Փաշինյան. Մադրիդյան սկզբունքներով Հայաստանը ԼՂ-ն ճանաչել է Ադրբեջանի մաս - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ «ֆունդամենտալ պետք է անդրադառնալ այն կոնցեպտին, որով հետապնդվել է Լեռնային Ղարաբաղի հարցն անկախության տարիներին»:
«Մենք ունենք երկու մաս՝ մինչեւ մադրիդյան սկզբունքները եւ դրանից հետո: Մինչեւ մադրիդյան սկզբունքները հայկական կողմերի դիրքորոշումն այն է՝ ԼՂ-ն երբեք չի եղել անկախ Ադրբեջանի կազմում, եւ Խորհրդային միության փլուզման համատեքստում իրականացրել է իր ինքնորոշման իրավունքը, որը, իմիջիայլոց, արձանագրված է Ալմա Աթայի հռչակագրում։
2007 թվականին, երբ իշխանության փոխանցման շրջանն էր եւ Սերժ Սարգսյանը վարչապետ էր, իսկ Ռոբերտ Քոչարյանը՝ նախագահ, այդ ժամանակ ի հայտ եկան Մադրիդյան սկզբունքները, որտեղ ընդգծվում էր ե՛ւ տարածքային ամբողջականության, ե՛ւ ինքնորոշման սկզբունքները: Արձանագրվում էր, որ պետք է ճշգրտվի ԼՂ կարգավիճակը՝ ինչ-որ մեխանիզմով եւ այդ կարգավիճակի ճշգրտման մեխանիզմը պետք է համաձայնեցված լինի նաեւ Ադրբեջանի կողմից: Այստեղ լրջագույն կոնցեպտուալ փոփոխություն է տեղի ունեցել»,- Ազգային Ժողովում ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
«Ինքնորոշվել՝ նշանակում է լինել որեւէ տեղ եւ ինքնորոշման իրավունքի իրականացմամբ տեղափոխվել այլ տեղ: Մադրիդյան սկզբունքներից առաջ այդ տեղը Խորհրդային Միությունն էր, մադրիդյան սկզբունքից հետո՝ Ադրբեջանը։ Մադրիդյան սկզբունքներով ՀՀ-ն ԼՂ-ն ճանաչել է Ադրբեջանի մաս», - հավելել է Փաշինյանը:
Նա նշել է, որ իրենց իշխանության «մեծագույն բացթողումն» է եղել, որ 2018 թվականից հետո ժողովրդին դա չեն բացատրել։

Пашинян: Согласно Мадридским принципам, Армения признала Нагорный Карабах частью Азербайджана - Mediamax.am
3159 просмотров
Пашинян: Согласно Мадридским принципам, Армения признала Нагорный Карабах частью Азербайджана
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил сегодня, что «необходимо фундаментально рассмотреть концепцию Нагорного Карабаха в годы независимости».
«Есть два этапа: до Мадридских принципов и после них. До Мадридских принципов позиция армянской стороны заключалась в том, что Нагорный Карабах никогда не входил в состав независимого Азербайджана, а в условиях распада Советского Союза реализовал свое право на самоопределение.
Мадридские принципы появились в 2007 году, в период передачи власти, когда Серж Саргсян был премьер-министром, а Роберт Кочарян – президентом. В них подчеркивались принципы территориальной целостности и самоопределения. Было зафиксировано, что статус Нагорного Карабаха должен быть уточнен посредством какого-то механизма, который должен быть согласован также с Азербайджаном. В этой части произошли серьезные концептуальные изменения», - заявил Никол Пашинян в парламенте.
«Самоопределиться - означает быть где-то и, осуществляя право на самоопределение, двигаться в другое место. До мадридских принципов этим местом был Советский Союз, после мадридских принципов – Азербайджан. Согласно Мадридским принципам, Армения признала Нагорный Карабах частью Азербайджана», - добавил Пашинян.
Он отметил, что «величайшим упущением» их правительства было то, что они не объяснили это народу после 2018 года.