ԵՄ. Փաշինյան-Ալիեւ շփումները դրական ազդակ են հաղորդում
Երեւան: Մեդիամաքս: ԵՄ արտաքին հարաբերությունների ծառայության մամուլի խոսնակ Մայա Կոչիյանչիչն ասել է, որ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի եւ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի միջեւ վերջին շփումները, ինչպես նաեւ հունվարի 16-ին Փարիզում կայացած հանդիպումը դրական ազդակ են հաղորդում Ղարաբաղյան հակամարտության հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացում առաջընթացի վերաբերյալ:
«Եվրոպական միությունն ակնկալում է դրանց արդյունքների լիարժեք իրագործում, այդ թվում՝ արտգործնախարարների վերջին համաձայնության կատարում, ըստ որի՝ անհրաժեշտ է կոնկրետ միջոցներ ձեռնարկել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի հասարակություններին խաղաղության նախապատրաստելու ուղղությամբ, ինչպես նաեւ դիտարկել քայլեր՝ բանակցությունները վերականգնելու համար»,- ասված է հայտարարության մեջ:
Մայա Կոչիյանչիչը նշել է, որ Եվրոպական միությունը շարունակում է լիովին աջակցել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերին, այդ թվում` Հարավային Կովկասի եւ Վրաստանում ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցչի միջոցով, ինչպես նաեւ կողմերի միջեւ վստահության ամրապնդմանն ուղղված քաղհասարակության միջոցառումներով:
«Բոլորը կշահեն տեւական խաղաղությունից, որը հնարավորություն կտա Հարավային Կովկասի տարածաշրջանին ամբողջովին իրացնել առկա ներուժը»,- ասել է ԵՄ ներկայացուցիչը:

Federica Mogherini and Maja Kocijancic
Yerevan /Mediamax/. Spokesperson for Foreign Affairs and Security Policy/European Neighbourhood Policy and Enlargement Negotiations Maja Kocijancic said that the exchanges in recent months between Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan and President of Azerbaijan Ilham Aliyev, as well as the meeting in Paris on 16 January 2019 send a positive signal for progress in the peaceful settlement of the Nagorno Karabakh conflict.
“The European Union is looking forward to the full implementation of their outcomes, including the recent Foreign Ministers’ agreement on the need to take concrete measures to prepare the populations for peace, as well as the consideration of steps aimed at reinvigorating the negotiations,” the statement reads.
Maja Kocijancic said that the European Union continues to fully support the mediation efforts and proposals of the OSCE Minsk Group Co-Chairs, including through the EU Special Representative for the South Caucasus and the crisis in Georgia, as well as through civil society confidence-building measures across the conflict divide.
“All would stand to benefit from lasting peace, which would help enable the South Caucasus region to fulfill its potential,” EU representative said.