Փաշինյան. Մադրիդյան սկզբունքներով Հայաստանը ԼՂ-ն ճանաչել է Ադրբեջանի մաս - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ «ֆունդամենտալ պետք է անդրադառնալ այն կոնցեպտին, որով հետապնդվել է Լեռնային Ղարաբաղի հարցն անկախության տարիներին»:
«Մենք ունենք երկու մաս՝ մինչեւ մադրիդյան սկզբունքները եւ դրանից հետո: Մինչեւ մադրիդյան սկզբունքները հայկական կողմերի դիրքորոշումն այն է՝ ԼՂ-ն երբեք չի եղել անկախ Ադրբեջանի կազմում, եւ Խորհրդային միության փլուզման համատեքստում իրականացրել է իր ինքնորոշման իրավունքը, որը, իմիջիայլոց, արձանագրված է Ալմա Աթայի հռչակագրում։
2007 թվականին, երբ իշխանության փոխանցման շրջանն էր եւ Սերժ Սարգսյանը վարչապետ էր, իսկ Ռոբերտ Քոչարյանը՝ նախագահ, այդ ժամանակ ի հայտ եկան Մադրիդյան սկզբունքները, որտեղ ընդգծվում էր ե՛ւ տարածքային ամբողջականության, ե՛ւ ինքնորոշման սկզբունքները: Արձանագրվում էր, որ պետք է ճշգրտվի ԼՂ կարգավիճակը՝ ինչ-որ մեխանիզմով եւ այդ կարգավիճակի ճշգրտման մեխանիզմը պետք է համաձայնեցված լինի նաեւ Ադրբեջանի կողմից: Այստեղ լրջագույն կոնցեպտուալ փոփոխություն է տեղի ունեցել»,- Ազգային Ժողովում ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
«Ինքնորոշվել՝ նշանակում է լինել որեւէ տեղ եւ ինքնորոշման իրավունքի իրականացմամբ տեղափոխվել այլ տեղ: Մադրիդյան սկզբունքներից առաջ այդ տեղը Խորհրդային Միությունն էր, մադրիդյան սկզբունքից հետո՝ Ադրբեջանը։ Մադրիդյան սկզբունքներով ՀՀ-ն ԼՂ-ն ճանաչել է Ադրբեջանի մաս», - հավելել է Փաշինյանը:
Նա նշել է, որ իրենց իշխանության «մեծագույն բացթողումն» է եղել, որ 2018 թվականից հետո ժողովրդին դա չեն բացատրել։

Pashinyan says Armenia recognized NK as part of Azerbaijan by Madrid Principles - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan said today that “the concept with which the Nagorno Karabakh issue was pursued during the years of independence should be fundamentally addressed.”
“We have two stages: before the Madrid Principles and after them. Before the Madrid Principles, the position of the Armenian side was that Nagorno-Karabakh has never been part of independent Azerbaijan, and in the context of the collapse of the Soviet Union, it exercised its right to self-determination, which, by the way, is recorded in the Alma Ata Declaration.
In the period of transition of power in 2007, when Serzh Sargsyan was the prime minister and Robert Kocharian was the president, the Madrid Principles emerged, which focused on the principles of territorial integrity and self-determination. It was recorded that the status of Nagorno-Karabakh should be clarified by some mechanism, and the mechanism for clarifying that status should be agreed upon with Azerbaijan as well. A serious conceptual change has taken place here,” Nikol Pashinyan said in the National Assembly.
“Self-determination means being somewhere and moving to another place by exercising the right to self-determination. Before the Madrid Principles, that place was the Soviet Union, after the Madrid principles – Azerbaijan. By the Madrid principles, Armenia has recognized Nagorno-Karabakh as part of Azerbaijan,” Pashinyan added.
He noted that the “greatest omission” of their government was the failure to explain this to the people after 2018.