ՆԱՏՕ-ի ներկայացուցիչը կարեւորել է Լաչինի միջանցքի գործունեության ապահովումը - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր Կովկասում եւ Կենտրոնական Ասիայում ՆԱՏՕ-ի Գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչ Խավիեր Կոլոմինա Պիրիսի հետ հանդիպմանն անդրադարձել է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետեւանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար իրավիճակին:
Նիկոլ Փաշինյանը շեշտել է, որ Ադրբեջանն իր սադրիչ քայլով հերթական անգամ խախտում է 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը եւ կարեւորել միջազգային հանրության ուշադրությունն ու հասցեական արձագանքը տեղի ունեցողին:
Կառավարությունից հայտնել են, որ ՆԱՏՕ-ի Գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչը մտահոգություն է հայտնել Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետեւանքով ստեղծված իրավիճակի կապակցությամբ եւ կարեւորել միջանցքի անխափան գործունեության ապահովումը:
Խավիեր Կոլոմինան հավելել է, որ ՆԱՏՕ-ն շահագրգիռ է տարածաշրջանում կայունության եւ խաղաղության ապահովմամբ եւ իր աջակցությունն է հայտնում այդ ուղղությամբ միջազգային գործընկերների կողմից ներդրվող ջանքերին:

Представитель НАТО подчеркнул важность обеспечения работы Лачинского коридора - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян на встрече со специальным представителем генсека НАТО по Кавказу и Центральной Азии Хавьером Коломиной Пирис коснулся гуманитарной ситуации в Нагорном Карабахе в результате блокирования Азербайджаном Лачинского коридора.
Никол Пашинян подчеркнул, что своим провокационным шагом Азербайджан в очередной раз нарушает трехсторонние договоренности от 9 ноября 2020 года, и отметил важность внимания международного сообщества и адресной реакции на происходящее.
Пресс-служба павительства сообщила, что спецпредставитель генсека НАТО выразил обеспокоенность ситуацией, сложившейся из-за блокировки Лачинского коридора, и подчеркнул важность обеспечения бесперебойной работы коридора.
Хавьер Коломина добавил, что НАТО заинтересована в обеспечении стабильности и мира в регионе и выражает поддержку усилиям, предпринимаемым международными партнерами в этом направлении.