Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովն այսօր Արցախում իրավիճակի մասին մի շարք հայտարարություններ է արել «Սպուտնիկ», «Կոմսոմոլսկայա պրավդա» եւ «Խոսում է Մոսկվան» ռադիոկայաններին տված հարցազրույցում:
Մեդիամաքսը ներկայացնում է Լավրովի առավել կարեւոր հայտարարությունները:
Քաղաքական կարգավորման մասին
«Իհարկե, քաղաքական կարգավորումը հնարավոր է: Առաջարկությունները մնում են բանակցությունների սեղանին, դրանց բովանդակությունն արդեն հայտնի է. Ղարաբաղի հարակից շրջանների փուլային ազատում՝ Ղարաբաղի անվտանգության երաշխիքների պահպանմամբ, Հայաստանի եւ Ղարաբաղի միջեւ հուսալի կապի պահպանում մինչեւ Ղարաբաղի վերջնական կարգավիճակի որոշումը»:
Կրակը դադարեցնելու անհրաժեշտության մասին
«Անհրաժեշտ է անհապաղ հանդիպել զինվորականների մակարդակով եւ համաձայնեցնել կրակի դադարեցման այն մեխանիզմը, որի մասին խոսվում է մեր փաստաթղթում եւ որը դեռեւս ոչ ոք նույնիսկ չի սկսել քննարկել: Համապատասխան ազդակները ես հաստատել եմ բառացիորեն կես ժամ առաջ, երբ ինձ զանգահարեց Ադրբեջանի արտգործնախարարը: Նույն ազդակը մենք ուղարկում ենք նաեւ մեր հայ գործընկերներին»:
Ռազմական դիտորդների մասին
«Ներկա պահին վերիֆիկացիայի մեխանիզմին պետք է մասնակցեն նույնիսկ ոչ թե խաղաղապահները, այլ ռազմական դիտորդները. Դա բավական է: Միանգամայն ճիշտ կլիներ, եթե դա լինեին մեր ռազմական դիտորդները, բայց վերջնական խոսքը կողմերինն է:
Անշուշտ, մենք ելնում ենք նրանից, որ Երեւանում եւ Բաքվում հաշվի կառնվեն մեր դաշնակցային հարաբերությունները, ռազմավարական գործընկերության հարաբերությունները»:
Խնդրի ռազմական լուծման մասին
«Մենք համաձայն չենք այն դիրքորոշման հետ, որը հնչեցրել է Թուրքիան եւ մի քանի անգամ արտահայտել է նախագահ Ալիեւը: Այստեղ ոչ մի գաղտնիք չկա. կարծիքը, որ խնդիրը հնարավոր է լուծել ռազմական ճանապարհով, մենք չենք կիսում»:
Թուրքիայի դերի մասին
«Մենք երբեք չենք որակել Թուրքիային որպես մեր ռազմավարական գործընկեր: Թուրքիան շատ սերտ գործընկեր է, շատ ուղղություններում այդ գործընկերությունն ունի ռազմավարական բնույթ: Քաղաքականությունը թուրքական եւ ցանկացած այլ ուղղությունում պետք բխի իրականությունից, եւ քաղաքականությունը պետք է խուսափի այն սկզբունքի նյութականուցումից, որ պատերազմը դա քաղաքականության շարունակությունն է: Դա իմ խորին համոզմունքն է, չնայած, իհարկե, լինում են իրավիճակներ, երբ քո դեմ ագրեսիա են սանձազերծում, թնդանոթները չպետք է լռեն»:

Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел России Сергей Лавров сделал сегодня ряд заявлений о ситуации в Нагорном Карабахе в интервью радиостанциям «Спутник», «Комсомольская правда» и «Говорит Москва».
Медиамакс представляет наиболее важные высказывания Лаврова.
О политическом урегулировании
«Конечно, политическое урегулирование возможно. Предложения остаются на столе переговоров, их содержание уже известно: это поэтапное освобождение районов вокруг Карабаха при соблюдении гарантий безопасности Карабаха, обеспечение надежной связи между Арменией и Карабахом до того, как будет определен окончательный статус Карабаха».
О необходимости прекратить огонь
«Необходимо немедленно встречаться по линии военных и согласовывать тот самый механизм контроля за прекращением огня, о котором говорится в нашем документе и который пока никто даже не начал обсуждать. Соответствующие сигналы я подтвердил буквально полчаса назад, когда мне звонил министр иностранных дел Азербайджана. Такой же сигнал мы направляем и нашим армянским коллегам».
О военных наблюдателях
«Сейчас даже не миротворцы должны участвовать в механизме верификации, а военные наблюдатели, их было бы достаточно. Было бы совершенно правильно, если бы это были наши военные наблюдатели, но окончательное слово должно быть за сторонами.
Безусловно, мы исходим из того, что в Ереване и в Баку будут приняты во внимание наши союзнические отношения, отношения стратегического партнерства».
О военном решении проблемы
«Мы не согласны с той позицией, которую озвучила Турция, которую несколько раз высказывал президент Алиев. Здесь никакого секрета нет, заявление о том, что есть и допустимо военное решение конфликта, мы не можем разделить».
О роли Турции
«Мы никогда не квалифицировали Турцию как нашего стратегического союзника. Это очень тесный партнер, на многих направлениях это партнерство имеет стратегический характер. Политика на турецком и на любом другом направлении должна исходить из реальности, и политика должна избегать материализации принципа о том, что война - это продолжение политики. Это мое глубокое убеждение, хотя, конечно, наверняка бывают ситуации, если против тебя осуществляется агрессия, то пушки не должны молчать».