Արցախում ստեղծվել է «Ազոխի քարանձավ» արգելոցը
Արգելոցի ստեղծմամբ լիարժեք կիրականացվի տարածքում գտնվող պատմահնագիտական հուշարձանի, բնական միջավայրի պահպանումը, ինչպես նաեւ մշակութային արժեքների ուսումնասիրությունն ու դրանց նպատակային օգտագործումը, հայտնել է ԼՂՀ կառավարության մամուլի ծառայությունը:
«Տողի մելիքական ապարանք» պետական պատմամշակութային արգելոցի տարածքում գտնվող բնակելի տները եւ գույքը, որպես նվիրաբերություն, փոխանցվել եւ ամրագրվել են «ԼՂՀ ԿԱ զբոսաշրջության եւ պատմական միջավայրի պահպանության վարչության աշխատակազմ» պետական կառավարչական հիմնարկին՝ արգելոցի պատմական միջավայրի ամբողջականացման եւ պահպանման նպատակով:
ԼՂՀ կառավարության որոշմամբ, Արցախում կազմվելու է հուշարձանների գիտատեղեկատու շտեմարան, որը մատչելի կդարձնի հանրապետությունում գտնվող հուշարձանների մասին տեղեկությունները:
Արցախում գործող հյուրանոցների գնային քաղաքականության բարելավման, զբոսաշրջիկների քանակի վիճակագրության հստակեցման եւ զբոսաշրջային գործունեությամբ զբաղվող բոլոր սուբյեկտների համար պարտադիր հաշվառում իրականացնելու անհրաժեշտությունից ելնելով՝ ԼՂՀ կառավարությունը լրացումներ է առաջարկել «Զբոսաշրջության եւ զբոսաշրջային գործունեության մասին» օրենքում, որոնք կներկայացվեն ԱԺ-ի քննարկմանը:

Yerevan /Mediamax/. “Azykh Cave” State Nature Reserve was established in Artsakh.
Owing to the establishment of the reserve, the historical-archaeological monument found in the territory and the natural environment will be under full protection. Along with that, the study of cultural property and its target use will be performed, NKR governmental press service reports.
The dwelling houses and property located in the territory of “Togh Meliks’ Palace” State Historical and Cultural Reserve has been donated to “NKR Government's Department of Tourism and Historical Environment Protection” state governmental institution in order to preserve the integrity of the reserve’s historic environment.
Under the decision of NKR government, research and information database of monuments will be set up in Artsakh and it will make information on monuments in NKR territory more accessible.
Given the need for enhancement of hotel price policy, clarification of statistics of tourist numbers as well as the mandatory registration of all individuals engaged in tourism the NKR government has proposed amendments to the Law on “Tourism and Tourism Activities” which will be submitted to the National Assembly.