Արցախի ՄԻՊ-ը հայտնել է Ադրբեջանի կողմից առեւանգված եւս երկու երիտասարդի մասին - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը մանրամասներ է ներկայացրել Լաչինի միջանցքում տեղադրված անցակետից Ադրբեջանի կողմից առեւանգված քաղաքացիների դեպքի վերաբերյալ:
«Արցախից Հայաստան տեղափոխվող 5 անձի Ադրբեջանի սահմանապահ եւ այլ ծառայությունների ներկայացուցիչները տարել են անցակետի մոտ տեղադրված հատուկ սենյակ՝ հարցաքննելու։ Հարցաքննության ընթացքում տվել են տարաբնույթ հարցեր՝ սպորտով զբաղվածությունը, ՀՀ գնալու նպատակը, Հայաստանում եւ Արցախում տնտեսական իրավիճակը եւ այլն։
Ձեռք բերված տեղեկությունների համաձայն՝ նախօրոք համաձայնեցված ցուցակներում առկա անձանցից եւս երկու հոգի՝ Վահե Հովսեփյանը եւ Լեւոն Գրիգորյանը չեն հատել անօրինական անցակետը, սակայն չի հաջողվում նրանց հետ կապ հաստատել։
Երեք քաղաքացիներն էլ Հայաստանի ուսումնական հաստատությունների ուսանողներ են»,- Ֆեյսբուքում գրել է Գեղամ Ստեփանյանը:
Ավելի վաղ Մեդիամաքսը հայտնել էր, որ Լաչինի միջանցքում անցակետից ադրբեջանական կողմն առեւանգել է Հայաստան եկող ուսանողի:

Yerevan /Mediamax/. Artsakh human rights defender Gegham Stepanyan detailed about the kidnapping of citizens by Azerbaijan from the checkpoint located in the Lachin corridor.
“The representatives of the Azerbaijani border guard and other services took 5 people who were being transported from Artsakh to Armenia to a special room located near the checkpoint for interrogation. They asked different questions starting from the occupation in sports, the purpose of going to Armenia, the economic situation in Armenia and Artsakh, etc.
According to the obtained information, two more persons from the previously agreed lists, Vahe Hovsepyan and Levon Grigoryan, did not cross the illegal checkpoint, but we do not manage to contact them.
All three citizens are students of Armenian educational institutions,” Gegham Stepanyan wrote on Facebook.