Փաշինյանն ու Մակրոնը քննարկել են Արցախում ստեղծված իրավիճակը - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ու Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը հեռախոսազրույցում քննարկել են Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետեւանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար ծանր իրավիճակը:
Կառավարությունից հայտնել են, որ Էմանուել Մակրոնն ընդգծել է Լաչինի միջանցքի անխափան գործունեության կարեւորությունը եւ նշել Ֆրանսիայի պատրաստակամությունը՝ շարունակելու նպաստել այդ խնդրի լուծմանը:
Երկու երկրի ղեկավարները մտքեր են փոխանակել Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջեւ հարաբերությունների կարգավորման, ԼՂ ժողովրդի իրավունքների պաշտպանության եւ անվտանգության, Հայաստանում ԵՄ քաղաքացիական առաքելության գործունեության շուրջ:

Пашинян и Макрон обсудили ситуацию в Арцахе - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян и президент Франции Эмманюэль Макрон обсудили тяжелую гуманитарную ситуацию, которая сложилась в Нагорном Карабахе в результате блокирования Азербайджаном Лачинского коридора.
Пресс-служба правительства сообащет, что Эмманюэль Макрон подчеркнул важность бесперебойного функционирования Лачинского коридора и подчеркнул готовность Франции продолжать способствовать решению этой проблемы.
Лидеры двух стран обменялись мнениями об урегулировании отношений между Арменией и Азербайджаном, защите прав и безопасности народа Нагорного Карабаха, деятельности гражданской миссии ЕС в Армении.