Փաշինյանը մեկնաբանել է «Ղարաբաղը Հայաստան է եւ վերջ» խոսքերը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Աշխատանքային այցով Բեռլինում գտնվող Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, որ իր «Ղարաբաղը Հայաստան է եւ վերջ» արտահայտությունն ունի «շատ պարզ ու կոնկրետ բացատրություն»։
«Մենք ասել ենք, որ Ղարաբաղի վրա Ադրբեջանի հարձակումը մենք կընկալենք որպես հարձակում Հայաստանի վրա։ Հայաստանը Ղարաբաղի անվտանգության երաշխավորն է։ Եվ սրանով ամեն ինչ ասված է», - ասել է Փաշինյանը փետրվարի 13-ին Ֆրիդրիխ Էբերտ հիմնադրամում:
Վարչապետն ընդգծել է, որ միակողմանի գործողություններով հնարավոր չէ ղարաբաղյան հարցը լուծել։
«Եթե անգամ ենթադրենք, որ Հայաստանի որեւէ իշխանություն միակողմանի գործողություն պետք է ձեռնարկի, ապա այն ոչ թե կլուծի խնդիրը, այլ, ընդհակառակը, կխորացնի։ Ադրբեջանում շատ են սիրում խոսել տարածքների մասին, բայց շատ կարեւոր է հասկանալ, որ մենք խոսում ենք անվտանգության մասին։ Մի երկրում, որտեղ մարդուն հերոսացնում են այն բանի համար, որ նա սպանել է հայի…
Անվտանգության գոտին, որի մասին խոսում են Ադրբեջանում, հենց այս տրամաբանության պատճառով է գոյացել։ Որովհետեւ, երբ խաղաղ բնակավայրերը ռմբակոծվում էին ադրբեջանցիների կողմից՝ մարդիկ, խաղաղ բնակիչները, երեխաները տարիներով նկուղներից դուրս չէին գալիս։
Եվ երբ ասվում է տարածք, մենք դա ընկալում ենք որպես անվտանգություն։ Եվ նախ՝ ոչ թե Հայաստանի Հանրապետությունը, այլ Ղարաբաղի Հանրապետությունը պատրաստ չէ զիջել սեփական անվտանգությունը, ինչպես որեւէ երկիր պատրաստ չէ զիջել իր անվտանգությունը։ Այսինքն, այս իրավիճակի լուծումը կարող է կապված լինել միայն անվտանգության երաշխիքների հետ, որոնք չկան։ Եվ չեն եղել։ Եվ դրանց բացակայությունն է ստեղծել այսօրվա իրավիճակը։
Մենք որեւէ կառուցողական քայլ Ադրբեջանի կողմից վերջին մեկուկես տարվա ընթացքում բանակցային պրոցեսում չենք տեսել, բայց մյուս կողմից ուզում եմ գնահատել այն իրավիճակը, որ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի հետ մեզ հաջողվել է հասնել նրան, որ 2018 թվականի սեպտեմբերից ի վեր, երբ մենք առաջին անգամ հանդիպեցինք, տարածաշրջանում, շփման գծում լարվածություն աննախադեպ ցածր է։ Եվ ես հույս ունեմ, որ կառուցողական քննարկումների արդյունքում մեզ կհաջողվի ոչ միայն պահպանել այս համեմատաբար կայուն եւ հանդարտ իրավիճակը, այլեւ առաջ շարժվել դեպի իրավական կարգավորում», - ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:

Ереван /Медиамакс/. Находящийся с рабочим визитом в Берлине премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что его фраза «Карабах – это Армения, и точка» имеет «очень простое и конкретное объяснение».
«Мы говорили, что нападение Азербайджана на Карабах будет расцениваться нами как нападение на Армению. Армения – гарант безопасности Карабаха. И этим все сказано»,- подчеркнул Пашинян 13 февраля, выступая в фонде «Фридрих Эберт».
Премьер-министр отметил, что односторонними действиями невозможно решить карабахский вопрос.
«Если даже предположим, что какая-либо власть Армении должна предпринять односторонние действия, это не решит проблему, а наоборот, усугубит ее. Азербайджану очень нравится говорить о территориях, но важно понимать, что мы говорим о безопасности. Это страна, где человека героизируют за то, что он убил армянина…
Зона безопасности, о которой говорят в Азербайджане, возникла именно по этой причине. Ведь когда азербайджанцы обстреливали мирные населенные пункты, люди – мирные жители, дети - годами не выходили из подвалов.
И когда говорится «территория», мы воспринимаем это как безопасность. И, прежде всего, не Республика Армении, а Нагорно-Карабахская Республика не готова уступить собственную безопасность, как и любая страна не готова на такие уступки. То есть, решение этой проблемы может быть связано только с гарантиями безопасности, которых нет. И не было. И именно их отсутствие привело к сегодняшней ситуации.
За последние полтора года мы не видели в переговорном процессе каких-либо конструктивных шагов со стороны Азербайджана. Но, с другой стороны, хочу оценить ту ситуацию, что нам с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым удалось достичь того, что с момента нашей первой встречи в сентябре 2018 года в регионе, на линии соприкосновения зафиксировано беспрецедентно низкое напряжение. И я надеюсь, что в результате конструктивных обсуждений нам не только удастся сохранить относительно стабильную и спокойную ситуацию, но и продвинуться в направлении правового урегулирования»,- заявил Никол Пашинян.