Արցախում ստեղծվել է «Ազոխի քարանձավ» արգելոցը
Արգելոցի ստեղծմամբ լիարժեք կիրականացվի տարածքում գտնվող պատմահնագիտական հուշարձանի, բնական միջավայրի պահպանումը, ինչպես նաեւ մշակութային արժեքների ուսումնասիրությունն ու դրանց նպատակային օգտագործումը, հայտնել է ԼՂՀ կառավարության մամուլի ծառայությունը:
«Տողի մելիքական ապարանք» պետական պատմամշակութային արգելոցի տարածքում գտնվող բնակելի տները եւ գույքը, որպես նվիրաբերություն, փոխանցվել եւ ամրագրվել են «ԼՂՀ ԿԱ զբոսաշրջության եւ պատմական միջավայրի պահպանության վարչության աշխատակազմ» պետական կառավարչական հիմնարկին՝ արգելոցի պատմական միջավայրի ամբողջականացման եւ պահպանման նպատակով:
ԼՂՀ կառավարության որոշմամբ, Արցախում կազմվելու է հուշարձանների գիտատեղեկատու շտեմարան, որը մատչելի կդարձնի հանրապետությունում գտնվող հուշարձանների մասին տեղեկությունները:
Արցախում գործող հյուրանոցների գնային քաղաքականության բարելավման, զբոսաշրջիկների քանակի վիճակագրության հստակեցման եւ զբոսաշրջային գործունեությամբ զբաղվող բոլոր սուբյեկտների համար պարտադիր հաշվառում իրականացնելու անհրաժեշտությունից ելնելով՝ ԼՂՀ կառավարությունը լրացումներ է առաջարկել «Զբոսաշրջության եւ զբոսաշրջային գործունեության մասին» օրենքում, որոնք կներկայացվեն ԱԺ-ի քննարկմանը:

Ереван /Медиамакс/. В Арцахе создан государственный экологический заповедник «Пещера Азох».
Благодаря созданию заповедника, будет полноценно осуществляться защита историко-археологического памятника и местной экологии, а также изучение культурных ценностей и их целевое применение, сообщает пресс-служба правительства НКР.
Дома и село, находящиеся на территории государственного историко-культурного заповедника «Дворец меликов Тоха», переданы во владение государственному учреждению «Управление туризма и по охране исторической среды» при правительстве НКР с целью дополнения и сохранения исторической среды заповедника.
Решением правительства НКР, в Арцахе будет составлен научный справочник по памятникам, который сделает доступными сведения о памятниках, расположенных на территории республики.
Исходя их необходимости улучшения ценовой политики гостиниц, действующих на территории республики, уточнения статистики по туризму и обязательной регистрации всех субъектов, занимающихся туристической деятельностью, правительство НКР предложило внести дополнения в закон «О туризме и туристической деятельности», которые будут представлены на рассмотрение парламента.