Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն ասել է, որ «Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի բացառապես խաղաղ կարգավորումը մնում է մեր արտաքին եւ անվտանգության քաղաքականության օրակարգի առաջնագծում»:
Այդ մասին նախագահն ասել է դեկտեմբերի 28-ին՝ ելույթ ունենալով Ամանորի եւ Սուրբ Ծննդյան տոների առթիվ արտաքին գործերի նախարարության ընդունելությանը:
«Անկախ բանակցային գործընթացում շոշափելի առաջընթացի բացակայությունից՝ մենք կարող ենք արձանագրել, որ շուրջ մեկ տարվա ընդմիջումից հետո տեղի ունեցավ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների ժնեւյան հանդիպումը, որի արդյունքում ընդունվեց համատեղ հայտարարություն եւ ձեռք բերվեց պայմանավորվածություն լարվածության թուլացման վերաբերյալ:
Այս հարցում միջազգային հանրությունն ու Հայաստանը խոսում են գրեթե նույն լեզվով. դա լավագույնս արտահայտված է թե՛ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող պետությունների պատվիրակությունների ղեկավարների, թե՛ ՀԱՊԿ Մինսկի գագաթնաժողովի հայտարարություններում, թե՛ Հայաստան-Եվրոպական միություն Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրում», - ընդգծել է Սերժ Սարգսյանը:
Նախագահն ասել է, որ 2017 թվականի ձեռքբերումներից էր Եվրամիության հետ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի ստորագրումը: «Սա լավագույնս վկայում է, որ հանձնառու, նպատակասլաց եւ հետեւողական աշխատանքի պարագայում հնարավոր է հասնել ցանկալի արդյունքի», - ասել է երկրի ղեկավարը:

Президент Армении: Карабахское урегулирование остается на первом плане - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Президент Армении Серж Саргсян заявил, что «мирное урегулирования нагорно-карабахского конфликта остается на первом плане нашей внешнеполитической повестки и политики безопасности».
Об этом президент заявил 28 декабря, выступая на приеме в министерстве иностранных дел по случаю Нового года и Рождества.
«Несмотря на отсутствие ощутимого прогресса в переговорном процессе, мы можем констатировать, что после перерыва длиной в год состоялась встреча президентов Армении и Азербайджана в Женеве, по итогам  которой было принято совместное заявление и достигнута договоренность о снижении напряженности.
В этом вопросе международное сообщество и Армения говорят практически на одном языке: это отражается как в заявлении глав делегаций стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ, так и в Соглашении о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между Арменией и Европейским союзом»,- подчеркнул Серж Саргсян.
Президент отметил, что одним из достижений 2017 года стало подписание Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве с ЕС. «Это свидетельствует о том, что в случае целенаправленности и последовательной работы можно достичь желаемого результата»,- заявил президент.