Սեպտեմբերի 27-ին Արցախի Հանրապետության դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած 44-օրյա պատերազմի հետեւանքով բազմաթիվ արցախցիներ ստիպված էին լքել իրենց տները՝ անվտանգության ուղիղ սպառնալիքի ներքո:
Մեդիամաքսը փորձել է պարզել նրանց խնդիրների լուծման ուղիները ինչպես կառավարության աշխատանքում, այնպես էլ միջազգային ատյաններում:
Փախստականի կարգավիճակ
ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարության միգրացիոն ծառայության տվյալների համաձայն ՝ պատերազմի ընթացքում Արցախից տեղահանվածների թիվը 93 300-ից ավելի էր (ճշգրտությունը 2-3%): Նրանք, սակայն, չունեն «փախստականի» իրավական կարգավիճակ։
Ըստ Միգրացիոն ծառայության պարզաբանման՝ «Փախստականների կարգավիճակի վերաբերյալ» Ժնեւի կոնվենցիայի 1-ին հոդվածի «Ե» կետով սահմանվում է, որ «Սույն Կոնվենցիայի դրույթները չեն կիրառվում այն անձի նկատմամբ, որն այն երկրի իրավասու մարմինների կողմից, որտեղ նա ունեցել է բնակության վայր, ճանաչվել է այդ երկրի քաղաքացիությունն ունենալու հետ կապված իրավունքներ ու պարտականություններ ունեցող»։
1999 թվականի փետրվարի 24-ին Հայաստանի եւ ԼՂՀ-ի միջեւ «անձնագրային համակարգի կազմակերպման» մասին համաձայնագրով Հայաստանը պարտավորվում է Արցախի Հանրապետության բնակիչներին որոշակի պայմաններում տրամադրել անձնագրեր: Համաձայնագրի առաջին հոդվածով նախատեսվում է.
«Կողմերը համաձայնում են, որ իրենց քաղաքացիները կողմերից յուրաքանչյուրի տարածքում ունենան ազատ տեղաշարժվելու եւ բնակվելու իրավունք»:
ՀադրութըԼուսանկարը` REUTERS
Այսպիսով, Արցախից տեղահանվածները չեն ստանում ապաստանյալի կամ փախստականի կարգավիճակ, քանի որ չեն բավարարում օրենքը կարգավորող վավերապայմաններին: Այնուամենայնիվ, ինչպես նշում է միգրացիոն ծառայությունը, նշված կարգավորումները որեւէ կերպ չեն անդրադառնում տեղահանված անձանց սոցիալական խոցելի կարգավիճակի վրա, քանի որ նրանք սոցիալական իմաստով դիտարկվում են որպես «փախստական կարգավիճակի նման իրավիճակում հայտնվածներ»:
Իրավունքների պաշտպանությունը ՄԻԵԴ-ում
Միջազգային իրավունքի մասնագետ Լեւոն Գեւորգյանի խոսքով՝ այս պահին չկան կարճաժամկետ լուծումներ, որ անմիջականորեն կլուծեն Արցախից տեղահանվածների՝ իրենց բնակավայրեր վերադարձի հարցը։ Այնուամենայնիվ, կա կոնկրետ ընթացակարգ, որն այս պահին պետությունը նախաձեռնում է։
«Հայաստանը միջպետական հայց կներկայացնի Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան ընդդեմ Ադրբեջանի։ Դրա շրջանակում հայկական կողմը բարձրաձայնելու է ինչպես պատերազմի ընթացքում ադրբեջանական կողմի իրականացրած մարդու իրավունքների խախտումների, խոշտանգման դեպքերի, գույքի ոչնչացման, կյանքի իրավունքի խախտումների, այնպես էլ համապատասխան անձանց վերադարձի իրավունքի հարցերը։ Սա, իհարկե, երկու տարվա խնդիր չէ, դատավարությունը կարող է տեւել 5 տարի եւ ավելի»,- մանրամասնել է նա։
Լեւոն ԳեւորգյանըԼուսանկարը` անձնական արխիվից
Մասնագետն ընդգծել է, որ արցախցիների ունեզրկումը ՄԻԵԴ ներկայացվող հայցի բաղկացուցիչ մասերից մեկն է։ Այն ներառում է հողերը, տները եւ այն ամբողջ ունեցվածքը, ինչից ստիպված են եղել զրկվել անհատները ոչ միայն ռազմական գործողությունների, այլեւ նոյեմբերի 9-ի փաստաթղթի հետեւանքով։
Արդարադատության այլընտրանքը՝ հայաթափում
Անդրադառնալով հայերի եւ ադրբեջանցիների համատեղ բնակության հեռանկարը դիտարկող քաղաքական հայտարարություններին, Լեւոն Գեւորգյանը նշում է՝ դրանք իրատեսական չեն։
«Համակեցությունն անհնար է, քանի դեռ բոլոր ռազմական հանցագործները, խտրականություն քարոզող բոլոր պաշտոնյաները չեն ենթարկվել պատասխանատվության, եւ քանի դեռ պետությունը չի ընդունել դա։ Առանց արդարադատության վերականգնման, համակեցությունն անհնար է թե՛ մարդու իրավունքների, թե՛ անվտանգության տեսանկյունից։ Ինչ խոսք կարող է լինել համատեղ բնակության մասին, երբ Ադրբեջանի ղեկավարը միայն մի քանի օր առաջ իր պաշտոնական ելույթի ժամանակ հայտարարել է՝ հաղթանակի պատճառներից մեկն այն է, որ իրենց երիտասարդ սերնդին դաստիարակել են հայատյացության ոգով»,- նշել է իրավագետը՝ հավելելով, որ նման օրինակների պակաս հայկական կողմի ապացուցողական բազայում չկա։
ՄատաղիսումԼուսանկարը` REUTERS
Լեւոն Գեւորգյանի կարծիքով՝ միջազգային իրավական գործընթացներում Հայաստանի համար առաջնային պետք է լինի անհատների՝ իրենց պապենական բնակավայրեր վերադառնալու իրավունքի, ինչպես նաեւ էթնիկ զտման համար Ադրբեջանի պատասխանատվության ճանաչումը։
«Թե ինչպես կօգտագործվի արձանագրված դատական հայցը քաղաքական- բանակցային տեսանկյունից, դա ավելի երկարաժամկետ գործընթաց է։ ՀՀ-ի համար առաջնայինը պետք է լինի նաեւ Արցախի միջազգային ճանաչումը՝ առնվազն այն սահմաններով, որոնք կազմել են ԼՂԻՄ-ի տարածքը խորհրդային ժամանակներում։ Դրանից հետո միայն կարելի է խոսել անվտանգ վերադարձի մասին»,- մանրամասնել է միջազգային իրավունքի մասնագետը։
Ռասայական խտրականություն եւ հայատյացություն
Լեւոն Գեւորգյանը շատ բարձր է գնահատում այն ապացուցողական բազան, որ Հայաստանն ունի միջազգային իրավական գործընթացներում հաջողություններ գրանցելու համար։ Դա վերաբերում է նաեւ Հայաստանի նոյեմբերի 11-ի ծանուցմանը Ադրբեջանին Ռասայական խտրականության բոլոր ձեւերի վերացման մասին ՄԱԿ-ի կոնվենցիայի խախտման վերաբերյալ։ Ըստ մասնագետի՝ դրա շրջանակում սկսված գործընթացը պետք է հանգեցնի կողմերի միջեւ որոշակի բանակցությունների, եւ Ադրբեջանի կողմից իր պատասխանատվությունը չընդունելու պարագայում շատ մեծ հավանականությամբ Հայաստանը կարող է հայց ներկայացնել ՄԱԿ-ի միջազգային դատարան։
«Կան նաեւ հիմքեր խոսելու Ահաբեկչության ֆինանսավորման դեմ պայքարի եւ Վարձկանների հավաքագրման արգելքի վերաբերյալ միջազգային կոնվենցիաների խախտումների մասին։ Հայաստանը պետք է օգտագործի այս ամբողջ գործիքակազմը։ Եվրոպական դատարանի գործի տեսանկյունից ապացուցողական բազան ահռելի է։ Նույնը վերաբերում է նաեւ ռասայական խտրականության բոլոր ձեւերի վերացման վերաբերյալ կոնվենցիայի լրջագույն խախտումներին, որովհետեւ խոսքը ոչ միայն վերջին շրջանի, այլ նաեւ նախորդող շուրջ 20 տարիների ընթացքում Ադրբեջանի վարած քաղաքականության մասին է՝ սկսած մշակութային ժառանգության ոչնչացումից, պատմության աղավաղումից եւ կեղծումից, ավարտած ատելության խոսքի քարոզով եւ ազգությամբ հայերի դեմ բռնի հանցագործություններ կատարած անձանց հերոսացմամբ»,- մանրամասնել է նա։
Դիվանագիտական պայքար
Արդբեջանական մամուլում կարելի է պարբերաբար հանդիպել հրապարակումների, ըստ որոնց Ադրբեջանը պատրասվում է դատի տալ Հայաստանին իր ունեցվածքի ոչնչացման, մշակութային ժառանգության իրացման եւ այլ որեւէ հիմք չունեցող պատճառներով: Լեւոն Գեւորգյանի խոսքով՝ Ադրբեջանի՝ միջազգային ատյաններին դիմելն առավել քան սպասելի է:
«ՄԻԵԴ միջպետական հայց իրենց կողմից ավելի հապճեպ է ներկայացվել։ Ադրբեջանը, որ ահաբեկիչների էր օգտագործում պատերազմում, արդեն իսկ ռմբակոծում է ՄԱԿ-ն առ այն, որ վարձկանների ու ահաբեկիչների օգտագործել է ՀՀ-ն՝ ներկայացնելով որպես ահաբեկիչներ այն հայերին, որ այլ երկրներից էին եկել Հայաստան եւ կամավորագրվել։ Այս կատարյալ անհեթեթությունը, որ հակասում է մարդասիրական իրավունքի միջազգային չափանիշներին, միեւնույն է առաջ է տարվելու իրենց կողմից։ Սա նաեւ աշխատանք է դիվանագիտական եւ տեղեկատվական հարթակներում, որտեղ մենք ակնհայտ տանուլ ենք տալիս»,- նշել է նա:
Սոցիալ-տնտեսական խնդիրներ
Պատերազմի մեկնարկից ի վեր շատ կարեւոր է Արցախից ինքնաբուխ կերպով ժամանած անձանց կարիքների ապահովումը։ 2020 թվականի հոկտեմբերի վերջերից ՀՀ տարածքում իր աշխատանքներն է սկսել Արցախի կառավարության օպերատիվ շտաբը, որը զբաղվում է Արցախից տեղահանվածների սոցիալ-տնտեսական խնդիրների համակարգմամբ՝ համագործակցելով ՀՀ կառավարության պատասխանատու մարմինների եւ հասարակական կազմակերպությունների հետ։
Շտաբի աշխատանքների համակարգող Միքայել Վիրաբյանը նշել է, որ առաջ եկած հիմնական խնդիրներն են արցախցիներին կեցավայրով, տաք սնունդով եւ տաք հագուստով ապահովումը, ուսումնական հաստատություններ հաճելու եւ բուժման ու դեղորայքային հարցերի լուծումը։
ՍտեփանակերտումԼուսանկարը` REUTERS
Այս նպատակով ՀՀ կառավարությունը նախաձեռնել է մեկ տասնյակից ավելի աջակցության ծրագրեր։ Դրանցից առաջինը յուրաքանչյուր շահառուին միանվագ դրամական օգնություն տրամադրումն է 68 000 դրամի չափով, եւ լրացուցիչ 15 000 դրամ այն շահառուներին, որոնք չունեն սեփականություն։ Միքայել Վիրաբյանի խոսքով՝ այս ծրագրի շահառուների ավելի քան 58 %-ը աջակցությունը ստացել է Արցախի Հանրապետության տարածքում, ինչից կարելի է ենթադրել, որ տեղահանվածների մեծ մասն արդեն վերադարձել է հայրենիք։
Կառավարության աջակցության մյուս ծրագրերը նախատեսում են դրամական օգնության տրամադրում այժմ Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո գտնվող տարածքների բնակիչներին, պատերազմի հետեւանքով գույքը կորցրածներին, զոհերի, վիրավորների եւ անհետ կորածների ընտանիքներին։
Մեկնարկել է նաեւ Արցախում բնակարանային ապահովման ծրագրի առաջին փուլը, որի շրջանակում Ասկերանի, Մարտունու, Մարտակերտի եւ Շուշիի շրջանների գյուղական համայնքներում գտնվող, վերանորոգված եւ կահավորված տներն առաջիկա ամիսների ընթացքում կտրամադրվեն արցախցիներին։
ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարությունը մեկնարկել է պատերազմի հետեւանքով ՀՀ տարածքում գտնվող Արցախի գործազուրկ քաղաքացիների ժամանակավոր զբաղվածության երկու ծրագիր։ Դրանցից առաջինը նախատեսում է մասնագիտական փորձի ձեռք բերում 3 ամիս ժամկետով, որով սահմանված է 100 000 դրամ աշխատավարձ՝ առանց հարկերի։ Երկրորդ ծրագրով արցախցիները կարող են ներգրավվել համայնքային աշխատանքներում՝ օրական
8 000 դրամ վարձատրությամբ (ներառյալ հարկերը)։
Կրթական եւ առողջապահական խնդիրներ
ՀՀ կառավարության հոկտեմբերի 1-ի որոշմամբ Արցախից ժամանած անձինք իրավունք ունեն ստանալու անվճար բուժօգնություն, հոսպիտալացված բուժսպասարկում, բարձրագույն տեխնոլոգիաների եւ թանկարժեք սարքավորումների օգտագործմամբ օգնություն։ Նրանք կարող դիմել մոտակա կլինիկա, իսկ վիրահատության անհրաժեշտության դեպքում ստանալ համապատասխան ուղեգիր։
Պատերազմի օրերին ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունը միջոցներ է ձեռնարկել, որպեսզի Արցախից տեղահանված երեխաները կարողանան հաճախել իրենց համայնքում գտնվող դպրոց՝ անկախ այդ դպրոցի լիցենզիայով սահմանված տեղերի քանակից:
ՀՀ կառավարության աջակցման ծրագրերից մեկը նախատեսում է պատերազմի մասնակիցների, նրանց երեխաների ուսման վարձի փոխհատուցում, իսկ Արցախի պետական համալսարանի ուսանողների 2020-2021 ուսումնական տարվա վարձը կփոխհատուցի Արցախի Հանրապետության կառավարությունը։

В результате 44-дневной войны, развязанной Азербайджаном против Республики Арцах 27 сентября, многие арцахцы, были вынуждены покинуть свои дома.
Медиамакс попытался прояснить пути решения их проблем как в рамках функций правительства, так и международных инстанций.
Статус «беженца»
По данным Миграционной службы министерства территориального управления и инфраструктур Армении, количество армян, перемещенных во время войны из Арцаха, составило более 93 300 человек. Правового статуса «беженец» они, однако, не получили.
Согласно пояснению Миграционной службы, пунктом «Е» статьи 1 Женевской конвенции «О статусе беженцев» установлено: «Положения настоящей Конвенции не распространяются на лиц, за которыми компетентные власти страны, в которой они проживают, признают права и обязанности, связанные с гражданством этой страны».
Согласно Соглашению об «Организации паспортной системы» между Арменией и НКР от 24 февраля 1999 года, Армения обязуется выдавать паспорта жителям Республики Арцах на определенных условиях. Первая статья договора предусматривает:
Гадрут Гадрут
«Стороны соглашаются с тем, что их граждане имеют право свободного передвижения и проживания на территории каждой из сторон».
Таким образом, перемещенные из Арцаха не получают статуса беженца или лица, которому должно быть предоставлено убежище, поскольку не соответствуют предмету регулирования закона. Тем не менее, по данным Миграционной службы, это никоим образом не влияет на социально уязвимый статус депортированных лиц, поскольку в социальном плане они считаются «находящимися в положении, подобном положению беженца».
Защита прав в ЕСПЧ
По словам эксперта по международному праву Левона Геворгяна, краткосрочных решений, которые напрямую решили бы вопрос возвращения депортированных из Арцаха в свои дома, на данный момент нет. Однако есть определенная процедура, которую государство в настоящее время инициирует.
«Армения подаст межгосударственный иск против Азербайджана в Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ). В его рамках армянская сторона поднимет ряд вопросов, касающихся  нарушений прав человека, совершенных азербайджанской стороной во время войны (случаи пыток, уничтожения имущества, нарушения права на жизнь), а также вопрос права возвращения соответствующих лиц на родину. Конечно, эти вопросы не удастся решить быстро - судебный процесс может продлиться до 5 и более лет», - отметил Левон Геворгян.
Левон Геворгян Левон Геворгян
Эксперт подчеркнул, что вопрос лишения арцахцев их имущества является одним из составляющих иска, поданного в ЕСПЧ. Он включает в себя земли, дома и все имущество, которого люди лишились не только в результате военных действий, но и по итогам подписания документа от 9 ноября.
Депортация - альтернатива правосудию
Касаясь политических заявлений о перспективе совместного проживания армян и азербайджанцев, Левон Геворгян отмечает их абсолютную нереалистичность.
«Сосуществование невозможно, пока не будут привлечены к ответственности все военные преступники, а также должностные лица, пропагандирующие дискриминацию.
Без восстановления справедливости сосуществование невозможно как с точки зрения прав человека, так и с точки зрения безопасности. О каком сосуществовании может идти речь, когда всего несколько дней назад лидер Азербайджана в официальном выступлении заявил, что одной из причин победы является то, что молодое поколение его страны было воспитано в духе ненависти к армянам?» - отметил юрист, добавив, что в доказательной базе армянской стороны множество подобных примеров.
Матагис Матагис
По мнению Левона Геворгяна, приоритетным для Армении в международно-правовых процессах должно быть как признание права людей на возвращение в родные дома, так и признание Азербайджаном ответственности за совершенные им этнические чистки.
«Как именно будет использован зарегистрированный иск с политической и переговорной точки зрения -  процесс более длительный. Приоритетным для Армении должно стать также международное признание Арцаха, по крайней мере, с учетом границ, которые в советское время составляли территорию НКАО. Только после этого можно будет говорить о безопасном возвращении», - пояснил эксперт.
Расовая дискриминация и ненависть к армянам
Левон Геворгян дал высокую оценку доказательной базе, благодаря которой у Армении есть возможность добиться успеха в международных правовых процессах. Это относится также к уведомлению Армении от 11 ноября о нарушении Азербайджаном Конвенции ООН о ликвидации всех форм расовой дискриминации. По мнению эксперта, деятельность, начатая в его рамках, должна привести к определенным переговорам между сторонами, и, в случае непринятия Азербайджаном своей ответственности, Армения, весьма вероятно, сможет подать иск в Международный суд ООН.
«Есть также основания говорить о нарушениях Международных конвенций о борьбе с финансированием терроризма и о запрете на вербовку наемников. Армения должна полностью использовать этот инструментарий. С точки зрения Европейского суда доказательная база дела огромна. То же относится к серьезным нарушениям Конвенции о ликвидации всех форм расовой дискриминации, поскольку речь идет не только о политике Азербайджана, проводимой в течение последних 20 лет, но и о разрушении культурного наследия, искажении и фальсификации истории, о пропаганде риторики ненависти и о прославлении людей, совершивших преступления против армян», - объяснил он.
Дипломатическая борьба
В азербайджанской прессе регулярно появляются публикации, согласно которым Азербайджан собирается подать в суд на Армению за уничтожение его имущества, присвоение культурного наследия и по другим, столь же необоснованным причинам. По словам Левона Геворгяна, подобное обращение Азербайджана в международные структуры более чем ожидаемо.
«Межгосударственный иск в ЕСПЧ был подан с их стороны скоропaлительно. Азербайджан, который сам привлек террористов в военный процесс, утверждает, что  наемники и террористы были привлечены Арменией, подразумевая под «террористами» армян, прибывших в Армению из других стран и вызвавшихся пойти на фронт добровольцами. Эту полнейшую чушь, противоречащую международным стандартам гуманитарного права, они будут пропагандировать и далее. Они ведут эту работу на дипломатической и информационной площадках, где мы им явно проигрываем», - отметил он.
Социально-экономические проблемы
С первого дня войны было очень важно удовлетворить потребности тех, кто приехал из Арцаха. С конца октября 2020 года на территории Армении начал работу оперативный штаб правительства Арцаха, который, в сотрудничестве с ответственными органами правительства Армении и неправительственными организациями, занимается координацией решения социально-экономических проблем перемещенных из Арцаха.
Координатор деятельности штаба Микаэл Вирабян отметил, что основными являются проблемы обеспечения жителей Арцаха жильем, горячим питанием и теплой одеждой, посещения учебных заведений, а также вопросов, связанных с медицинской помощью и обеспечением лекарствами.
В Степанакерте В Степанакерте
С этой целью правительство Армении инициировало более десятка программ помощи. Первой из них является предоставление единовременной финансовой помощи в размере 68 000 драмов каждому, а также дополнительных 15 000 драмов лицам, не имеющим собственности. По словам Микаэла Вирабяна, более 58% бенефициаров этой программы получили поддержку на территории Арцаха, что свидетельствует о том, что большинство перемещенных лиц уже вернулись на родину.
Другие программы государственной поддержки предоставляют финансовую помощь  жителям районов, находящихся в настоящий момент под контролем Азербайджана, лицам, потерявшим в результате войны имущество, а также семьям погибших, раненых и пропавших без вести.
Стартовал также первый этап жилищной программы, в рамках которого в ближайшие месяцы жителям Арцаха будут переданы отремонтированные дома, расположенные в сельских общинах Аскеранского, Мартунинского, Мартакертского и Шушинского районов.
Министерство труда и социальных вопросов Армении запустило две программы временного трудоустройства для безработных граждан Арцаха, перемещенных на территорию Армении в результате войны. Первая из них предусматривает приобретение профессионального опыта за 3 месяца с последующей зарплатой в размере 100 000 драмов без налогов. В рамках второй программы жители Арцаха могут задействованы в общественной работе при зарплате 8 000 драмов в день (включая налоги).
Вопросы образования и здоровья
Согласно решению правительства Армении от 1 октября, лица, прибывшие из Арцаха, имеют право на получение бесплатной медицинской помощи и госпитализации с использованием высоких технологий и дорогостоящего оборудования. В случае необходимости проведения операции, они имеют возможность обратиться в ближайшую клинику и получить соответствующее направление.
Во время войны министерство образования, науки, культуры и спорта Армении приняло меры, чтобы дети, перемещенные из Арцаха, имели возможность посещать школу в своей общине, независимо от количества мест, определенных лицензией данного учебного заведения.
Одна из программ поддержки правительства Армении предусматривает возмещение стоимости обучения участникам войны и их детям. Стоимость же обучения студентов Арцахского государственного университета в 2020-2021 учебном году будет возмещена правительством Республики Арцах.