Ռուբեն Վարդանյան. Արցախի հարցը իշխանությունների համար վերջին տեղում է - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հանրային գործիչ Ռուբեն Վարդանյանն այսօր հանդես է եկել իշխանությունների քննադատությամբ՝ միաժամանակ նշելով, որ «պատերազմի ժամանակ անթույլատրելի է վտանգել սեփական երկրի իշխանությունների լեգիտիմությունը` ինչպիսին էլ որ դրանք լինեն»:
Նա, մասնավորապես, ասել է.
«Մենք այսօր հայտնվել ենք մի իրավիճակում,  որտեղից շատերը ելքի երկու տարբերակ են տեսնում, որոնք երկուսն էլ ինձ համար անընդունելի են:
Մի տարբերակը ձեւացնելն է, թե իրավիճակը վերահսկողության տակ է, որ բանակն ամեն ինչով ապահովված է, որ իշխանություններն ամեն ինչ ճիշտ են անում, եւ որ նրանց քաղաքականությունը կհանգեցնի ստատուս քվոյի վերականգնման եւ երկարաժամկետ խաղաղության: Ես չեմ հավատում դրան, քանի որ գիտեմ եւ տեսնում եմ, որ դա այդպես չէ: Ես հասկանում եմ, որ այս պատերազմում ներքաշված են շատերը, այդ թվում՝ Հայաստանի ղեկավարությունը:  Ինձ համար անընդունելի է նաեւ, որ Արցախի հարցի առաջնահերթությունը, մեր հայրենակիցների ճակատագիրը եւ շատ կարեւոր այլ արժեքներ նրանց համար վերջին տեղում են:
Մյուս տարբերակը՝  իշխանություններին դավաճանության մեջ մեղադրելն է, հանրահավաքներին միանալն ու նրանց հրաժարականը պահանջելը:  Ակնհայտ  է, որ իշխանությունները չեն կարողանում  հաջողել ո՛չ պաշտպանության, ո՛չ  դիվանագիտության մեջ, ո’չ տեղեկատվական պատերազմում եւ, ամենակարեւորը` չեն կարողանում վտանգի պահին համախմբել հասարակությունը: Նրանք առհասարակ որեւէ բանում չեն հաջողում: Բայց այս երկրորդ տարբերակը եւս այս պահին ընդունելի չէ ինձ համար, քանի որ պատերազմի ժամանակ անթույլատրելի է վտանգել սեփական երկրի իշխանությունների, ինչպիսին էլ որ դրանք լինեն, լեգիտիմությունը:
Նախ՝ պետք է առնվազն հաղթահարել պատերազմի սուր փուլն ու վտարել ագրեսորին մեր երկրի սահմաններից:  Դրանից հետո արդեն՝ մտածել երկրի ներքին հարցերով զբաղվելու մասին:
Ես անում եմ ու շարունակելու եմ անել այն, ինչ կարող եմ եւ  ա՛յն ուղղություններով, որտեղ իսկապես կարող եմ օգտակար լինել: Ես վստահաբար հավատում եմ մեր հաղթանակին, քանի որ ճանաչում եւ շփվում եմ իրական հայրենասերների հետ, եւ  հավատացեք, որ մենք շատ ենք»:

Рубен Варданян: вопрос Арцаха для властей Армении - «на последнем месте» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Общественный деятель Рубен Варданян выступил сегодня с критикой властей, отметив при этом, что «во время войны недопустимо ставить под угрозу легитимность властей собственной страны, какими бы они ни были».
В частности, он заявил:
«Сегодня мы находимся в ситуации, когда многие указывают на два выхода, оба из которых для меня неприемлемы.
Первый - сделать вид, что ситуация находится под контролем, что армия хорошо оснащена, что власти все делают правильно и что их политика приведет к восстановлению статус-кво и долгосрочному миру. Я не верю этому, потому что знаю и вижу, что это не так. Я понимаю, что в эту войну вовлечены многие люди, в том числе - и руководство Армении. Для меня также неприемлемо, что приоритет арцахского вопроса, судьбы наших соотечественников и другие очень важные ценности для них на последнем месте.
Другой вариант - обвинить власти в государственной измене, выйти на митинги и потребовать их отставки. Очевидно, что власть не способна добиться успехов ни в оборонной политике, ни в дипломатии, ни в информационной войне и, самое главное, не способна сплотить общество в момент опасности. У них вообще ничего не получается. Но и этот второй вариант для меня сейчас неприемлем, потому что во время войны недопустимо ставить под угрозу легитимность властей своей страны, какими бы они ни были.
Во-первых, мы должны хотя бы преодолеть острую фазу войны и изгнать агрессора за пределы нашей страны и потом думать о решении внутренних проблем.
Я делаю и буду делать то, что умею и в тех направлениях, где действительно могу быть полезен. Я, безусловно, верю в нашу победу, потому что знаю и общаюсь с настоящими патриотами, и поверьте, нас много».