Արցախի նախագահ. «Մեկ ճանապարհ ունենք՝ պարտադրել զինադադար» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանն այսօր ասել է, որ «Պաշտպանության բանակը շարունակում է հերոսաբար դիմադրել եւ ուժգին հակահարվածներ հասցնել թշնամուն՝ պատճառելով մարդկային եւ զինտեխնիկայի ահռելի կորուստներ»։
«Մենք տեսնում ենք Ռուսաստանի Դաշնության եւ միջազգային հանրության ակտիվ ջանքերը պատերազմական գործողությունների դադարեցման ուղղությամբ եւ բարձր ենք գնահատում դրանք»,- ասել է Արայիկ Հարությունյանը։
Անդրադառնալով Մոսկվայում հոկտեմբերի 10-ին ձեռք բերված հումանիտար հրադադարի պայմանավորվածությանը եւ Ադրբեջանի կողմից դրա պարտավորությունների անտեսմանը, Արայիկ Հարությունյանն ասել է.
«Հակառակորդը, օգտվելով առիթից, այդ հայտարարության արդեն հաջորդ օրը սկսել է ավելի հուժկու մարտական գործողություններ՝ ճակատի գրեթե ողջ երկայնքով, մանավանդ՝ հարավային ուղղությամբ։ Հակառակորդին հաջողվել է ինչ-որ տեղ մխրճվել, ինչ-որ տեղ ունենալ առավելություններ եւ օր օրի ճակատը տեղափոխել ավելի խորը տարածքներ։ Հասկանում ենք, որ հակառակորդին զինադադար ստիպելու ընդամենը մեկ ճանապարհ ունենք՝ պարտադրել զինադադար»։
Նա նշել է, որ հակառակորդն ընտրել է ոչ թե խնդրի լուծման, այլ Արցախի հայությունը, հետո՝ հաջողության դեպքում, նաեւ Հայաստանի հայությանը բնաջնջելու ճանապարհը։
«Մենք ավելի ծանր ժամանակներ ենք ունեցել։ Մեզ հաջողվել է հաղթել, որովհետեւ հավատում էինք հաղթանակին, այսօր էլ հավատում ենք, որ հաղթելու ենք: Մեզ պետք է համախմբվել, միավորվել եւ ամենակարեւորը՝ մասնակցել մարտական գործողություններին: Ակնկալում եմ իմ եղբայրների ակտիվ մասնակցությունը, սփյուռքում ապրող ղարաբաղցիների, Հայաստանում ապրող մեր եղբայրների, օրհասական պահն է այսօր՝ հայրենիքը պահելու, պատվով ապրելու: Դրա համար կոչ եմ անում ունենալ ոչ միայն նյութական, այլեւ ֆիզիկական մասնակցություն, մենք դրա կարիքը զգում ենք»,- ասել է Արայիկ Հարությունյանը:

Ереван /Медиамакс/. Президент Арцаха Араик Арутюнян заявил сегодня, что «Армия обороны продолжает героически проивостоять противнику и наносить ему мощные контрудары, причиняя огромные потери в живой силе и технике».
«Мы видим активные усилия Российской Федерации и международного сообщества для прекращения военных действий и высоко ценим их», - сказал Араик Арутюнян в обращении к народу.
Говоря о достигнутых 10 октября в Москве договоренностях о гуманитарном перемирии, которые игнорируются Азербайджаном, Араик Арутюнян сказал:
«Противник, воспользовавшись данной возможностью, уже на следующией день предпринял мощные боевые действия практически на всей линии соприкосновения и особенно на южном направлении. Противнику удалось где-то вклиниться, где-то получить преимущество и переместить фронт к более глубоким участкам. Понимаем, что у нас есть только один пусть: принудить противника к перемирию».
По словам президента, целью Азербайджана является не решение проблемы, а истребление армян Арцаха и, в случае достижения этой цели, опустошение Армении.
«Мы переживали более тяжелые времена. Нам удалось победить, потому что мы верили в победу. И сегодня мы верим, что победим. Я рассчитываю на активное участие в военных действиях живущих в в Армении и диаспоре карабахцев - сегодня судьбоносное время для того, чтобы отстоять родину, жить достойно. Призываю всех принимать не только материальное, но и физическое участие, сегодня мы в этом нуждаемся», - сказал Араик Арутюнян.