Երեւան: Մեդիամաքս: Շախմատի աշխարհի չեմպիոն Գարրի Կասպարովը կարծում է, որ ԽՍՀՄ նախկին նախագահ Միխայիլ Գորբաչովը գիտակցաբար քայլեր չի ձեռնարկել Բաքվում 1990թ. հայկական ջարդերն կանգնացնելու համար:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքսը, Գարրի Կասպարովն այդ մասին ասել է «Էխո Մոսկվի» ռադիոկայանի եթերում` գլխավոր խմբագիր Ալեքսեյ Վենեդիկտովի հետ բանավիճելով պատմության մեջ Միխայիլ Գորբաչովի դերի մասին:
«Կոտորածներից ու զորքերի տեղակայումից հետո, որոնց մտցնել արդեն պետք չէր, քանի որ արդեն կատարվել էր լիակատար զտում, Յակովլեւը [Քաղբյուրոյի անդամ - Մեդիամաքս] կազմակերպեց իմ եւ Գորբաչովի հանդիպումը: Ես նրան պատմեցի, թե ինչպես էին սպանում մարդկանց: Միակ բանը, որ հուզում էր Գորբաչովին, այն էր, թե ում կնշանակեն Ադրբեջանի Կենտկոմի առաջին քարտուղար` Մութալիբովին, թե Հասանովին: Ահա միակ հարցը, որը նրան հուզում էր»,- հայտարարել է Գարրի Կասպարովը:
Նա ասել է նաեւ, որ «իշխանությունը մնացել էր Մութալիբովի ձեռքերում», «այնտեղ էր ուղարկվել Պոլյանիչկոն խորհրդային զորքերի հետ, «Օղակ» գործողությունն ընթանում էր Ղարաբաղում»:

Yerevan/Mediamax/. World Chess Champion Garry Kasparov believes that Ex-President of USSR Mikhail Gorbachev consciously did not take up steps in order to withstand Armenian pogroms in Baku in 1990.
Mediamax reports that Garry Kasparov said this on air of “Echo of Moscow” Radio Station, discussing with its Editor in Chief Aleksey Venediktov Mikhail Gorbachev’s role in history.
“After the pogroms and engagement of troops, which already were of no use to be engaged, since full cleansing had been carried out, Yakovlev [member of the Political Bureau – Mediamax] organized a meeting for me with Gorbachev. I told him how people were killed. The only thing that Gorbachev was concerned about was who would be appointed first secretary of the Central Committee of Azerbaijan, Mutalibov or Hasanov. This was the only issue that concerned him”, Garry Kasparov stated.
He also noted that “Mutalibov gained the power”, “Polyanichko was sent there with the Soviet troops, “Koltso” [“Ring”] operation took place in Karabakh”.