ԵՄ. Փաշինյան-Ալիեւ շփումները դրական ազդակ են հաղորդում
Երեւան: Մեդիամաքս: ԵՄ արտաքին հարաբերությունների ծառայության մամուլի խոսնակ Մայա Կոչիյանչիչն ասել է, որ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի եւ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի միջեւ վերջին շփումները, ինչպես նաեւ հունվարի 16-ին Փարիզում կայացած հանդիպումը դրական ազդակ են հաղորդում Ղարաբաղյան հակամարտության հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացում առաջընթացի վերաբերյալ:
«Եվրոպական միությունն ակնկալում է դրանց արդյունքների լիարժեք իրագործում, այդ թվում՝ արտգործնախարարների վերջին համաձայնության կատարում, ըստ որի՝ անհրաժեշտ է կոնկրետ միջոցներ ձեռնարկել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի հասարակություններին խաղաղության նախապատրաստելու ուղղությամբ, ինչպես նաեւ դիտարկել քայլեր՝ բանակցությունները վերականգնելու համար»,- ասված է հայտարարության մեջ:
Մայա Կոչիյանչիչը նշել է, որ Եվրոպական միությունը շարունակում է լիովին աջակցել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերին, այդ թվում` Հարավային Կովկասի եւ Վրաստանում ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցչի միջոցով, ինչպես նաեւ կողմերի միջեւ վստահության ամրապնդմանն ուղղված քաղհասարակության միջոցառումներով:
«Բոլորը կշահեն տեւական խաղաղությունից, որը հնարավորություն կտա Հարավային Կովկասի տարածաշրջանին ամբողջովին իրացնել առկա ներուժը»,- ասել է ԵՄ ներկայացուցիչը:

ЕС: Общение Пашинян-Алиев придает положительный импульс
Ереван/Медиамакс/. Пресс-секретарь службы внешних связей ЕС Мая Косьянчич заявила, что последние общения между премьер-министром Армении Николом Пашиняном и президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым, а также встреча министров иностранных дел двух стран 16 января в Париже придают положительный импульс процессу мирного урегулирования карабахского конфликта.
«ЕС ожидает полноценного применения этих результатов, в том числе - реализации последних соглашений между министрами иностранных дел, согласно которым необходимо предпринять конкретные меры для подготовки обществ Армении и Азербайджана к миру»,- говорится в заявлении.
Мая Косьянчич отметила, что Евросоюз продолжает полностью поддерживать усилия сопредседателей Минской группы ОБСЕ, в том числе посредством специального представителя ЕС по вопросам кризисов на Южном Кавказе и в Грузии, а также общественно-политических мероприятий, направленных на укрепление доверия между сторонами.
«Все выиграют от продолжительного мира, который даст возможность Южному Кавказу полностью реализовать существующий потенциал»,- подчеркнула представитель ЕС.