Ալեն Սիմոնյան. Ադրբեջանը հող է նախապատրաստում Լաչինի միջանցքը փակելու համար - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս։ Հայաստանի ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն այսօր Մոսկվայում հայտարարել է, որ Ադրբեջանը հող է նախապատրաստում Լաչինի միջանցքը փակելու համար։
Ինչպես հայտնում է ՏԱՍՍ-ը, այսօր ելույթ ունենալով Մոսկվայում ՀԱՊԿ-ի Խորհրդարանական վեհաժողովի լիագումար նիստում, Ալեն Սիմոնյանն ասել է.
«Այսօր մեր առջեւ խնդիր է դրված պաշտպանել Լեռնային Ղարաբաղի բնակչությունը։ Ադրբեջանը սկսել է հայտարարել, որ Լեռնային Ղարաբաղի խնդիրն այլեւս գոյություն չունի, ինչպես նաեւ չկա Լեռնային Ղարաբաղի բնիկ հայ բնակչություն հասկացությունը։ Վերջերս Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը ռուս խաղաղապահներից պահանջել է չօգտագործել Լեռնային Ղարաբաղ անվանումը եւ հայկական տեղանունները։
Մենք տեսնում ենք Ադրբեջանի մտադրությունները՝ փակելու Լաչինի միջանցքը, որը հումանիտար նշանակություն ունի Լեռնային Ղարաբաղի հայերի կենսապահովման համար։ Իսկ վերջին օրերին հաճախակի են դարձել ադրբեջանցիների սադրանքները Լեռնային Ղարաբաղի հյուսիսում գտնվող միջանցքին տարածքում։ Ամփոփելով վերոնշյալը՝ առկա է էթնիկ զտումների եւ ցեղասպանության սպառնալիք: Ադրբեջանը բոյկոտում եւ հերքում է միջազգային գործընկերների ջանքերը, մեղադրանքներ են հնչեցվում ռուս խաղաղապահների հասցեին, որոնց մանդատը Ադրբեջանի կողմից մինչ այժմ դեռ չի հաստատվել»։

Ален Симонян: Азербайджан готовит почву, чтобы закрыть Лачинский коридор - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Спикер парламента Армении Ален Симонян заявил сегодня в Моске, что Азербайджан готовит почву для того, чтобы закрыть Лачинский коридор.
Каа сообщает ТАСС, выступая сегодня на пленарном заседании Парламентской Ассамблеи ОДКБ в Москве, Ален Симонян сказал:
«Сегодня перед нами стоит задача по защите населения Нагорного Карабаха. Азербайджан начал заявлять, что проблемы Нагорного Карабаха уже не существует, а также не существует понятия коренного армянского населения Нагорного Карабаха. На днях минобороны Азербайджана потребовало от российских миротворцев не использовать название Нагорный Карабах и армянские топонимы.
Мы видим намерения Азербайджана закрыть Лачинский коридор, который имеет гуманитарное значение для жизнеобеспечения армян Нагорного Карабаха. А в последние дни участились провокации азербайджанцев в районе коридора на севере Нагорного Карабаха. Резюмируя вышесказанное, налицо возрастающая угроза этнических чисток и геноцида. Азербайджан бойкотирует и отрицает усилия международных партнеров, озвучиваются нападки в адрес российских миротворцев, мандат которых до сих пор не утвержден Азербайджаном».