Եվրահանձնաժողովը «զանգվածային գաղթ» է կանխատեսում դեպի Հայաստան - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Եվրամիության գործադիր մարմինը՝ Եվրոպական հանձնաժողովը, Լեռնային Ղարաբաղից դեպի Հայաստան «զանգվածային գաղթ» է կանխատեսում:
Եվրոպական հանձնաժողովի հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ Լեռնային Ղարաբաղում սննդի մեծ կարիք կա, ինչպես նաեւ սահմանափակ հասանելիություն էլեկտրականությանը եւ ջրին:
Եվրոպական հանձնաժողովը հայտարարել է 5 մլն եվրո մարդասիրական օգնություն հատկացնելու մասին, որն ուղղվելու է Լեռնային Ղարաբաղից Հայաստան տեղահանվածներին եւ Լեռնային Ղարաբաղում մնացած կարիքավոր մարդկանց օժանդակելու համար:
Ճգնաժամային հարցերով հանձնակատար Յանեշ Լենարչիչն ասել է.
«Մենք պետք է պատրաստ լինենք աջակցելու այն հազարավոր մարդկանց, ովքեր որոշեցին փախչել Լեռնային Ղարաբաղից, հատկապես հաշվի առնելով գալիք ձմեռը: ԵՄ-ն կտրուկ ընդլայնում է իր մարդասիրական օգնությունը տարածաշրջանում՝ շտապ օգնություն տրամադրելու կարիքավոր մարդկանց՝ ինչպես Լեռնային Ղարաբաղի անկլավում, այնպես էլ այժմ Հայաստան տեղահանված մարդկանց»:

Photo: https://www.pubaffairsbruxelles.eu/
Yerevan /Mediamax/. The EU’s executive body – the European Commission (EC) – expects "a mass exodus” of people from Nagorno-Karabakh to Armenia.
The EC said in a news release that there is a major food shortage and lack of access to electricity and water within the Nagorno-Karabakh.
The EC announced allocation of €5 million humanitarian funding which will assist people displaced from Nagorno-Karabakh to Armenia and vulnerable people inside Nagorno-Karabakh.
Commissioner for Crisis Management, Janez Lenarčič, stated:
“We must be prepared to support the thousands who have decided to flee Nagorno Karabakh, especially as the upcoming winter is likely to expose the refugees to additional challenges. The EU is drastically stepping up its humanitarian aid in the region to provide emergency relief to people in need, both within the Nagorno Karabakh enclave, and to people now displaced in Armenia.”