ԱՄՆ․ «Անընդունելի է թիրախավորել Լեռնային Ղարաբաղի բնակչությանը» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԱՄՆ Պետքարտուղարության խոսնակ Նեդ Փրայսն ասել է, որ «Լեռնային Ղարաբաղի քաղաքացիական բնակչության թիրախավորումն անընդունելի է»։
Հանդես գալով ճեպազրույցում, նա ասել է․
«Մենք հստակ ասել ենք, որ Լաչինի միջանցքի փակումը ծանր մարդասիրական հետեւանքներ ունի։ Դա հետ է մղում խաղաղության գործընթացը։ Մենք կոչ ենք անում Ադրբեջանի կառավարությանը վերականգնել ազատ տեղաշարժը միջանցքով։ Առաջ գնալու ճանապարհը բանակցությունների միջոցով է։
Ուզում եմ շատ հստակ ասել, որ էներգետիկ ենթակառուցվածքի ցանկացած խափանում կարող է հանգեցնել հումանիտար ճգնաժամի, հատկապես՝ ձմեռային ամիսներին: Անընդունելի է թիրախավորել Լեռնային Ղարաբաղի քաղաքացիական բնակչությանը»:

США։ «Недопустимо делать мишенью население Нагорного Карабаха» - Mediamax.am
Ереван. Медиамакс. Пресс-секретарь Госдепартамента США Нед Прайс заявил, что «неприемлемо делать мишенью гражданское население Нагорного Карабаха».
Выступая на брифинге, он сказал:
«Мы четко заявили, что закрытие Лачинского коридора имеет серьезные гуманитарные последствия. Это тормозит мирный процесс. Мы призываем правительство Азербайджана восстановить свободное передвижение по коридору. Путь вперед лежит через переговоры.
Я хочу четко заявить, что любое повреждение энергетической инфраструктуры может привести к гуманитарному кризису, особенно - в зимние месяцы. Неприемлемо делать мишенью гражданское население Нагорного Карабаха».