Երեւան։ Մեդիամաքս։ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ Արցախից Հայաստան «անցակետում եւ մինչեւ անցակետը Ադրբեջանի կողմից տեղի են ունենում կամայական ձերբակալումներ»:
«Սա չափազանց անհանգստացնող փաստ է: Մեր պետական մարմինները բոլոր նման դեպքերում պետք է համարժեք քայլերի դիմեն՝ կամայական ձերբակալված անձանց իրավունքները պաշտպանելու, այդ թվում՝ միջազգային ատյաններում:
Սա պետք է լինի մեր օրակարգում այնքան ժամանակ, քանի դեռ այդ հարցերը պատշաճ հասցեագրված չեն»,- կառավարության նիստին ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանի իշխանությունները ձերբակալել եւ Բաքու են տեղափոխել Արցախի նախկին պետական նախարար Ռուբեն Վարդանյանին:

Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил сегодня, что «на пропускном пункте из Арцаха в Армению, а также до него происходят произвольные аресты со стороны Азербайджана».
«Это крайне тревожный факт. Во всех подобных случаях наши государственные органы должны предпринимать адекватные шаги для защиты прав произвольно арестованных лиц, в том числе, в международных судах.
Это должно быть в нашей повестке до тех пор, пока эти вопросы не будут должным образом решены»,- заявил Никол Пашинян на заседании правительства.
27 сентября власти Азербайджана арестовали бывшего государственного министра Арцаха Рубена Варданяна и отправили его в Баку.