով, թե ինչո՞ւ ենք եկել այստեղ: Սակայն հաջորդ օրն ամեն ինչ փոխվեց: Երեւի դա ոճ էր. սովորաբար Ալիեւը հրապարակայնորեն մի բան էր ասում, կուլիսներում` մեկ այլ բան:
Ապա բանակցությունների բնույթն այնպիսին դարձավ, որ հաճախ համանախագահներն առանձին-առանձին էին աշխատում կողմերի հետ: Երբ նրանք աշխատում էին Ադրբեջանի հետ, մենք ամբողջ օրն ազատ էինք եւ կարողանում էինք հանգստանալ եւ վայելել Քի Վեսթի հրաշալի բնությունը: Շատ ծանր ու լարված առաջին օրվանից հետո բավականին լավ մթնոլորտ ստեղծվեց, եւ կարող եմ ասել, որ Ադրբեջանի հետ մեր հաղորդակցությունը նորմալ էր:

Exclusive interview of former Armenian Foreign Minister Vartan Oskanian to Mediamax news agency.
- 10 years have already passed since Key West talks on Nagorno Karabakh. Assessing the process from today’s positions, how real was the achievement of peace in Florida?
- Looking back at Key West, I can say that it became a definite “deviation” from the previous logic of the negotiation process. By saying a deviation I mean that an attempt was made to give a final resolution to the issue, to end everything at once without leaving anything for the future. This document should have fully and finally resolved the problem.
That logic, I think, was born as a result of Robert Kocharian and Heydar Aliyev’s [Armenian and Azerbaijani Presidents] contacts. I suppose that kind of resolution could be Heydar Aliyev’s idea, taking into account his age and his desire to pass the power on to his son. The Azeri President wanted to remove the future heavy burden from his son’s shoulders, which was a natural wish for a man who believed himself to be the father of not only his own son but of the whole country.
Key West was a deviation in the ideological sense as well. The Americans have an expression “Too good to be true”. At that time, it was spoken about including Nagorno Karabakh with part of Lachin under the sovereignty of Armenia, i.e. Armenia and Nagorno Karabakh should have become a united state. As I can judge today, from Azerbaijan’s point of view it was not an equal exchange: Azerbaijan should have only got the right for a regular communication with Nakhichevan through the territory of Armenia. It was the pivot of the document.
- When we asked former OSCE Minsk Group U.S. Co-chair Carey Cavanaugh why Key West failed to find continuation, he said that the main obstacle was the fact that neither of the sides carried out necessary work to prepare their societies for serious mutual concessions. Do you agree with that opinion or the failure, nonetheless, was conditioned by the fact that Aliyev went back on his word?
- Already in Key West it became clear that Aliyev would hardly be able to realize the agreements. Returning from Florida, we came to that conclusion. I think it was the reason why Robert Kocharian did not feel the need to unveil the document, work with political forces and with the people. Moreover, no final agreement was reached on all points of the document. Only the proposal, which contained points unacceptable for us, lied on the negotiating table. Judging from these reasons it was senseless for us to start working with political forces. We, first of all, failed to reach final agreement and, secondly, we felt that Aliyev was unable to implement the agreement.
- And what if Aliyev would have wanted and managed to continue the process? Would the Armenian side go to the end?
- I think the document contained many positive elements. The fact that Nagorno Karabakh would become part of Armenia was already inspiring. But, from the other hand, there were bothering elements regarding communication Nakhichevan. The proposal was unacceptable for us the way it appeared on the negotiating table. And it is hard to say today whether we would have managed to get what we indeed wanted from it.
I can definitely say that there was nothing about transferring even an inch of Armenian territory to Azerbaijan. It was absolutely excluded. Only establishment of communication with Nakhichevan was discussed. But the proposal, even the way it was, was unacceptable for the Armenian side and needed to be further negotiated on.
- Can you remember, please, what the atmosphere in Key West was like? It was the first case when Armenian and Azerbaijani Presidents had been holding negotiations for several days, in solitude.
- The meeting began very badly. When the first day the Presidents outlined their positions in the presence of Colin Powell [U.S. Secretary of State], Aliyev, perhaps, had delivered the toughest speech over the whole period of negotiations. We all looked at one another thinking why we came here? But everything changed the next day. It must have been his style: Aliyev used to say something in public and quite another thing behind the scenes.
The character of negotiations was so that the mediators often worked with the sides separately. When they worked with Azerbaijan, we were free the whole day and could take rest, enjoying the magnificent nature of Key West. After a very difficult and tense day there was a very good atmosphere and I can say that our communication with Azerbaijan was quite normal.