Փաշինյան. Առաջիկա օրերին Լեռնային Ղարաբաղում հայ չի մնա
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ «առաջիկա օրերին Լեռնային Ղարաբաղում հայ չի մնա»:
«Լեռնային Ղարաբաղի հայության ելքն Ադրբեջանի կողմից իրագործվող էթնիկ զտումների քաղաքականության պատճառով շարունակվում է: Սա էթնիկ զտման եւ հայրենազրկման ուղղակի ակտ է, ինչի մասին երկար ժամանակ ահազանգում էինք միջազգային հանրությանը:
Միջազգային տարբեր խաղացողների կողմից ԼՂ-ում տեղի ունեցող էթնիկ զտումները դատապարտող հայտարարությունները կարեւոր են, բայց եթե դրանց չհետեւեն կոնկրետ գործողություններ, այդ հայտարարությունները ընդամենը պատմության համար բարոյական վիճակագրություն ստեղծելու շարքում կդիտվեն: Եթե դատապարտող հայտարարություններին համարժեք քաղաքական եւ իրավական բնույթի որոշումներ չեն հետեւում, դատապարտումները դառնում են տեղի ունեցողին համաձայնելու ակտեր»,- կառավարության նիստին ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Նրա խոսքով՝ ՀՀ կառավարության առաջնային պարտքն է «հնարավորինս հոգատար կերպով ընդունել ԼՂ-ից բռնի տեղահանված մեր քույրերին ու եղբայրներին ու ապահովել նրանց ամենահրատապ կարիքները»:

В ближайшие дни в Нагорном Карабахе не останется армян, заявил Пашинян - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил сегодня, что «в ближайшие дни в Нагорном Карабахе не останется армян».
«Исход армян из Нагорного Карабаха продолжается из-за проводимой Азербайджаном политики этнической чистки. Это прямая акция этнической чистки и депатриации, о которой мы давно предупреждали международное сообщество.
Заявления различных международных акторов, осуждающие этнические чистки, происходящие в Нагорном Карабахе, важны, но если за ними не последуют конкретные действия, эти заявления будут рассматриваться как создание моральной статистики для истории. Если за осуждающими заявлениями не последуют политические и юридические решения, осуждения становятся актами согласия с происходящим»,- заявил Никол Пашинян на заседании правительства.
По его словам, основная обязанность правительства Армении – «максимально заботливо принять наших братьев и сестер, насильственно перемещенных из Нагорного Карабаха, и обеспечить их насущные нужды».