Փաշինյան-Ալիեւ հանդիպումը կարող է «ուժեղ խթան» հանդիսանալ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները հայտարարություն են տարածել հունվարի 16-ին Փարիզում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի արտգործնախարարների հետ կայացած հանդիպումներից հետո:
Միջնորդները նախ առանձին են հանդիպել Զոհրաբ Մնացականյանին եւ Էլմար Մամեդյարովին, այնուհետեւ կայացել է համատեղ հանդիպում:
Այնուհետեւ նախարարները եւ համանախագահները հանդիպման արդյունքները քննարկել են Ֆրանսիայի Եվրոպայի եւ արտաքին գործերի պետքարտուղար Ժան-Բապտիստ Լեմոյնի, ինչպես նաեւ նախագահ Մակրոնի խորհրդականների հետ:
«Նախարարները քննարկել են կարգավորման վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ եւ համաձայնել են իրենց բնակչությունները խաղաղությանը պատրաստելու համար կոնկրետ միջոցներ ձեռնարկելու անհրաժեշտության հարցում: Հանդիպումների ընթացքում համանախագահները նախարարների հետ դիտարկել են բանակցային գործընթացի ներկա փուլի առանցքային սկզբունքներն ու չափորոշիչները: Նախարարներն ու միջնորդները քննարկել են հաջորդ քայլերը՝ Ադրբեջանի եւ Հայաստանի ղեկավարների հնարավոր հանդիպման կազմակերպման համար՝ բանակցությունների դինամիկային ազդեցիկ խթան հաղորդելու նպատակով: Համանախագահներն ընդգծել են տարածաշրջանի տնտեսական ներուժի լիարժեք օգտագործմանը միտված հնարավոր փոխադարձ շահավետ նախաձեռնությունների կարեւորությունը: Միջնորդները նախատեսում են առաջիկայում հանդիպել երկու երկրների ղեկավարներին», - ասված է հայտարարության մեջ:
Հայաստանի ԱԳՆ հաղորդագրության մեջ ասված է, որ միջնորդների հետ հանդիպմանը Զոհրաբ Մնացականյան վերահաստատել է ԼՂ հիմնահարցի կարգավորման վերաբերյալ Հայաստանի մոտեցումներն ու սկզբունքային դիրքորոշումը՝ առանձնահատուկ շեշտելով օգտակար շփումների կարեւորությունն առավել մեծ փոխըմբռնում եւ փոխվստահություն հաստատելու գործում:
Մնացականյան-Մամեդյարով հանդիպման մասին Հայաստանի ԱԳՆ հայտնել է հետեւյալը.
«Տեղի ունեցավ մտքերի օգտակար եւ կառուցողական փոխանակում, ինչն ուղղված էր նաեւ առավել լայն փոխըմբռնման եւ փոխվստահության հաստատմանը:
Ավելի քան չորս ժամ տեւած հանդիպման ընթացքում զրուցակիցներն անդրադարձան խաղաղ գործընթացին առնչվող հարցերի լայն շրջանակի՝ ներառյալ ժողովուրդներին խաղաղությանը նախապատրաստելուն, անվտանգությանն ու տարածաշրջանային կայուն զարգացմանը:
Հանդիպման նոր ժամկետները դեռեւս հաստատված չեն, այնուամենայնիվ, նախարարները համաձայնեցին առաջիկա ամիսներին շարունակելու հետեւողական, նպատակաուղղված շփումները»:

Pashinyan-Aliyev summit may give a “strong impulse” to the dynamic of negotiations - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Co-Chairs of the OSCE Minsk Group issued a statement after the meeting with Foreign Ministers of Azerbaijan and Armenia in Paris on January 16.
“The Co-Chairs of the OSCE Minsk Group (Igor Popov of the Russian Federation, Stéphane Visconti of France and Andrew Schofer of the United States of America) hosted consultations between Foreign Minister of Azerbaijan Elmar Mammadyarov and Acting Foreign Minister of Armenia Zohrab Mnatsakanyan on 16 January in Paris. The Co-Chairs met separately and then jointly with the Ministers. Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office Andrzej Kasprzyk also participated in these meetings. This was the fourth meeting of the two Ministers.
State Secretary for Europe and Foreign Affairs of France Jean-Baptiste Lemoyne reviewed the outcomes of the talks with the participants. The Co-Chairs were received at the Elysée Palace, where they briefed top diplomatic advisers of President Emmanuel Macron.
The participants expressed to the Ministers their appreciation for the ongoing efforts of the sides to maintain an environment conducive to intensive results-oriented negotiations.
The Ministers discussed a wide range of issues related to the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict and agreed upon the necessity of taking concrete measures to prepare the populations for peace.
During the meetings, the Co-Chairs reviewed with the Ministers key principles and parameters for the current phase of the negotiation process.
The Ministers and the Co-Chairs considered next steps toward a possible summit between the leaders of Azerbaijan and Armenia in order to give a strong impulse to the dynamic of negotiations.
The Co-Chairs underlined the importance of possible mutually beneficial initiatives designed to fulfill the economic potential of the region.
The Co-Chairs plan to meet the leaders of the two countries in the near future”, the statement says.