Լավրովն ասել է, որ Լաչինի միջանցքի հարցն առաջիկայում կկարգավորվի - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Ռուսաստանի ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովն այսօր ասել է, որ Լաչինի միջանցքի շրջափակման հարցն առաջիկայում կկարգավորվի:
«Օրերս կայացել է Ադրբեջանի, Լեռնային Ղարաբաղի եւ ՌԴ խաղաղապահ առաքելության ղեկավարի հանդիպումը: Կարծում եմ՝ առաջիկայում հարցը կկարգավորվի»,- լրագրողների հետ հանդիպմանն ասել է Սերգեյ Լավրովը:
Նա նշել է, որ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության համաձայն՝ Լաչինի միջանցքը պետք է երկկողմանի բաց լինի բեռների, տրանսպորտային միջոցների եւ քաղաքացիների տեղաշարժի համար:
«Առանձին կետով նշվում է, որ որեւէ ռազմական նշանակության բեռ Լաչինի միջանցքով չպետք է տեղափոխվի: Սակայն ադրբեջանական կողմը տվյալներ է ներկայացրել, որոնց համաձայն հայկական կողմը այդ միջանցքով տեղափոխել է ականներ: Մեր զինվորականներն ուսումնասիրում են:
Ըստ ադրբեջանցիների՝ այդ ականները հետագայում օգտագործվել են ադրբեջանական դիրքերին հարակից տարածքներն ականապատելու համար, ինչը եռակողմ հայտարարության խախտում է: Բազմաթիվ փոխադարձ մեղադրանքներ կան»,- ասել է Սերգեյ Լավրովը:
Նրա խոսքով՝ եռակողմ հայտարարությամբ ռուս խաղաղապահներին վերապահված է այդ ճանապարհի երթեւեկության վերահսկողությունը.
«Խաղաղապահները հնարավորություն ունեն՝ ստուգելու յուրաքանչյուր տրասնպորտային միջոց՝ դրանում արգելված, ոչ հումանիտար, ոչ քաղաքացիական ապրանք հայտնաբերելու առումով»:

Вопрос Лачинского коридора будет урегулирован в ближайшее время, сказал Лавров - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел России Сергей Лавров заявил сегодня, вопрос блокирования Лачинского коридора будет урегулирован в ближайшее время.
«Состоялись буквально вчера-позавчера встречи представителей Азербайджана с представителями Карабаха при участии командующего российским контингентом. Я думаю, что вопрос в ближайшее время будет урегулирован», - сказал Сергей Лавров на встрече с журналистами.
Он отметил, что Лачинский коридор, согласно трехсторонним договоренностям лидеров от 9 ноября 2020 года, должен быть двусторонне свободен для прохода грузов, граждан и транспортных средств.
«Отдельно было оговорено, что никаких военных грузов направляться по этому маршруту не должно. Однако азербайджанцы предоставили данные о том, и наши военные их изучают, что армянская сторона доставляла мины по этому коридору, - сказал Сергей Лавров.
По его словам, согласно трехсторонним договоренностям регулирование движения на этой дороге возложено на российских миротворцев: «миротворцы имеют возможность проверять каждое транспортное средство на наличие запрещенных, негуманитарных, негражданских товаров».