Փաշինյան-Ալիեւ հանդիպումը կարող է «ուժեղ խթան» հանդիսանալ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները հայտարարություն են տարածել հունվարի 16-ին Փարիզում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի արտգործնախարարների հետ կայացած հանդիպումներից հետո:
Միջնորդները նախ առանձին են հանդիպել Զոհրաբ Մնացականյանին եւ Էլմար Մամեդյարովին, այնուհետեւ կայացել է համատեղ հանդիպում:
Այնուհետեւ նախարարները եւ համանախագահները հանդիպման արդյունքները քննարկել են Ֆրանսիայի Եվրոպայի եւ արտաքին գործերի պետքարտուղար Ժան-Բապտիստ Լեմոյնի, ինչպես նաեւ նախագահ Մակրոնի խորհրդականների հետ:
«Նախարարները քննարկել են կարգավորման վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ եւ համաձայնել են իրենց բնակչությունները խաղաղությանը պատրաստելու համար կոնկրետ միջոցներ ձեռնարկելու անհրաժեշտության հարցում: Հանդիպումների ընթացքում համանախագահները նախարարների հետ դիտարկել են բանակցային գործընթացի ներկա փուլի առանցքային սկզբունքներն ու չափորոշիչները: Նախարարներն ու միջնորդները քննարկել են հաջորդ քայլերը՝ Ադրբեջանի եւ Հայաստանի ղեկավարների հնարավոր հանդիպման կազմակերպման համար՝ բանակցությունների դինամիկային ազդեցիկ խթան հաղորդելու նպատակով: Համանախագահներն ընդգծել են տարածաշրջանի տնտեսական ներուժի լիարժեք օգտագործմանը միտված հնարավոր փոխադարձ շահավետ նախաձեռնությունների կարեւորությունը: Միջնորդները նախատեսում են առաջիկայում հանդիպել երկու երկրների ղեկավարներին», - ասված է հայտարարության մեջ:
Հայաստանի ԱԳՆ հաղորդագրության մեջ ասված է, որ միջնորդների հետ հանդիպմանը Զոհրաբ Մնացականյան վերահաստատել է ԼՂ հիմնահարցի կարգավորման վերաբերյալ Հայաստանի մոտեցումներն ու սկզբունքային դիրքորոշումը՝ առանձնահատուկ շեշտելով օգտակար շփումների կարեւորությունն առավել մեծ փոխըմբռնում եւ փոխվստահություն հաստատելու գործում:
Մնացականյան-Մամեդյարով հանդիպման մասին Հայաստանի ԱԳՆ հայտնել է հետեւյալը.
«Տեղի ունեցավ մտքերի օգտակար եւ կառուցողական փոխանակում, ինչն ուղղված էր նաեւ առավել լայն փոխըմբռնման եւ փոխվստահության հաստատմանը:
Ավելի քան չորս ժամ տեւած հանդիպման ընթացքում զրուցակիցներն անդրադարձան խաղաղ գործընթացին առնչվող հարցերի լայն շրջանակի՝ ներառյալ ժողովուրդներին խաղաղությանը նախապատրաստելուն, անվտանգությանն ու տարածաշրջանային կայուն զարգացմանը:
Հանդիպման նոր ժամկետները դեռեւս հաստատված չեն, այնուամենայնիվ, նախարարները համաձայնեցին առաջիկա ամիսներին շարունակելու հետեւողական, նպատակաուղղված շփումները»:

Встреча Пашинян-Алиев может стать «эффективным стимулом» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Сопредседатели Минской группы ОБСЕ распространили заявление после встреч с главами МИД Армении и Азербайджана 16 января в Париже.
Посредники сначала встретились с Зограбом Мнацаканяном и Эльмаром Мамедъяровым по отдельности, после чего состоялась общая встреча.
Далее министры и сопредседатели обсудили итоги встречи с госминистром Франции по вопросам Европы и иностранным делам Жаном-Батистом Лемуаном, а также с дипломатическими советниками президента Макрона.
«Министры обсудили широкий спектр вопросов по урегулированию и сошлись во мнении о необходимости реализации конкретных мер для подготовки населения своих стран к миру. В ходе встреч сопредседатели и министры рассмотрели главные принципы и параметры нынешнего этапа переговорного процесса. Сопредседатели и министры обсудили дальнейшие шаги для организации возможной встречи глав Азербайджана и Армении, которая придаст эффективный стимул динамике переговорного процесса. Сопредседатели подчеркнули важность возможных совместных взаимовыгодных инициатив, направленных на полноценное использование экономического потенциала региона. Сопредседатели планируют в ближайшее время встретиться с главами двух стран»,- говорится в заявлении.
В сообщении МИД Армении отмечается, что на встрече с посредниками Зограб Мнацаканян подтвердил подходы и принципиальную позицию Армении по урегулированию карабахского конфликта, сделав особый акцент на важности полезных общений для утверждения более высокого уровня взаимопонимания и доверия.
О встрече Мнацаканян-Мамедъяров МИД Армении сообщает следующее:
«Состоялся полезный и конструктивный обмен мнениями, направленный также на максимальное взаимопонимание и укрепление доверия. В ходе встречи, длившейся более четырех часов, собеседники коснулись широкого спектра вопросов по мирному урегулированию, включая вопрос подготовки народов к миру, а также безопасности и стабильного развития региона.
Новые сроки встречи еще не утверждены, но министры согласились продолжить последовательное и целенаправленное общение в ближайшие месяцы».