Վարդանյան․ Կարող ենք ապրել կողք-կողքի, բայց ոչ մեկ պետության կազմում - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Արցախի պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանն ասել է, որ Արցախը համաշխարհային հանրության ուշադրության կենտրոնում պահելը կարեւոր է։
Այս մասին նա ասել է ԱՄՆ Կոլումբիայի համալսարանի Խաղաղության հաստատման եւ մարդու իրավունքների ինստիտուտի կողմից կազմակերպված առցանց վեբինարին, որն անցկացվել է «Հայոց երկրորդ ցեղասպանության կանխարգելում. Ադրբեջանը փակում է Լաչինի միջանցքը եւ Արցախը զրկում կենսական պայմաններից՝ ձգտելով հայաթափել այն» խորագրի ներքո:
«Մենք ասել ենք, որ պատրաստ ենք բանակցությունների, պատրաստ ենք քննարկման, պատրաստ ենք խաղաղության, բայց այն պետք է հարգեն բոլոր կողմերը: Կարող ենք ապրել կողք-կողքի, բայց ոչ երբեք մեկ պետության կազմում, ինչը բացարձակապես անընդունելի է նախագահ Ալիեւի համար, ով բացահայտ հայտարարում է, որ նախընտրում է Արցախն առանց հայերի, եթե հայերը չեն ցանկանում ապրել Ադրբեջանի օրենքներով: Սա լուրջ մարտահրավեր է ազգերի ինքնորոշման իրավունքի եւ ժողովրդավարական մյուս սկզբունքների համար»,- ասել է նա:
Ռուբեն Վարդանյանը նշել է, որ միջազգային դերակատարները պետք է պետական մակարդակով հստակ դիրքորոշում արտահայտեն:
«Սա ոչ միայն իրավական խնդիր է, այլեւ մարդու իրավունքների կոպտագույն խախտում, ինչն անընդունելի է ցանկացած չափորոշիչներով: Այդ պատճառով շատ կարեւոր է ճնշում գործադրել Ադրբեջանի վրա՝ ցույց տալու համար, որ դա անընդունելի է: Շատ կարեւոր է նաեւ պոտենցիալ պատժամիջոցներ սահմանել այն կողմերի, անձանց դեմ, ովքեր իրավունքներ են խախտում, քանի որ նրանք խաթարում են մարդկանց նորմալ կյանքի պայմանները: Կարծում եմ, որ շատ կարեւոր է բարձրացնել օդային միջանցքի հասանելիության հարցը՝ դեպի Արցախ մարդասիրական օգնություն մատակարարելու եւ ճանապարհից կախվածություն չունենալու համար»,- ասել է նա:

Ереван /Медиамакс/. Государственный министр Арцаха Рубен Варданян сказал, что важно держать Арцах в центре внимания мировой общественности.
Варданян сказал об этом на онлайн-вебинаре на тему «Предотвращение второго геноцида армян», организованном Институтом миростроительства и прав человека Колумбийского университета США.
«Мы сказали, что готовы к переговорам, мы готовы к обсуждению, мы готовы к миру, но он должен соблюдаться всеми сторонами. Мы можем жить бок о бок, но не в рамках одного государства, что абсолютно неприемлемо для президента Алиева, который открыто заявляет, что ему нужен Арцах без армян, если армяне не хотят жить по законам Азербайджана. Это серьезный вызов праву наций на самоопределение и другим демократическим принципам»,- сказал он.
Рубен Варданян отметил, что международные игроки должны выразить четкую позицию на государственном уровне.
«Это не только юридическая проблема, но и грубое нарушение прав человека, которое недопустимо ни по каким стандартам. Поэтому очень важно оказать давление на Азербайджан, чтобы показать, что это неприемлемо. Также очень важно установить возможные санкции в отношении тех сторон и лиц, которые нарушают права, поскольку они нарушают нормальные условия жизни людей. Считаю очень важным поднять вопрос о доступе к воздушному коридору, который позволит доставлять гуманитарную помощь в Арцах и не зависеть от дороги», - сказал он.