Շոյգու. «Արեւմուտքը փորձում է միջամտել ԼՂ շուրջ ստեղծված իրավիճակին» - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Ռուսաստանի պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյգուն այսօր ասել է, որ «Արեւմուտքն ամեն կերպ փորձում է միջամտել Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ ստեղծված իրավիճակին եւ մեծացնել իր ներկայությունը տարածաշրջանում»:
«Ինչ վերաբերում է կովկասյան տարածաշրջանում տիրող իրավիճակին, ապա դա մեծապես պայմանավորված է հայ-ադրբեջանական հակամարտության կարգավորման աստիճանով: Այժմ Լեռնային Ղարաբաղում անվտանգության ապահովմանն աջակցում է ՌԴ խաղաղապահ զորախումբը: Արեւմուտքը, սակայն, փորձում է ամեն կերպ միջամտել իրավիճակին, մեծացնել իր ներկայությունը եւ վարկաբեկել խաղաղապահ առաքելության քաղաքականությունը»,- ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) մասնակից երկրների պաշտպանության նախարարների խորհրդի նիստում ասել է նա։
Սերգեյ Շոյգուի խոսքով՝ Արեւմուտքի համար գլխավորը «Ռուսաստանին Հարավային Կովկասից դուրս մղելն է եւ ոչ թե երկարաժամկետ հեռանկարում տարածաշրջանի անվտանգությունն ու բարգավաճումն ապահովելը»։
«Դրա օրինակն է Հայաստանում Եվրամիության, այսպես կոչված, քաղաքացիական առաքելությունը, որը ներառում է զինվորականների եւ հետախույզների: Կարծում եմ՝ կարիք չկա բացատրելու, թե իրականում ինչ են անում նրանք:
Այդ կապակցությամբ անհրաժեշտ ենք համարում շարունակել աշխատանքը տարածաշրջան ՀԱՊԿ առաքելություն ուղարկելու ուղղությամբ»,- ասել է ՌԴ պաշտպանության նախարարը։

Шойгу։ «Запад пытается вмешаться в ситуацию вокруг Нагорного Карабаха» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр обороны России Сергей Шойгу заявил сегодня, что «Запад всячески пытается вмешаться в ситуацию вокруг Нагорного Карабаха и нарастить свое присутствие в регионе».
«Что касается обстановки в Кавказском регионе, то она во многом определяется степенью урегулирования армяно-азербайджанского конфликта. Сейчас безопасность в Нагорном Карабахе поддерживает российский миротворческий контингент. Однако Запад всячески пытается вмешаться в ситуацию, нарастить свое присутствие и дискредитировать российскую миротворческую политику», - передает слова министра обороны России, сказанные им на заседании Совета министров обороны стран - участниц Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) ТАСС.
По словам Шойгу, главное для Запада – «вытеснить Россию с Южного Кавказа, а не обеспечить безопасность и процветание региона в долгосрочной перспективе».
«Пример тому - так называемая гражданская миссия Евросоюза в Армении, в которую включены военнослужащие и сотрудники спецслужб. Думаю, не нужно объяснять, чем они занимаются на самом деле», - отметил Шойгу.
«В связи с этим считаем необходимым продолжить работу в направлении направления в регион миссии ОДКБ», - сказал министр обороны России.