«Ադրբեջան՝ կրակի երկիր» (Azerbaijan Land of fire) կարգախոսն այսուհետ կաշխատի ոչ թե հօգուտ, այլ ընդդեմ Ադրբեջանի։
Ադրբեջանի պաշտոնական կարգախոսը տարբեր միջոցառումների ժամանակ եւ արշավներում օգտագործվում է երկիրը գովազդելու համար: Տարիներ առաջ հենց այդ կարգախոսով էր Ադրբեջանը հովանավորում Մադրիդի «Ատլետիկո» ֆուտբոլային ակումբը, որը հայ ֆուտբոլասերներից շատերը սկսեցին «Մադրիդի Նեֆթչի» անվանել:
Իսկ հիմա հայկական Zuck Independent Agency-ն կարգախոսը դարձրել է «փամփուշտ» քարոզչական պատերազմում, որն ընթանում է սեպտեմբերի 27-ից սկսած՝ Արցախի վրա Ադրբեջանական ագրեսիայի մեկնարկին զուգահեռ։
«Մեդիադաշտում պատերազմական ճակատ է բացվել եւ փորձում ենք այդտեղ մատակարարումներ անել, իսկ թիրախը միջազգային լսարանն»,- Մեդիամաքսին ասել է Zuck Independent Agency-ի համահիմնադիր եւ ստեղծագործական տնօրեն Աշոտ Հովակիմյանը։
Նա ասել է, որ քարոզչական մեդիաբովանդակություն ստեղծելիս հիշել են, որ Ադրբեջանն ուներ այդպիսի պաշտոնական կարգախոս եւ որոշել «հարվածը» հենց այդտեղ հասցնել։
Լուսանկարը` Zuck Independent Agency
«Իրենց կարգախոսն աշխատում է իրենց դեմ։ Արշավում օգտագործված նկարները ադրբեջանական մեդիաներից են վերցված եւ արված են այս օրերին։ Դրանցում պատկերված բոլոր զինատեսակներն ադրբեջանական են եւ այդ զինատեսակների կրակն ուղղված է Արցախին»,- ասել է Աշոտ Հովակիմյանը։
Zuck Independent Agency-ի թիմը միջազգային լսարանին ուղղված երեք հիմնական շեշտադրում է առանձնացրել։
Պատկերներից մեկը «խոսում է» այն մասին, որ սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանը լայնածավալ հարձակում է սկսել Արցախի դեմ։
Երկրորդում «ՏՕՍ-1Ա» ծանր հրանետային համակարգն է պատկերված, այս պատկերը պատմում է այն մասին, որ Ադրբեջանն առաջինն է կիրառել ռազմական ծանր տեխնիկա։ Թուրքիայի կողմից Ադրբեջանին ցուցաբերվող օգնության մասին շեշտադրմամբ է երրորդ պատկերը։

Девиз «Азербайджан – земля огня» (Azerbaijan Land of fire) отныне будет работать не в пользу, а против Азербайджана.
Официальный девиз Азербайджана разработан для рекламы страны. Несколько лет назад именно под этим девизом Азербайджан спонсировал мадридский «Атлетико», который армянские любители футбола начали называть «мадридский «Нефтчи»».
А сейчас армянское агентство Zuck Independent Agency сделало девиз «пулей» в пропагандистской войне, которая ведется с 27 сентября – дня начала азербайджанской агрессии против Арцаха.
«На медиаполе открылся фронт и мы пытаемся действовать на нем, таргетируя международную аудиторию», - сказал Медиамакс соучредитель и творческий директор Zuck Independent Agency Ашот Овакимян.
Он сказал, что создавая пропандистское медиасодержание, они вспомнили, что у Азербайджана была такой официальный девиз и решили нанести «удар» именно в эту точку.
Фото: Zuck Independent Agency
«Их девиз теперь работает против них. Фотографии, использованные в кампании, взяты из азербайджанских СМИ, а огонь этих оружий направлен на Арцах», - сказал Ашот Овакимян.
Команда Zuck Independent Agency выделила три основных мессиджа для международной аудитории.
Одна из картинок «говорит» о том, что 27 сентября Азербайджан начал широкомасштабное наступление против Арцаха.
На второй запечатлена тяжелая огнеметная система «ТОС-1А»: эта картинка рассказывает, что Азербайджан первым применил тяжелую технику.