Արցախի նախագահն ասել է, որ ռուս խաղաղապահները պետք է մնան «անժամկետ» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանն ասել է, որ ռուս խաղաղապահների ներկայությունը պետք է լինի երաշխավորված ու անժամկետ։
Արցախի նախագահի մամուլի ծառայության հաղորդագրության համաձայն, այդ մասին նա ասել է ապրիլի 12-ին Մարտակերտ քաղաքում հանդիպելով համայնքների ղեկավարների եւ բնակչության ներկայացուցիչների հետ։
Արայիկ Հարությունյանն ասել է, որ Փառուխ համայնքի եւ Քարագլուխ բարձունքի հատվածում ադրբեջանական կողմի հետքաշման համար Արցախում տեղակայված ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի հրամանատարության հետ բանակցությունները շարունակվում են։
«Արայիկ Հարությունյանը շեշտել է, որ հակամարտության գոտում հարաբերական եւ փխրուն խաղաղության ապահովումը հնարավոր է ռուսական խաղաղապահ ուժերի շնորհիվ, եւ Արցախի ժողովրդի ու իշխանությունների համոզմամբ նրանց ներկայությունը պետք է լինի երաշխավորված ու անժամկետ՝ զինծառայողների եւ զինտեխնիկայի համապատասխանաբար ավելացմամբ», - ասված է հաղորդագրության մեջ:
Արայիկ Հարությունյանը նաեւ ասել է, որ ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի երաշխիքներին եւ գործունեությանը զուգահեռ՝ Արցախի կառավարությունը աշխատելու է անվտանգության ապահովման սեփական մեխանիզմների եւ քաղաքացիական պաշտպանության համակարգի արդյունավետության բարելավման ուղղությամբ։

Президент Арцаха: присутствие миротворцев должно быть «бессрочным» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Арцаха Араик Арутюнян заявил, что присутствие российских миротворцев должно быть «гарантированным и бессрочным».
Как сообщает пресс-служба президента Арцаха, об этом он сказал 12 апреля в Мартакерте на встрече с руководителями общин и представителями населения.
Араик Арутюнян сообщил, что переговоры с командованием российских миротворческих сил об отступлении азербайджанской стороны в общине Парух и на высоте Караглух продолжаются.
«Араик Арутюнян подчеркнул, что обеспечение относительного и хрупкого мира в зоне конфликта возможно за счет российских миротворческих сил. Народ и власти Арцаха убеждены, что их присутствие должно быть гарантированным и бессрочным при соответствующем увеличении числа военнослужащих и боевой техники», - говорится в сообщении.
Араик Арутюнян сказал также, что параллельно с гарантиями и деятельностью российских миротворческих войск правительство Арцаха продолжит работу по повышению эффективности обеспечения собственных механизмов безопасности и системы гражданской обороны.