Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովն այսօր Արցախում իրավիճակի մասին մի շարք հայտարարություններ է արել «Սպուտնիկ», «Կոմսոմոլսկայա պրավդա» եւ «Խոսում է Մոսկվան» ռադիոկայաններին տված հարցազրույցում:
Մեդիամաքսը ներկայացնում է Լավրովի առավել կարեւոր հայտարարությունները:
Քաղաքական կարգավորման մասին
«Իհարկե, քաղաքական կարգավորումը հնարավոր է: Առաջարկությունները մնում են բանակցությունների սեղանին, դրանց բովանդակությունն արդեն հայտնի է. Ղարաբաղի հարակից շրջանների փուլային ազատում՝ Ղարաբաղի անվտանգության երաշխիքների պահպանմամբ, Հայաստանի եւ Ղարաբաղի միջեւ հուսալի կապի պահպանում մինչեւ Ղարաբաղի վերջնական կարգավիճակի որոշումը»:
Կրակը դադարեցնելու անհրաժեշտության մասին
«Անհրաժեշտ է անհապաղ հանդիպել զինվորականների մակարդակով եւ համաձայնեցնել կրակի դադարեցման այն մեխանիզմը, որի մասին խոսվում է մեր փաստաթղթում եւ որը դեռեւս ոչ ոք նույնիսկ չի սկսել քննարկել: Համապատասխան ազդակները ես հաստատել եմ բառացիորեն կես ժամ առաջ, երբ ինձ զանգահարեց Ադրբեջանի արտգործնախարարը: Նույն ազդակը մենք ուղարկում ենք նաեւ մեր հայ գործընկերներին»:
Ռազմական դիտորդների մասին
«Ներկա պահին վերիֆիկացիայի մեխանիզմին պետք է մասնակցեն նույնիսկ ոչ թե խաղաղապահները, այլ ռազմական դիտորդները. Դա բավական է: Միանգամայն ճիշտ կլիներ, եթե դա լինեին մեր ռազմական դիտորդները, բայց վերջնական խոսքը կողմերինն է:
Անշուշտ, մենք ելնում ենք նրանից, որ Երեւանում եւ Բաքվում հաշվի կառնվեն մեր դաշնակցային հարաբերությունները, ռազմավարական գործընկերության հարաբերությունները»:
Խնդրի ռազմական լուծման մասին
«Մենք համաձայն չենք այն դիրքորոշման հետ, որը հնչեցրել է Թուրքիան եւ մի քանի անգամ արտահայտել է նախագահ Ալիեւը: Այստեղ ոչ մի գաղտնիք չկա. կարծիքը, որ խնդիրը հնարավոր է լուծել ռազմական ճանապարհով, մենք չենք կիսում»:
Թուրքիայի դերի մասին
«Մենք երբեք չենք որակել Թուրքիային որպես մեր ռազմավարական գործընկեր: Թուրքիան շատ սերտ գործընկեր է, շատ ուղղություններում այդ գործընկերությունն ունի ռազմավարական բնույթ: Քաղաքականությունը թուրքական եւ ցանկացած այլ ուղղությունում պետք բխի իրականությունից, եւ քաղաքականությունը պետք է խուսափի այն սկզբունքի նյութականուցումից, որ պատերազմը դա քաղաքականության շարունակությունն է: Դա իմ խորին համոզմունքն է, չնայած, իհարկե, լինում են իրավիճակներ, երբ քո դեմ ագրեսիա են սանձազերծում, թնդանոթները չպետք է լռեն»:

Lavrov on Turkey’s role, disagreement with Aliyev and military observers - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. In an interview with "Sputnik”, "Komsomolskaya Pravda” and "Govorit Moskva” Radio stations, Russian Foreign Minister Sergey Lavrov made a number of statements on the situation in Nagorno-Karabakh today.
Mediamax presents the most important statements Lavrov has made:
On the political settlement
“Political settlement is possible of course. The proposals remain on the negotiating table, their content is already known: it is the gradual liberation of the regions around Karabakh with the observation of security guarantees of Karabakh, provision of a reliable connection between Armenia and Karabakh before the final status of Karabakh is determined.”
On the need of ceasefire
“It is necessary to meet immediately with military and coordinate the very mechanism of control over the ceasefire, which is mentioned in our document and which no one has even begun to discuss yet. I confirmed the relevant signals just half an hour ago, when the Foreign Minister of Azerbaijan called me. We send the same signal to our Armenian colleagues”.
On military observers
“Now, not even the peacekeepers, but the military observers, should participate in the verification mechanism. They would suffice. It would be perfectly correct if these were our [Russian] military observers, but it is up to the parties to decide.
Of course, we proceed from the fact that our allied relations, relations of strategic partnership, will be taken into account in Yerevan and Baku.”
On the military resolution to the problem
“We disagree with the position Turkey has voiced, which was expressed several times by President Aliyev. There is no secret here: we cannot share the statement that there is, and is permissible, a military solution to the conflict. "
On Turkey’s role
“We have never qualified Turkey as our strategic ally. Turkey is a very close partner; in many areas this partnership is strategic. Politics in the Turkish and in any other direction must proceed from reality, and politics must avoid materializing the principle that war is the continuation of politics. This is my deep conviction, although, of course, there are certainly situations when aggression is unleashed against you, then the guns should not be silent.” --0--