ԼՂՀ ԱԳՆ-ն կիրազեկի միջազգային հանրությանը Բաքվի քայլերի մասին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԼՂՀ ԱԳՆ-ն հայտարարել է, որ ապրիլի 2-ի գիշերը Արցախի Հանրապետության դեմ սանձազերծած Ադրբեջանի ագրեսիան ուղեկցվել է ռազմական հանցագործություններով, պատերազմի օրենքների ու սովորույթների, ինչպես նաեւ միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերի կոպիտ խախտումներով։
Այս մասին ասված է ԼՂՀ ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Անի Սարգսյանի տարածած մեկնաբանությունում:
«Խաղաղ բնակչության դիտավորյալ հրետակոծության հետեւանքով ապրիլի 2-ին ԼՂՀ Մարտունու շրջանում՝ դպրոցի բակում, զոհվել է 12-ամյա Վաղարշակ Գրիգորյանը, եւս երկու երեխա վիրավորվել է։ ԼՂՀ Մարտակերտի շրջանի Թալիշ գյուղում ադրբեջանական դիվերսիոն խմբի կողմից դաժանաբար սպանվել եւ անարգանքի են ենթարկվել Խալափյան ընտանիքի երեք տարեց անդամներ, որոնցից ամենաավագը 92 տարեկան էր։ Խոշտանգումների ու անարգանքի հետքեր են հայտնաբերվել նաեւ Ադրբեջանի կողմից ապրիլի 10-ին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությանը հանձնված ԼՂՀ Պաշտպանության բանակի զոհված զինծառայողների մարմինների վրա»,- հայտարարել է ԼՂՀ ԱԳՆ ներկայացուցիչը՝ հավելելով, որ սա ադրբեջանական բանակի իրականացրած ռազմական հանցագործությունների ոչ լրիվ ցանկն է։
Արցախի ԱԳՆ-ում ընդգծել են, որ Բաքուն կոպտորեն ոտնահարել է միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերը եւ իրեն հակադրել ողջ քաղաքակիրթ աշխարհին։
«Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը քայլեր է ձեռնարկում ուղղված միջազգային հանրությանը, այդ թվում՝ մասնագիտացված կառույցներին իրազեկելու Ադրբեջանի զինված ուժերի անմարդկային արարքների այս աղաղակող փաստերը եւ հետամուտ է լինելու, որպեսզի այս հանցագործությունների մեղավորները ոչ միայն խստագույնս դատապարտվեն, այլեւ ենթարկվեն պատասխանատվության։ Ադրբեջանի նման գործողություններն արդարացում չունեն»,- ամփոփել է ԼՂՀ ԱԳՆ ներկայացուցիչը:

МИД НКР сообщит мировому сообществу о действиях Баку - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. МИД НКР заявляет, что военная агрессия Азербайджана против Нагорно-Карабахской Республики сопровождалась военными преступлениями, грубыми нарушениями норм войны и международного гуманитарного права.
Об этом говорится в комментарии, распространенном пресс-секретарем МИД НКР Ани Саргсян.
«В результате преднамеренных артиллерийских обстрелов гражданского населения 2 апреля во дворе школы в Мартунинском районе НКР погиб 12-летний Вагаршак Григорян, еще двое детей получили ранения. В селе Талыш Мартакертского района НКР азербайджанской диверсионной группой были жестоко убиты и подвергнуты глумлению трое пожилых членов семьи Халапян, старшей из которых было 92 года. Следы истязаний и глумлений были обнаружены и на переданных 10 апреля Азербайджаном Нагорно-Карабахской Республике телах погибших военнослужащих Армии обороны НКР», - отметила представитель МИД НКР, добавив, что это неполный список военных преступлений, совершенных азербайджанской армией в ходе военной агрессии против НКР.
В МИД Арцаха подчеркнули, что, грубо поправ нормы международного гуманитарного права, Азербайджан противопоставил себя всему цивилизованному миру.
«НКР предпринимает шаги с целью донести до сведения международного сообщества, в том числе - специализированных структур, эти вопиющие факты бесчеловечных деяний ВС Азербайджана и будет последовательно добиваться не только самого строгого осуждения, но и привлечения к ответственности виновных в этих преступлениях. Подобным действиям Азербайджана нет оправдания»,- подчеркивают в МИД НКР.