Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն ասել է, որ «Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի բացառապես խաղաղ կարգավորումը մնում է մեր արտաքին եւ անվտանգության քաղաքականության օրակարգի առաջնագծում»:
Այդ մասին նախագահն ասել է դեկտեմբերի 28-ին՝ ելույթ ունենալով Ամանորի եւ Սուրբ Ծննդյան տոների առթիվ արտաքին գործերի նախարարության ընդունելությանը:
«Անկախ բանակցային գործընթացում շոշափելի առաջընթացի բացակայությունից՝ մենք կարող ենք արձանագրել, որ շուրջ մեկ տարվա ընդմիջումից հետո տեղի ունեցավ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների ժնեւյան հանդիպումը, որի արդյունքում ընդունվեց համատեղ հայտարարություն եւ ձեռք բերվեց պայմանավորվածություն լարվածության թուլացման վերաբերյալ:
Այս հարցում միջազգային հանրությունն ու Հայաստանը խոսում են գրեթե նույն լեզվով. դա լավագույնս արտահայտված է թե՛ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող պետությունների պատվիրակությունների ղեկավարների, թե՛ ՀԱՊԿ Մինսկի գագաթնաժողովի հայտարարություններում, թե՛ Հայաստան-Եվրոպական միություն Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրում», - ընդգծել է Սերժ Սարգսյանը:
Նախագահն ասել է, որ 2017 թվականի ձեռքբերումներից էր Եվրամիության հետ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի ստորագրումը: «Սա լավագույնս վկայում է, որ հանձնառու, նպատակասլաց եւ հետեւողական աշխատանքի պարագայում հնարավոր է հասնել ցանկալի արդյունքի», - ասել է երկրի ղեկավարը:

Armenian President: Peaceful settlement of NK conflict remains our priority - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. Armenian President Serzh Sargsyan has stated that "the exclusively peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh conflict remains a priority on our foreign policy and security agenda”.
The President has made that statement on December 28 during his speech at the New Year and Christmas reception at the Ministry of Foreign Affairs of Armenia.
“Regardless of the lack of tangible progress in negotiations, we can note that the presidents of Armenia and Azerbaijan held a summit in Geneva after a period of one year where no meetings had taken place. The heads of the states issued a joint statement and agreed to reduce the tension in the conflict zone.
The international community and Armenia speak almost the same language in this regard, which is best expressed in the statements of the heads of missions of OSCE Minsk Group co-chair states and CSTO Minsk Summit as well as in the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement (CEPA) between Armenia and the European Union,” highlighted Serzh Sargsyan.
President Sargsyan has added that the signing of CEPA is another achievement recorded by Armenia in 2017. “It is the best proof that committed, purposeful and consistent work can lead to the desired outcome,” said the head of the state.