Արցախում դադարեցվել է գազամատակարարումը - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Արցախի պետնախարարի խորհրդական Մեսրոպ Առաքելյանը հայտնել է, որ Արցախում դադարեցվել է գազամատակարարումը։
«Ադրբեջանը շարունակում է Արցախի հայաթափմանն ուղղված գործողությունները»,- Ֆեյսբուքի իր էջում գրել է նա:
Նախքան գազամատակարարման դադարեցումը Արցախի կառավարությունը հայտնել էր, որ հունվարի 17-ից Արցախի բնակչությունն օրական 2 ժամի փոխարեն 4 ժամով կհոսանքազրկվի։
Հունվարի 9-ից ի վեր ադրբեջանական կողմը արգելում է մասնագետներին մոտենալ եւ վթարավերականգնողական աշխատանքներ իրականացնել Արցախը Հայաստանից սնուցող միակ բարձրավոլտ գծի վրա։

Gas supply to Artsakh suspended
Yerevan /Mediamax/. Adviser to the Minister of State of Artsakh Mesrop Arakelyan informed that gas supply to Artsakh has been suspended.
“Azerbaijan continues the actions aimed at the expulsion of Armenians from Artsakh,” he wrote on his Facebook page.
Before the suspension of gas supply, the Government of Artsakh announced that from January 17, people in Artsakh will stay without electricity for four hours a day instead of two hours.
Since January 9 the Azerbaijani side does not allow specialists to approach and carry out emergency restoration work on the only high-voltage line feeding Artsakh from Armenia.