«Քի Վեսթը «շեղում» էր բանակցային գործընթացի տրամաբանությունից»
- Քի Վեսթի բանակցություններից անցել է ուղիղ 10 տարի: Եթե այդ գործընթացը գնահատենք այսօրվա դիրքերից, որքանո՞վ էր իրական խաղաղության ձեռքբերումը Ֆլորիդայում:
- Հետադարձ հայացք նետելով Քի Վեսթի վրա` կարող եմ ասել, որ այն որոշակի “շեղում” էր Լեռնային Ղարաբաղի բանակցային գործընթացի նախորդ տրամաբանությունից: Շեղում էր այն իմաստով, որ փորձ էր արվում վերջնական լուծում տալ հարցին, ամեն ինչ եզրափակել միանգամից` հետագայի համար ոչինչ չթողնելով: Այդ փաստաթուղթն ամբողջական եւ վերջնական լուծում պետք է տար խնդրին:
Կարծում եմ, որ այս տրամաբանությունը ծնվել էր Ռոբերտ Քոչարյանի եւ Հեյդար Ալիեւի շփումներից: Ենթադրում եմ, որ նման տարբերակով խնդրին լուծում տալը կարող էր Հեյդար Ալիեւի գաղափարը լինել` հաշվի առնելով նրա տարիքը եւ իշխանությունը որդուն փոխանցելու ցանկությունը: Թերևս, Ադրբեջանի նախագահն ուզում էր որդու ուսերից հանել հետագա բեռը, ինչը բնական ցանկություն էր մի մարդու համար, ով իրեն համարում էր ոչ միայն իր որդու, այլեւ ողջ երկրի հայրը:
Քի Վեսթը շեղում էր նաեւ գաղափարական առումով: Ամերիկացիներն այսպիսի մի արտահայտություն ունեն. “Too good to be true” («Չափից ավելի լավ է իրականություն լինելու համար»): Այն ժամանակ խոսքը Լեռնային Ղարաբաղը` Լաչինի մի հատվածով Հայաստանի սուվերենության տակ դնելու մասին էր: Այսինքն, Հայաստանն ու Լեռնային Ղարաբաղը պետք է լինեին մեկ պետություն` այսօրվա իմ գնահատմամբ, Ադրբեջանի տեսանկյունից ոչ այնքան համարժեք փոխանակման դիմաց. Ադրբեջանն ընդամենը պետք է իրավունք ստանար ՀՀ տարածքով անխափան կապ հաստատել Նախիջեւանի հետ: Սա էր փաստաթղթի ամբողջ առանցքը:
- Մեր այն հարցին, թե ո՞րն էր պատճառը, որ Քի Վեսթը շարունակություն չունեցավ, ամերիկացի նախկին համանախագահ Քերի Քավանոն պատասխանեց, որ հիմնական խոչընդոտն այն հանգամանքն էր, որ կողմերից ոչ մեկն անհրաժեշտ աշխատանք չտարավ իր երկրի հասարակությանը լուրջ փոխզիջումների նախապատրաստելու համար: Համամի՞տ եք այդ կարծիքին, թե՞ խափանումն, այնուամենայնիվ, պայմանավորված էր Ալիեւի հետքայլով:
-  Արդեն Քի Վեսթում մեզ պարզ դարձավ, որ Ալիեւը դժվար թե կարողանա իրականացնել պայմանավորվածությունները: Այնտեղից վերադառնալով` մենք հանգել էինք այդ եզրակացության: Այդ պատճառով, կարծում եմ, Ռոբերտ Քոչարյանը կարիք չզգաց փաստաթուղթը բացելու, քաղաքական ուժերի եւ ժողովրդի հետ աշխատելու: Առավել եւս, որ այդ փաստաթղթի բոլոր կետերի շուրջ վերջնական համաձայնություն չկար: Սեղանի վրա դրված էր ընդամենը առաջարկ, որը պարունակում էր նաեւ մեզ համար անընդունելի կետեր: Այդ երկու նկատառումներից ելնելով` մեզ համար անիմաստ էր սկսել աշխատանքը քաղաքական ուժերի հետ: Նախ, մենք վերջնական համաձայնության չէինք եկել, եւ երկրորդ՝ մենք զգացինք, որ Ալիեւը չի կարող համաձայնությունն իրականացնել:
- Իսկ եթե Ալիեւը կարողանար եւ ցանկանար շարունակել գործընթացը, հայկական կողմը կգնա՞ր մինչեւ վերջ:
- Կարծում եմ, այդ փաստաթուղթը բավական շատ դրական տարրեր ուներ: Այն փաստը, որ Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանի մաս էր դառնում, արդեն իսկ հրապուրիչ էր: Բայց, մյուս կողմից, Նախիջեւանի հետ կապի մասով կային մտահոգիչ տարրեր: Այն տեսքով, ինչպես առաջարկը դրված էր սեղանին, մեզ համար ընդունելի չէր: Եվ հիմա դժվար է ասել` մենք այդ մասով կստանայի՞նք արդյոք այն, ինչ ցանկանում էինք:
Կարող եմ միանշանակ ասել, որ Հայաստանի տարածքից ոչ մի թիզ Ադրբեջանին փոխանցելու մասին խոսք չկար, դա բացառվում էր: Խոսքը միայն Նախիջեւանի հետ հաղորդակցության հաստատումն էր: Բայց նույնիսկ այդ տարբերակով առաջարկը հայկական կողմի համար ընդունելի չէր եւ հետագա բանակցությունների կարիք ուներ:
- Վերհիշեք, խնդրեմ, ինչպիսի՞ն էր մթնոլորտը Քի Վեսթում: Սա բանակցային գործընթացում առաջին դեպքն էր, երբ Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահները միասին մի քանի օր անցկացրին՝ մեկուսացված մի վայրում:
- Հանդիպումը շատ վատ սկսվեց: Երբ առաջին օրը Քոլին Փաուելի ներկայությամբ նախագահները ներկայացրին իրենց տեսակետները, Ալիեւը ամբողջ գործընթացի պատմության մեջ երեւի թե իր ամենախիստ ելույթը ունեցավ: Բոլորս իրար նայեցինք` մտածելով, թե ինչո՞ւ ենք եկել այստեղ: Սակայն հաջորդ օրն ամեն ինչ փոխվեց: Երեւի դա ոճ էր. սովորաբար Ալիեւը հրապարակայնորեն մի բան էր ասում, կուլիսներում` մեկ այլ բան:
Ապա բանակցությունների բնույթն այնպիսին դարձավ, որ հաճախ համանախագահներն առանձին-առանձին էին աշխատում կողմերի հետ: Երբ նրանք աշխատում էին Ադրբեջանի հետ, մենք ամբողջ օրն ազատ էինք եւ կարողանում էինք հանգստանալ եւ վայելել Քի Վեսթի հրաշալի բնությունը: Շատ ծանր ու լարված առաջին օրվանից հետո բավականին լավ մթնոլորտ ստեղծվեց, եւ կարող եմ ասել, որ Ադրբեջանի հետ մեր հաղորդակցությունը նորմալ էր:

- Со времени переговоров в Ки-Уэсте прошло 10 лет. Если оценивать этот процесс с сегодняшних позиций, насколько реальным было достижение мира во Флориде?
- Бросая ретроспективный взгляд на Ки-Уэст, могу сказать, что он стал определенным «отклонением» от предыдущей логики переговорного процесса. Отклонением в том смысле, что делалась попытка дать окончательное решение вопросу, все завершить сразу, не оставляя ничего на будущее. Этот документ должен был дать проблеме полное и окончательное решение.
Думаю, что эта логика родилась в результате контактов Роберта Кочаряна и Гейдара Алиева. Я полагаю, что подобное решение проблемы могло быть идеей Гейдара Алиева, учитывая его возраст и желание передать власть сыну. Возможно, президент Азербайджана хотел снять будущий груз с плеч сына, что было естественным желанием для человека, который считал себя отцом не только своего сына, но и всей страны.
Ки-Уэст был отклонением и в идеологическом смысле. У американцев есть такое выражение “Too good to be true” («Слишком хорошо, чтобы быть правдой»). В тот период речь шла о включении Нагорного Карабаха с частью Лачина под суверенитет Армении. То есть, Армения и Нагорный Карабах должны были стать одним государством. По моей сегодняшней оценке, с точки зрения Азербайджана это не было равноценным обменом: Азербайджан всего лишь должен был получить право на бесперебойную коммуникационную связь с Нахичеваном по территории Армении. Это было стержнем документа.
- На наш вопрос, что стало причиной того, что Ки-Уэст не получил продолжения, бывший американский сопредседатель Минской группы Кэрри Кавано ответил, что главной преградой стало то обстоятельство, что ни одна из сторон не провела необходимой работы для подготовки общественной мнения к серьезным взаимным уступкам. Согласны ли вы с этим мнением или же провал, тем не менее, был обусловлен тем, что Алиев пошел на попятную?
- Уже в Ки-Уэсте нам стало ясно, что Алиев вряд ли сможет реализовать договоренности. Возвращаясь оттуда, мы пришли к этому заключению. Думаю, по этой причине Роберт Кочарян не почувствовал потребности раскрыть документ, провести работу с политическими силами и народом. Тем более, что окончательного согласия вокруг всех пунктов этого документа не было. На столе лежало всего лишь предложение, которое содержало в себе и неприемлемые для нас пункты. Исходя из этих двух причин, для нас было бессмысленным начинать работу с политическими силами. Во-первых, мы не пришли к окончательному согласию, и, во-вторых, мы почувствовали, что Алиев не может осуществить соглашение.
- А если бы Алиев смог и пожелал продолжить процесс, армянская сторона пошла бы до конца?
- Думаю, что в этом документе содержалось достаточно много положительных элементов. Тот факт, что Нагорный Карабах становился частью Армении, уже воодушевлял. Но, с другой стороны, по вопросу связи с Нахичеваном были элементы, беспокоящие нас. В том виде, в котором предложение лежало на столе, оно не было для нас приемлемым. И сейчас трудно сказать - получили бы мы по этой части то, что желали?
Могу однозначно сказать, что не было и речи о передаче Азербайджану и пяди территории Армении, это исключалось. Речь шла лишь об установлении связи с Нахичеваном. Но предложение, даже в этом виде, для армянской стороны не было приемлемым и нуждалось в дальнейших переговорах.
- Вспомните, пожалуйста, какова была атмосфера в Ки-Уэсте. Это был первый случай в переговорном процессе, когда президенты Армении и Азербайджана вели переговоры несколько дней, в уединении.
- Встреча началась очень плохо. Когда в первый день в присутствии Колина Пауэлла президенты представили свои позиции, Алиев, произнес, наверное, самую жесткую речь за всю историю переговорного процесса. Мы все посмотрели друг на друга, думая - зачем мы прибыли сюда? Однако на следующий день все изменилось. Наверное, это был стиль: обычно Алиев говорил публично одно, а за кулисами - другое.
Характер переговоров был таким, что сопредседатели часто работали со сторонами по отдельности. Когда они работали с Азербайджаном, мы были свободны весь день и могли отдыхать, наслаждаясь великолепной природой Ки-Уэста. После очень тяжелого и напряженного первого дня, создалась достаточно хорошая атмосфера, и могу сказать, что наше общение с Азербайджаном было нормальным.