Արցախի ՄԻՊ-ը հայտնել է Ադրբեջանի կողմից առեւանգված եւս երկու երիտասարդի մասին - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը մանրամասներ է ներկայացրել Լաչինի միջանցքում տեղադրված անցակետից Ադրբեջանի կողմից առեւանգված քաղաքացիների դեպքի վերաբերյալ:
«Արցախից Հայաստան տեղափոխվող 5 անձի Ադրբեջանի սահմանապահ եւ այլ ծառայությունների ներկայացուցիչները տարել են անցակետի մոտ տեղադրված հատուկ սենյակ՝ հարցաքննելու։ Հարցաքննության ընթացքում տվել են տարաբնույթ հարցեր՝ սպորտով զբաղվածությունը, ՀՀ գնալու նպատակը, Հայաստանում եւ Արցախում տնտեսական իրավիճակը եւ այլն։
Ձեռք բերված տեղեկությունների համաձայն՝ նախօրոք համաձայնեցված ցուցակներում առկա անձանցից եւս երկու հոգի՝ Վահե Հովսեփյանը եւ Լեւոն Գրիգորյանը չեն հատել անօրինական անցակետը, սակայն չի հաջողվում նրանց հետ կապ հաստատել։
Երեք քաղաքացիներն էլ Հայաստանի ուսումնական հաստատությունների ուսանողներ են»,- Ֆեյսբուքում գրել է Գեղամ Ստեփանյանը:
Ավելի վաղ Մեդիամաքսը հայտնել էր, որ Լաչինի միջանցքում անցակետից ադրբեջանական կողմն առեւանգել է Հայաստան եկող ուսանողի:

Арцахский омбудсмен сообщил о еще двух похищенных Азербайджаном молодых людях - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Омбудсмен Арцаха Гегам Степанян представил подробности похищения Азербайджаном граждан с контрольно-пропускного пункта, расположенного в Лачинском коридоре.
«Представители пограничной и других служб Азербайджана с целью допроса доставили в специальную комнату, расположенную недалеко от КПП, 5 человек, направляющихся из Арцаха в Армению. В ходе допроса задавались различные вопросы - о занятии спортом, целях поездки в Армению, экономической ситуации в Армении и Арцахе и т.д.
Согласно полученной информации, еще два человека из ранее согласованных списков - Ваге Овсепян и Левон Григорян - не пересекли незаконный пропускной пункт и установить с ними контакт не удается. Все трое граждан являются студентами армянских учебных заведений», - написал Гегам Степанян в Facebook.
Ранее Медиамакс сообщал, что азербайджанская сторона похитила с КПП в Лачинском коридоре студента, ехавшего в Армению.