«Կրակ»-ն ազդարարեց ագրեսիայի սկիզբը եւ կրակ բերեց հեղինակների գլխին - Mediamax.am
Սեպտեմբերի 27-ին, Արցախի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած ագրեսիայի օրը, Ադրբեջանի պետական սահմանապահ ծառայության YouTube-ի պաշտոնական ալիքում հայտնվեց «Կրակ» երգի այս տեսահոլովակը:
Հոլովակն, ի դեպ, մեկ շաբաթում ընդամենը 7 հազար դիտում է ունեցել:
Հոլովակում ցուցադրված է Ադրբեջանի գրեթե ողջ զինանոցը՝ օդուժ, ԱԹՍ-ներ զրահատեխնիկա եւ այլ: Հավանաբար, Ադրբեջանի պետական սահմանապահ ծառայությունը ենթագիտակցաբար կռահել է, որ շուտով այս տեխնիկայի զգալի մասը խոցվելու է Արցախի զինված ուժերի կողմից եւ որոշել էր դրանց հուշերը պահպանել գոնե տեսահոլովակում։
Երգը կատարում են երգիչներ Ջեյհուն Զեյնալովը (Ceyhun Zeynalov) եւ Նարմին Կարիմբայովան (Narmin Karimbayova)-ն՝ Nur խմբի ուղեկցությամբ։
Երգը կոչվում է Atəş, որը թարգմանաբար նշանակում է «կրակ»։ Ադրբեջանը, ասես, կենտրոնացել է կրակի թեմայի վրա, նրանց պաշտոնական կարգախոսը կրկին դրա մասին է՝ «Ադրբեջան՝ կրակի երկիր»։
Հիմա էլ Ադրբեջանին կրակի «թեմայի մեջ» ակտիվ պահում են Արցախի զինված ուժերը։
Երաժիշտները Atəş երգը կատարում են ռազմական համազգեստով, երգը պարբերաբար ուղեկցվում է հրթիռների արձակման կադրերով, մինչդեռ պարզ չէ, թե ուր են կրակում, քանի որ գործողությունները հիմնականում տեղի են ունենում բաց դաշտերում՝ առանց տեսանելի թշնամու։
Նարմին Կարիմբայովան հայտնի է «Ադրբեջանի ձայնը» հեռուստաշոուից։ Նա իր ինստագրամյան էջում այս շաբաթ ուղերձով դիմել է զինվորներին ու նոր երգի շնորհիվ ինքն իրեն հռչակել է այս պատերազմի «հաղթանակի» խորհրդանիշներից մեկը։ Հոլովակի նկարահանման վայրից նրա նկարները վկայում են, որ նկարահանումները տեղի են ունեցել Եվլախում:
Կադրերից մեկում էլ զինծառայողները դրոշ են ճոճում ցուցանակի մոտ, որն ազդարարում է, թե մինչեւ Շուշի 110 կիլոմետր է:
Քանի դեռ թշնամին շարունակում է վայելել ոչ թե հոլովակային, այլ իրական կրակը, առաջարկում ենք լսել եւ նայել այսօր Adana Project խմբի ներկայացրած «Զարթիր Լաո» երգի այս տարբերակը՝ պատերազմներին մեր մասնակցության իրական կադրերով։

«Огонь» обозначил начало агрессии и обернулся реальным огнем для зачинщиков - Mediamax.am
27 сентября, в день начала агрессии Азербайджана против Арцаха, на официальном YouTube-канале Государственной пограничной службы Азербайджана появился видеоклип, снятый на песню «Огонь».
Видеоклип, кстати, за неделю набрал всего 7 000 просмотров.
В клипе демонстрируется практически весь военный арсенал Азербайджана: самолеты, вертолеты, беспилотники, танки, бронетехника и прочее. Вероятно, Государственная пограничная служба Азербайджана подсознательно чувствовала, что очень скоро большая часть этой техники будет уничтожена Вооруженными силами Арцаха и предусмотрительно попыталась сохранить воспоминания о ней хотя бы на пленке.
Песню исполняют артисты Джейхун Зейналов и Нармин Каримбекова в сопровождении групы Nur.
Песня называется «Atəş» - «огонь». Тема огня любима Азербайджаном: официальный лозунг страны: «Азербайджан - страна огня».
Зато сейчас Армия обороны держит Азербайджан в огне – в прямом смысле этого слова.
Музыканты исполняют песню «Atəş» в камуфляже, песня сопровождается кадрами пуска ракет. При этом непонятно, куда стреляют ракеты - действие проходит, в основном, в открытом поле без обозримого противника.
Нармин Каримбекова известна по телешоу «Голос Азербайджана». На этой неделе она со своей странице в Инстаграме обратилась к солдатам, объявив себя одним из символов «победы» в этой войне. Ее фотографиям с места съемок свидетельствуют, что видео снимали в Евлахе.
В одном из кадров солдаты размахивают флагом возле знака, сообщающего, что до Шуши - 110 километров.
А пока противник продолжает наслаждаться не «киношным», а вполне настоящим огнем,  мы предлагаем вам послушать и посмотреть новую версию песни "Wake up Lao", представленную сегодня группой Adana Project.