Պատերազմին Թուրքիայի մասնակցության սենսացիոն մանրամասները - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսական «Կոմերսանտ» թերթը «Հակամարտության պարտադրումը» հոդվածում մանրամասն տեղեկություններ է հաղորդել Ղարաբաղյան պատերազմում Թուրքիայի մասնակցության մասին:
«Մեր ռազմա-դիվանագիտական աղբյուրները պնդում են, որ Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ հակամարտության ներկայիս լուրջ սրումը Թուրքիան պլանավորել եւ հրահրել է միտումնավոր», - ասված է հոդվածում:
Ըստ թերթի, հուլիս-օգոստոս ամիսներին, թուրք-ադրբեջանական զորավարժությունների ավարտից հետո, Ադրբեջանի տարածքում մնացել է էական թուրքական խմբավորում, որը կոչված էր համակարգող եւ ուղղորդող դեր ունենալ Լեռնային Ղարաբաղում հարձակողական գործողությունների պլանավորման եւ իրականացման գործում:
«Խոսքը 600 զինծառայողների մասին է, ներառյալ 200 հոգանոց գումարտակային տակտիկական խումբը, 50 հրահանգիչ Նախիջեւանում, 90 ռազմական խորհրդական Բաքվում (նրանք կապ էին ապահովում բրիգադ-կորպուս-գլխավոր շտաբ շղթայում ռազմական գործողությունների վարման ընթացքում), 120 հոգի թռիչքա-տեխնիկական մասնագետ Գաբալայի ավիաբազայում, Դալյար օդանավակայանում անօդաչու թռչող սարքերի 20 օպերատորներ, 50 հրահանգիչ Եվլախի օդանավակայանում, 50 հրահանգիչ 4-րդ բանակային կորպուսում (Փիրեշեքուլ) եւ 20 հոգի ռազմածովային բազայում եւ Բաքվի Հեյդար Ալիեւի ռազմական ուսումնարանում», - գրում է «Կոմերսանտ»-ը:
Խմբավորման մեջ ներառված էր նաեւ 34 միավոր ավիացիոն տեխնիկա (ներառյալ 6 ինքնաթիռ, 8 ուղղաթիռ, մինչեւ 20 անօդաչու թռչող սարք), որոնք ռազմական հետախուզություն էին ապահովում ինչպես Ղարաբաղի, այնպես էլ Հայաստանի տարածքում:
Սեպտեմբեր-հոկտեմբեր ամիսներին, ըստ «Կոմերսանտ»-ին տրամադրված տվյալների, կտրուկ աճել էր Թուրքիայի ռազմական տրանսպորտային ավիացիայի թռիչքների քանակը դեպի Ադրբեջան (հիմնականում Վրաստանի տարածքով):
Մարդկանց եւ զինամթերքի առաքումն իրականացվել էր սեպտեմբերի 4-ին ՝ Թուրքիայի ռազմաօդային ուժերի C-130 ինքնաթիռով, սեպտեմբերի 18-ին ՝ CN-235 ինքնաթիռով, սեպտեմբերի 25-ին՝ A400M ինքնաթիռով:
«Սեպտեմբերի 28-ից 30-ը ռազմական գործողությունների ամենաթեժ պահին, բացի նախկինում եկած ռազմական խորհրդականներից, Ադրբեջան էին ժամանել Թուրքիայի ցամաքային զորքերի հրամանատար Ումիթ Դյունդարը եւ պաշտպանության նախարար Հուլուսի Աքարը: «Կոմերսանտի» աղբյուրները պնդում են, որ նրանք տեղում իրականացրել են գործողությունների ընդհանուր կառավարումը», - գրում է թերթը:
«Հակամարտության պարտադրումը» հոդվածում մանրամասն տեղեկություններ են ներկայացվում նաեւ Թուրքիայի կողմից ներգրավված սիրիացի զինյալների եւ ռազմաճակատում նրանց տեղակայման վայրերի մասին:

Kommersant publishes sensational details of Turkey’s participation in the war - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Russian Kommersant daily published an article called “Forcing to conflict” which provides detailed information on Turkey's participation in the Karabakh war.
“Our military-diplomatic sources claim that the current serious aggravation of the Nagorno-Karabakh conflict was deliberately planned and provoked by Turkey,” the article says.
As Kommersant has learned, following the Turkish-Azerbaijani military exercise in July-August, a significant Turkish group remained on the territory of Azerbaijan. It was intended to play a coordinating and directing role in planning and conducting the offensive operation in Nagorno-Karabakh.
“We are talking about 600 military, including a battalion tactical group of 200 people, 50 instructors in Nakhijevan, 90 military advisers in Baku (they provided a liaison during hostilities in the brigade-corps-General Staff chain), 120 air-technical personnel at the Gabala air base, 20 drone operators at the Dallar airfield, 50 instructors at the Yevlakh airfield, 50 instructors in the 4th Army Corps (Pirekeshkul) and 20 people at the naval base and at the Heydar Aliyev Military School in Baku,” Kommersant writes.
The group also included 34 units of aviation equipment (including 6 aircrafts, 8 helicopters, up to 20 drones), which provided military intelligence both in the Karabakh region and in Armenia.
Judging by the data provided to Kommersant, the number of flights of Turkish military transport aviation to Azerbaijan (mainly in transit through Georgia) sharply increased in September-October. People and ammunition were delivered on September 4 by C-130 aircraft of the Turkish Air Force, on September 18 - by CN-235, on September 25 - by A400M.
“In addition to military advisers who arrived in advance, Commander of Turkish Land Forces Umit Dyundar and the Minister of Defense Hulusi Akar arrived in Azerbaijan in the middle of hostilities on September 28-30. Kommersant’s sources claim that they led the operation at the Karabakh front on the ground,” the newspaper writes.
The article also provides detailed information about Syrian militants transferred by Turkey and their location at the front.