Վարդանյան․ Կարող ենք ապրել կողք-կողքի, բայց ոչ մեկ պետության կազմում - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Արցախի պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանն ասել է, որ Արցախը համաշխարհային հանրության ուշադրության կենտրոնում պահելը կարեւոր է։
Այս մասին նա ասել է ԱՄՆ Կոլումբիայի համալսարանի Խաղաղության հաստատման եւ մարդու իրավունքների ինստիտուտի կողմից կազմակերպված առցանց վեբինարին, որն անցկացվել է «Հայոց երկրորդ ցեղասպանության կանխարգելում. Ադրբեջանը փակում է Լաչինի միջանցքը եւ Արցախը զրկում կենսական պայմաններից՝ ձգտելով հայաթափել այն» խորագրի ներքո:
«Մենք ասել ենք, որ պատրաստ ենք բանակցությունների, պատրաստ ենք քննարկման, պատրաստ ենք խաղաղության, բայց այն պետք է հարգեն բոլոր կողմերը: Կարող ենք ապրել կողք-կողքի, բայց ոչ երբեք մեկ պետության կազմում, ինչը բացարձակապես անընդունելի է նախագահ Ալիեւի համար, ով բացահայտ հայտարարում է, որ նախընտրում է Արցախն առանց հայերի, եթե հայերը չեն ցանկանում ապրել Ադրբեջանի օրենքներով: Սա լուրջ մարտահրավեր է ազգերի ինքնորոշման իրավունքի եւ ժողովրդավարական մյուս սկզբունքների համար»,- ասել է նա:
Ռուբեն Վարդանյանը նշել է, որ միջազգային դերակատարները պետք է պետական մակարդակով հստակ դիրքորոշում արտահայտեն:
«Սա ոչ միայն իրավական խնդիր է, այլեւ մարդու իրավունքների կոպտագույն խախտում, ինչն անընդունելի է ցանկացած չափորոշիչներով: Այդ պատճառով շատ կարեւոր է ճնշում գործադրել Ադրբեջանի վրա՝ ցույց տալու համար, որ դա անընդունելի է: Շատ կարեւոր է նաեւ պոտենցիալ պատժամիջոցներ սահմանել այն կողմերի, անձանց դեմ, ովքեր իրավունքներ են խախտում, քանի որ նրանք խաթարում են մարդկանց նորմալ կյանքի պայմանները: Կարծում եմ, որ շատ կարեւոր է բարձրացնել օդային միջանցքի հասանելիության հարցը՝ դեպի Արցախ մարդասիրական օգնություն մատակարարելու եւ ճանապարհից կախվածություն չունենալու համար»,- ասել է նա:

Vardanyan: We can live side by side but never as part of one state - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Artsakh State Minister Ruben Vardanyan said that it is important to keep Artsakh in the focus of the world community.
He said this at the webinar organized by the Peacebuilding and Human Rights Institute at U.S. Columbia University held under the title “Preventing a Second Armenian Genocide. Azerbaijan closes the Lachin Corridor and makes Artsakh unlivable in a bid to depopulate the territory”.
“We said that we are ready for negotiations, we are ready for discussion, we are ready for peace, but it must be respected by all parties. We can live side by side, but never as part of one state, which is absolutely unacceptable for President Aliyev, who openly declares that he prefers Artsakh without Armenians, if Armenians do not want to live under the laws of Azerbaijan. This is a serious challenge for the right of people to self-determination and other democratic principles,” he said.
Ruben Vardanyan noted that international players should express a clear position at the state level.
“This is not only a legal problem, but also a gross violation of human rights, which is unacceptable by any standards. That is why it is very important to put pressure on Azerbaijan to show that this is unacceptable. It is also very important to impose potential sanctions against those parties, persons who violate rights, because they disrupt the normal life conditions of people. I think it is very important to raise the issue of access to the air corridor in order to deliver humanitarian aid to Artsakh and not depend on the road,” he said.