ՀՀ կառավարությունը կքննարկի ԼՂՀ ճանաչման օրինագիծը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ կառավարությունը մայիսի 5-ի նիստում կքննարկի Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ճանաչման օրենքի նախագիծը:
Նախագիծն ԱԺ-ում ներկայացրել էին պատգամավորներ Զարուհի Փոստանջյանը եւ Հրանտ Բագրատյանը:
«Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը ներկայացված օրենքի նախագծի ընդունումը պայմանավորում է Հայաստանի եւ Արցախի միջեւ քննարկումների արդյունքներով՝ հաշվի առնելով հետագա զարգացումները, այդ թվում՝ արտաքին գործոնները»,- նշված է կառավարության եզրակացության մեջ:
Նշենք, որ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն ապրիլի 4-ին հայտարարել էր Արցախի անկախության ճանաչման հնարավորության մասին:
«Եթե, իրոք, ռազմական գործողությունները շարունակվեն եւ ստանան լայնածավալ մասշտաբ, Հայաստանի Հանրապետությունը ճանաչելու է Լեռնային Ղարաբաղի անկախությունը»,- հայտարարել էր ՀՀ նախագահը:

Armenian government to discuss draft law on recognition of NKR - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. Armenian government will discuss a draft law on recognition of Nagorno-Karabakh Republic at the session of May 5.
The draft was presented in Armenian National Assembly by MPs Zaruhi Postanjyan and Hrant Bagratyan.
“The adoption of the presented draft law by the government of the Republic of Armenia is conditioned by the results of the discussions between Armenia and Artsakh, taking into consideration future developments, including external factors,” states the government’s conclusion.
It is worth noticing that Armenian President Serzh Sargsyan stated the possibility of recognition of Artsakh’s independence on April 4.
“If the military actions continue and gain large scale, Armenia will recognize the independence of NKR,” stated Armenian President.