Ռուբեն Վարդանյան. Հուսով, որ «Ավրորա»-ն կպահպանի հայկական արմատները - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության գործունեության 10-ամյակի կապակցությամբ Բաքվում ապօրինի կալանքի տակ պահվող նախաձեռնության համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանը, կնոջ՝ Վերոնիկա Զոնաբենդի միջոցով, ուղերձ է փոխանցել «Ավրորայի» համայնքին:
«Սիրելի՛ ընկերներ, աջակիցներ եւ գործընկերներ,
Նախեւառաջ՝ շնորհակալ եմ։ Ձեր հավատքը, առատաձեռնությունն ու վստահությունը հնարավոր դարձրին այն, ինչը մի ժամանակ անհնար էր թվում։
«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության 10-ամյակի նախօրեին, անձնապես ցանկանում եմ խորին երախտագիտությունս հայտնել բոլոր այն ընկերներին ու բարերարներին, որոնք հավատացին Հայաստանում ծնունդ առած՝ մարդասիրական համաշխարհային նախաձեռնություն սկսելու տեսլականին, վստահեցին ինձ եւ աջակցեցին իրենց առատաձեռնությամբ: Հենց նրանց նվիրվածությունը վառեց այն կայծը, որն ի վերջո վերածվեց «Ավրորա» շարժման։
Երբ 2014 թվականին մեր ընտանիքն առաջին անգամ ձեռնամուխ եղավ «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության եւ «Ավրորա» մարդասիրական մրցանակի կյանքի կոչմանը, մենք այն պատկերացնում էինք որպես ութ տարվա ճանապարհ՝ մինչեւ 2023 թվականը՝ հուսալով, որ «Ավրորան» կվերածվի միջազգային շարժման՝ ունենալով արմատներ Հայաստանում եւ երախտագիտության գործուն առաքելություն, որը կշարունակեն ուրիշները։
Համավարակի պատճառով մեր նախանշած ժամկետը երկարաձգվեց մինչեւ 2024 թվականը, երբ Երեւանում բացվեց Ավրորա Մարդիգանյանին եւ Հայոց ցեղասպանության նահատակներին նվիրված հուշակոթող-քանդակը՝ որպես երախտագիտության եւ հույսի խորհրդանիշ։ Այս իրադարձությունը դարձավ նաեւ հանգրվանային՝ ազդարարելով իմ ակտիվ մասնակցության ավարտը։
Ես խորապես շնորհակալ եմ Նուբարին եւ Վարդանին, ովքեր ի սկզբանե աջակցեցին նախաձեռնությանը որպես համահիմնադիրներ։ Առանձնահատուկ երախտագիտությունս եմ հայտնում Նուբարին եւ նրա ընտանիքին՝ 2023 թվականից հետո «Ավրորայի» առաջնորդությունը ստանձնելու եւ այն հաջորդ փուլ տանելու համար։ Հուսով եմ, որ Միացյալ Նահանգներում տեղակայված լինելու դեպքում էլ այն կշարունակի պահպանել իր հայկական արմատները։
Շնորհակալություն եմ հայտնում խորհրդի եւ ընտրող հանձնաժողովի բոլոր անդամներին` «Ավրորայի» առաքելությանը նվիրված լինելու, քրտնաջան աշխատանքի եւ հանձնառության, ինչպես նաեւ՝ այն իսկապես եզակի երեւույթ դարձնելու գործում ձեր աջակցության համար։
«Ավրորայի» հիմքում դրված գաղափարը՝ Երախտագիտությունը, մարդկային հիմնարար արժեք է։ Մեկնաբանելով Սբ Ֆրանցիսկոսի մտքերը՝ կցանկանայի ընդգծել, որ «երախտագիտությունն է ծնում ամենաիսկական ցնծությունը»։ Եվ իսկապես, գործուն երախտագիտությունը, կամ՝ «Երախտագիտությունն՝ ի գործ»-ը առողջ ու կարեկից ցանկացած համայնքի առանցքում է։
Գտնվելով այստեղ՝ Բաքվում, ես ավելի քան երբեւէ ոգեշնչված եմ «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիրներով եւ «Ավրորայի» ավելի լայն համայնքով՝ մարդկանցով, որոնք առանց ճանաչման կամ ուշադրության արժանանալու ձգտման ծառայում են ուրիշներին։ Հենց այս անխոնջ ջանքերն են մարմնավորում «Ավրորայի» ոգին։ Դուք իսկական հերոսներ եք, եւ «Ավրորայի» հիմնադիրները մշտապես հույս են փայփայել, որ շատերը կհետեւեն ձեր օրինակին:
Նախաձեռնության 10-ամյակի կապակցությամբ «Ավրորային» մաղթում եմ շարունակական հաջողություններ՝ խորը հավատով, որ երախտագիտությունը կշարունակվի արտահայտվել գործով։

Рубен Варданян: Надеюсь, что «Аврора» сохранит свои армянские корни - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. В преддверии 10-летия Гуманитарной инициативы «Аврора» её сооснователь, филантроп Рубен Варданян, который незаконно удерживается в Баку, передал своё обращение руководству и друзьям «Авроры» через свою супругу Веронику Зонабенд.
В обращении говорится:
«Дорогие друзья, единомышленники и коллеги!
Прежде всего - спасибо.
Ваша вера, щедрость и доверие сделали возможным то, что когда-то казалось невозможным.
В преддверии десятилетия «Авроры» я хотел бы выразить личную благодарность всем друзьям и благотворителям, которые поверили в рождённое в Армении видение - создать глобальную гуманитарную инициативу и на протяжении всех этих лет поддерживали её своей щедростью. Именно их преданность зажгла ту искру, из которой выросло движение «Аврора».
Когда наша семья впервые в 2014 году задумала Гуманитарную инициативу «Аврора» и Премию «Аврора», мы представляли это как восьмилетний путь – до 2023 года – с надеждой, что впоследствии инициативу продолжат другие, а «Аврора» станет международным движением, укоренённым в Армении и несущим в мир идею благодарности в действии. Из-за пандемии этот этап продлился до 2024 года и завершился открытием в Ереване Мемориала Авроре Мардиганян и мученикам Геноцида армян — символа благодарности и надежды, ставшего важной вехой и обозначившего завершение периода моего активного участия в проекте.
Я глубоко благодарен Нубару Афеяну и Вартану Грегоряну, которые поддержали инициативу как соучредители с самого начала. Отдельно хочу поблагодарить Нубара и его семью за то, что после 2023 года они взяли на себя руководство «Авророй» и вывели её на новый этап развития. Надеюсь, что даже находясь сегодня в США, «Аврора» сохранит свои армянские корни.
Мои искренние слова признательности адресую всем членам Совета и Отборочной Комиссии – за вашу преданность, труд и веру в миссию «Авроры», за то, что сделали её по-настоящему уникальной.
Благодарность - основа и суть «Авроры», это универсальная человеческая ценность. Переосмысливая слова Святого Франциска, хочу подчеркнуть: «самая настоящая радость рождается из благодарности».
И действительно, благодарность в действии лежит в основе здорового и сострадательного мирового сообщества.
Находясь здесь, в Баку, я как никогда вдохновлён лауреатами «Авроры» и всем сообществом инициативы, чьи неустанные усилия служить другим без стремления к признанию или славе воплощают сам дух «Авроры». Вы — настоящие герои, и, как всегда надеялись основатели «Авроры», многие последуют вашему примеру.
Я желаю «Авроре» дальнейших успехов в её десятилетний юбилей, с глубокой верой в то, что дух благодарности в действии будет жить и дальше.