«Ադրբեջան՝ կրակի երկիր» (Azerbaijan Land of fire) կարգախոսն այսուհետ կաշխատի ոչ թե հօգուտ, այլ ընդդեմ Ադրբեջանի։
Ադրբեջանի պաշտոնական կարգախոսը տարբեր միջոցառումների ժամանակ եւ արշավներում օգտագործվում է երկիրը գովազդելու համար: Տարիներ առաջ հենց այդ կարգախոսով էր Ադրբեջանը հովանավորում Մադրիդի «Ատլետիկո» ֆուտբոլային ակումբը, որը հայ ֆուտբոլասերներից շատերը սկսեցին «Մադրիդի Նեֆթչի» անվանել:
Իսկ հիմա հայկական Zuck Independent Agency-ն կարգախոսը դարձրել է «փամփուշտ» քարոզչական պատերազմում, որն ընթանում է սեպտեմբերի 27-ից սկսած՝ Արցախի վրա Ադրբեջանական ագրեսիայի մեկնարկին զուգահեռ։
«Մեդիադաշտում պատերազմական ճակատ է բացվել եւ փորձում ենք այդտեղ մատակարարումներ անել, իսկ թիրախը միջազգային լսարանն»,- Մեդիամաքսին ասել է Zuck Independent Agency-ի համահիմնադիր եւ ստեղծագործական տնօրեն Աշոտ Հովակիմյանը։
Նա ասել է, որ քարոզչական մեդիաբովանդակություն ստեղծելիս հիշել են, որ Ադրբեջանն ուներ այդպիսի պաշտոնական կարգախոս եւ որոշել «հարվածը» հենց այդտեղ հասցնել։
Լուսանկարը` Zuck Independent Agency
«Իրենց կարգախոսն աշխատում է իրենց դեմ։ Արշավում օգտագործված նկարները ադրբեջանական մեդիաներից են վերցված եւ արված են այս օրերին։ Դրանցում պատկերված բոլոր զինատեսակներն ադրբեջանական են եւ այդ զինատեսակների կրակն ուղղված է Արցախին»,- ասել է Աշոտ Հովակիմյանը։
Zuck Independent Agency-ի թիմը միջազգային լսարանին ուղղված երեք հիմնական շեշտադրում է առանձնացրել։
Պատկերներից մեկը «խոսում է» այն մասին, որ սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանը լայնածավալ հարձակում է սկսել Արցախի դեմ։
Երկրորդում «ՏՕՍ-1Ա» ծանր հրանետային համակարգն է պատկերված, այս պատկերը պատմում է այն մասին, որ Ադրբեջանն առաջինն է կիրառել ռազմական ծանր տեխնիկա։ Թուրքիայի կողմից Ադրբեջանին ցուցաբերվող օգնության մասին շեշտադրմամբ է երրորդ պատկերը։

Photo: Zuck Independent Agency
The official slogan of Azerbaijan is used to advertise the country during various events and campaigns. Years ago, with this motto Azerbaijan sponsored Atletico Madrid football club.
And now the Armenian Zuck Independent Agency has turned the slogan into a “bullet” in the propaganda war, which has been going on since September 27, in parallel with the start of the Azerbaijani aggression against Artsakh.
“A war front has opened in the media and we are trying to deliver “supplies” there, and the target is the international audience,” Zuck Independent Agency co-founder and creative director Ashot Hovakimyan told Mediamax.
He has said that while creating propaganda media content, they remembered that Azerbaijan had an official slogan and decided to target it.
“Their slogan works against them. The photos used in the campaign were taken from the Azerbaijani media, made these days. All the weapons depicted in the photos are Azerbaijani and the fire of those weapons is aimed at Artsakh,” Ashot Hovakimyan said.
The team of Zuck Independent Agency has singled out three main messages aimed at the international audience.
One of the images “speaks” about the fact that on September 27 Azerbaijan launched a large-scale attack against Artsakh.
The second depicts TOS-1A heavy flamethrower system, so the image shows that Azerbaijan was the first to use heavy military equipment. The picture emphasizes the assistance provided by Turkey to Azerbaijan.