«Կրակ»-ն ազդարարեց ագրեսիայի սկիզբը եւ կրակ բերեց հեղինակների գլխին - Mediamax.am
Սեպտեմբերի 27-ին, Արցախի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած ագրեսիայի օրը, Ադրբեջանի պետական սահմանապահ ծառայության YouTube-ի պաշտոնական ալիքում հայտնվեց «Կրակ» երգի այս տեսահոլովակը:
Հոլովակն, ի դեպ, մեկ շաբաթում ընդամենը 7 հազար դիտում է ունեցել:
Հոլովակում ցուցադրված է Ադրբեջանի գրեթե ողջ զինանոցը՝ օդուժ, ԱԹՍ-ներ զրահատեխնիկա եւ այլ: Հավանաբար, Ադրբեջանի պետական սահմանապահ ծառայությունը ենթագիտակցաբար կռահել է, որ շուտով այս տեխնիկայի զգալի մասը խոցվելու է Արցախի զինված ուժերի կողմից եւ որոշել էր դրանց հուշերը պահպանել գոնե տեսահոլովակում։
Երգը կատարում են երգիչներ Ջեյհուն Զեյնալովը (Ceyhun Zeynalov) եւ Նարմին Կարիմբայովան (Narmin Karimbayova)-ն՝ Nur խմբի ուղեկցությամբ։
Երգը կոչվում է Atəş, որը թարգմանաբար նշանակում է «կրակ»։ Ադրբեջանը, ասես, կենտրոնացել է կրակի թեմայի վրա, նրանց պաշտոնական կարգախոսը կրկին դրա մասին է՝ «Ադրբեջան՝ կրակի երկիր»։
Հիմա էլ Ադրբեջանին կրակի «թեմայի մեջ» ակտիվ պահում են Արցախի զինված ուժերը։
Երաժիշտները Atəş երգը կատարում են ռազմական համազգեստով, երգը պարբերաբար ուղեկցվում է հրթիռների արձակման կադրերով, մինչդեռ պարզ չէ, թե ուր են կրակում, քանի որ գործողությունները հիմնականում տեղի են ունենում բաց դաշտերում՝ առանց տեսանելի թշնամու։
Նարմին Կարիմբայովան հայտնի է «Ադրբեջանի ձայնը» հեռուստաշոուից։ Նա իր ինստագրամյան էջում այս շաբաթ ուղերձով դիմել է զինվորներին ու նոր երգի շնորհիվ ինքն իրեն հռչակել է այս պատերազմի «հաղթանակի» խորհրդանիշներից մեկը։ Հոլովակի նկարահանման վայրից նրա նկարները վկայում են, որ նկարահանումները տեղի են ունեցել Եվլախում:
Կադրերից մեկում էլ զինծառայողները դրոշ են ճոճում ցուցանակի մոտ, որն ազդարարում է, թե մինչեւ Շուշի 110 կիլոմետր է:
Քանի դեռ թշնամին շարունակում է վայելել ոչ թե հոլովակային, այլ իրական կրակը, առաջարկում ենք լսել եւ նայել այսօր Adana Project խմբի ներկայացրած «Զարթիր Լաո» երգի այս տարբերակը՝ պատերազմներին մեր մասնակցության իրական կադրերով։

“Fire” was a fancy show - real fire was the response - Mediamax.am
This music video of the song “Fire” was posted on the official YouTube channel of the State Border Guard Service of Azerbaijan on September 27, the day Azerbaijan launched large-scale aggression against Artsakh.
The video, by the way, gained just 7,000 views in a week.
The video displays almost the entire arsenal of Azerbaijan: air force, UAVs, armored vehicles and more. Perhaps, the State Border Guard Service suspected that most of that equipment would be destroyed soon by the Artsakh armed forces and decided to preserve at least the memories.
The song is performed by Ceyhun Zeynalov and Narmin Karimbayova with Nur band.
The name of the song (Atəş – “fire”) seems to repeat Azerbaijan’s slogan – “Azerbaijan Land of Fire”.
Now the Artsakh Armed Forces are actively keeping Azerbaijan in the framework of that theme.
The musicians perform the song “Atəş” in military uniform and the song is regularly accompanied by the sound of missile launches, although it is unclear where the shooting takes place as the video depicts mostly open fields, without a visible enemy.
Narmin Karimbayova is famous from the Voice of Azerbaijan TV show. She addressed the Azerbaijani soldiers on her Instagram page this week and declared herself one of the symbols of the “victory” due to the new song. Her behind-the-scenes photos from the video show that the shooting took place in Yevlakh.
In one of the shots, soldiers are waving a flag near a road sign that reads “110 kilometers to Shushi”.
While Azerbaijan continues to “enjoy” the real fire, we suggest listening to and watching this version of the song “Wake up Lao” presented by the Adana Project band today, with real shots of Artsakh soldiers’ participation in the wars.