ՀՀ կառավարությունը կքննարկի ԼՂՀ ճանաչման օրինագիծը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ կառավարությունը մայիսի 5-ի նիստում կքննարկի Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ճանաչման օրենքի նախագիծը:
Նախագիծն ԱԺ-ում ներկայացրել էին պատգամավորներ Զարուհի Փոստանջյանը եւ Հրանտ Բագրատյանը:
«Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը ներկայացված օրենքի նախագծի ընդունումը պայմանավորում է Հայաստանի եւ Արցախի միջեւ քննարկումների արդյունքներով՝ հաշվի առնելով հետագա զարգացումները, այդ թվում՝ արտաքին գործոնները»,- նշված է կառավարության եզրակացության մեջ:
Նշենք, որ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն ապրիլի 4-ին հայտարարել էր Արցախի անկախության ճանաչման հնարավորության մասին:
«Եթե, իրոք, ռազմական գործողությունները շարունակվեն եւ ստանան լայնածավալ մասշտաբ, Հայաստանի Հանրապետությունը ճանաչելու է Լեռնային Ղարաբաղի անկախությունը»,- հայտարարել էր ՀՀ նախագահը:

Правительство Армении рассмотрит законопроект о признании НКР - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Правительство Армении 5 мая рассмотрит проект закона о признании Нагорно-Карабахской Республики.
Авторами законопроекта являются депутаты Национального Собрания Армении Заруи Постанджян и Грант Багратян.
«Правительство Армении обуславливает утверждение законопроекта итогами обсуждений между Арменией и Арцахом, учитывая дальнейшие события, в том числе и внешние факторы», - отмечается в заключении правительства.
Отметим, что президент Армении Серж Саргсян 4 апреля заявил о том, что Армения может признать независимость Арцаха.
«Если военные действия продолжатся и приобретут широкий масштаб, Республика Армения признает независимость Нагорного Карабаха»,- заявил президент.