Լավրով. Լաչինի միջանցքում անցակետերի ստեղծում նախատեսված չէ - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովն այսօր ասել է, որ Լաչինի միջանցքի շահագործման ռեժիմը «պետք է համապատասխանի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությանը, որը չի նախատեսում անցակետերի ստեղծում»։
«Դրա (Լաչինի միջանցքի-ՏԱՍՍ) գործելը պետք է լիովին համապատասխանի 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի առաջին եռակողմ հայտարարությանը, ինչը ենթադրում է բացառապես քաղաքացիական եւ հումանիտար բեռների, քաղաքացիական անձանց ազատ տեղաշարժ ապահովելու անհրաժեշտություն։ Հենց սրանք ենք մենք ձգտում, առաջին հերթին, ռուսական խաղաղապահ կոնտինգենտի միջոցով: Այնտեղ չի նախատեսվում որեւէ անցակետերի ստեղծում»,- ասել է Սերգեյ Լավրովը։
Փետրվարի 18-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը հայտարարել էր, որ Մյունխենում Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի եւ ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի հետ հանդիպմանն ադրբեջանական կողմն առաջարկել է անցակետ ստեղծել հայ-ադրբեջանական սահմանին:
Փետրվարի 22-ին Հայաստանի արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանը հայտարարել էր, որ Երեւանը դեմ է Լաչինի միջանցքում ադրբեջանական անցակետերի տեղադրմանը։

Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел России Сергей Лавров заявил сегодня в Баку, что режим работы Лачинского коридора «должен соответствовать трехстороннему заявлению от 9 ноября, которое не предусматривает создание контрольно-пропускных пунктов».
«Эксплуатация Лачинского коридора должна полностью соответствовать первому трехстороннему заявлению от 9 ноября 2020 года, из которого следует необходимость обеспечения свободного перемещения гражданских и гуманитарных грузов и гражданских лиц. Именно этого мы и добиваемся, в первую очередь, через российский миротворческий контингент. Никаких пропускных пунктов там создавать не планируется», - сказал Сергей Лавров.
18 февраля президент Азербайджана Ильхам Алиев сообщил, что в ходе встречи с премьер-министром Армении Николом Пашиняном и госсекретарем США Энтони Блинкеном в Мюнхене азербайджанская сторона предложила создать контрольно-пропускной пункт на армяно-азербайджанской границе.
22 февраля министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян заявил, что Ереван против создания азербайджанских контрольно-пропускных пунктов в Лачинском коридоре..