Լավրով. Լաչինի միջանցքում անցակետերի ստեղծում նախատեսված չէ - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովն այսօր ասել է, որ Լաչինի միջանցքի շահագործման ռեժիմը «պետք է համապատասխանի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությանը, որը չի նախատեսում անցակետերի ստեղծում»։
«Դրա (Լաչինի միջանցքի-ՏԱՍՍ) գործելը պետք է լիովին համապատասխանի 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի առաջին եռակողմ հայտարարությանը, ինչը ենթադրում է բացառապես քաղաքացիական եւ հումանիտար բեռների, քաղաքացիական անձանց ազատ տեղաշարժ ապահովելու անհրաժեշտություն։ Հենց սրանք ենք մենք ձգտում, առաջին հերթին, ռուսական խաղաղապահ կոնտինգենտի միջոցով: Այնտեղ չի նախատեսվում որեւէ անցակետերի ստեղծում»,- ասել է Սերգեյ Լավրովը։
Փետրվարի 18-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը հայտարարել էր, որ Մյունխենում Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի եւ ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի հետ հանդիպմանն ադրբեջանական կողմն առաջարկել է անցակետ ստեղծել հայ-ադրբեջանական սահմանին:
Փետրվարի 22-ին Հայաստանի արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանը հայտարարել էր, որ Երեւանը դեմ է Լաչինի միջանցքում ադրբեջանական անցակետերի տեղադրմանը։

Lavrov: Setting up checkpoint in the Lachin Corridor not envisaged - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Russian Foreign Minister Sergey Lavrov said today that the operation regime of the Lachin corridor “should be fully in line with the November 9 trilateral statement, which does not envisage establishment of checkpoints.”
“Its [the Lachin Corridor-TASS] operation should be fully in line with the first trilateral statement of November 9, 2020, which implies the need to ensure the free movement of civilians and humanitarian goods. This is exactly what we want to achieve, first of all, with the help of the Russian peacekeeping contingent. It does not envisage the establishment of any checkpoints,” Sergey Lavrov said.
On February 18 Azerbaijani President Ilham Aliyev said that during the meeting with Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and US Secretary of State Antony Blinken in Munich, the Azerbaijani side suggested setting up a checkpoint on the Armenian-Azerbaijani border.
On February 22 Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan said that Yerevan is against establishing Azerbaijani checkpoint in the Lachin Corridor.