Ալեն Սիմոնյան. Ադրբեջանը հող է նախապատրաստում Լաչինի միջանցքը փակելու համար - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս։ Հայաստանի ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն այսօր Մոսկվայում հայտարարել է, որ Ադրբեջանը հող է նախապատրաստում Լաչինի միջանցքը փակելու համար։
Ինչպես հայտնում է ՏԱՍՍ-ը, այսօր ելույթ ունենալով Մոսկվայում ՀԱՊԿ-ի Խորհրդարանական վեհաժողովի լիագումար նիստում, Ալեն Սիմոնյանն ասել է.
«Այսօր մեր առջեւ խնդիր է դրված պաշտպանել Լեռնային Ղարաբաղի բնակչությունը։ Ադրբեջանը սկսել է հայտարարել, որ Լեռնային Ղարաբաղի խնդիրն այլեւս գոյություն չունի, ինչպես նաեւ չկա Լեռնային Ղարաբաղի բնիկ հայ բնակչություն հասկացությունը։ Վերջերս Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը ռուս խաղաղապահներից պահանջել է չօգտագործել Լեռնային Ղարաբաղ անվանումը եւ հայկական տեղանունները։
Մենք տեսնում ենք Ադրբեջանի մտադրությունները՝ փակելու Լաչինի միջանցքը, որը հումանիտար նշանակություն ունի Լեռնային Ղարաբաղի հայերի կենսապահովման համար։ Իսկ վերջին օրերին հաճախակի են դարձել ադրբեջանցիների սադրանքները Լեռնային Ղարաբաղի հյուսիսում գտնվող միջանցքին տարածքում։ Ամփոփելով վերոնշյալը՝ առկա է էթնիկ զտումների եւ ցեղասպանության սպառնալիք: Ադրբեջանը բոյկոտում եւ հերքում է միջազգային գործընկերների ջանքերը, մեղադրանքներ են հնչեցվում ռուս խաղաղապահների հասցեին, որոնց մանդատը Ադրբեջանի կողմից մինչ այժմ դեռ չի հաստատվել»։

Alen Simonyan: Azerbaijan prepares the ground for closing Lachin corridor - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Speaker of the Armenian parliament Alen Simonyan stated today in Moscow that Azerbaijan is preparing the ground for closing Lachin corridor.
TASS reports that speaking today at the plenary session of the CSTO Parliamentary Assembly in Moscow, Alen Simonyan said:
“Today we are faced with the task of protecting the population of Nagorno-Karabakh. Azerbaijan is stating that the problem of Nagorno-Karabakh no longer exists, and there is also no concept of the indigenous Armenian population of Nagorno-Karabakh. Recently, the Azerbaijani Defense Ministry demanded that Russian peacekeepers stop using the name Nagorno-Karabakh and other Armenian place names.
We see Azerbaijan’s intentions to close Lachin corridor, which is of humanitarian importance for the survival of the Armenians of Nagorno-Karabakh. And in recent days, provocations by Azerbaijanis in the corridor area in the north of Nagorno-Karabakh have become more frequent. Summarizing the above, there is a growing threat of ethnic cleansing and genocide. Azerbaijan boycotts and rejects the efforts of international partners, criticizes Russian peacekeepers, whose mandate has not yet been approved by Azerbaijan.”