Քինգա Գոնց. «Սաֆարովի էքստրադիցիան Հունգարիայի վարչապետի անձնական որոշումն էր»
Ռամիլ Սաֆարովի ներման շուրջ ստեղծված իրավիճակի մասին Մեդիամաքս-ը զրուցել է Հունգարիայի նախկին արտգործնախարար (2006-2009թթ.), Եվրախորհրդարանի պատգամավոր, Հունգարիայի նախկին նախագահ Արփադ Գոնցի դուստր Քինգա Գոնցի հետ:
- Օգոստոսի 31-ին Հունգարիան արտահանձնման ենթարկեց ադրբեջանցի մարդասպան Ռամիլ Սաֆարովին: Ինչպիսի՞ն է Ձեր տեսակետը հարցի շուրջ:
- Ես դա համարում եմ լուրջ սխալ: Սաֆարովի հնարավոր արտահանձնման հարցը բարձրացվում էր նաեւ այն ժամանակ, երբ ես Հունգարիայի արտգործնախարարն էի: Այն ժամանակ մենք մերժեցինք ադրբեջանական կողմին, քանի որ չէինք ցանկանում ավելի մեծ լարվածություն առաջացնել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ, որոնց հարաբերություններն առանց այն էլ տասնամյակներ շարունակ լարված են ԼՂ հակամարտության պատճառով:
Էքստրադիցիան սխալ որոշում էր: Որոշումը կայացվեց առանց հաշվի առնելու հնարավոր հետեւանքները, փորձագետներից էլ խորհրդատվություն չհարցրեցին որոշում կայացնելուց առաջ: Իսկ եթե հունգարական կառավարությունը, այնուամենայնիվ, տեղյակ էր հնարավոր հետեւանքների մասին, ապա պետք է ասել, որ գործել է էթիկայի կանոններին ընդդեմ: Երկու դեպքում էլ հարցը շատ խնդրահարույց է:
- Բազմաթիվ միջազգային փորձագետներ պնդում են, որ Ադրբեջանն ու Հունգարիան գաղտնի գործարք են կնքել, ըստ որի Ադրբեջանը Սաֆարովի էքստրադիցիայի դիմաց համաձայնել է գնել հունգարական կառավարության պարտատոմսերը:
- Մենք չգիտենք, թե իրականում ինչ է տեղի ունեցել:  Գիտենք, որ վարչապետ Օրբանը հայտարարել է «դեպի արեւելք» բացվելու քաղաքականության մասին, այսինքն` հեռացում եվրոպական արժեքներից: Եվ դրանով իսկ իր կառավարության վրայից հանել է արտաքին վերահսկողությունը: Նա փորձում է Արժույթի միջազգային հիմնադրամին փոխարինող այլ ֆինանսական աղբյուրներ գտնել, որպեսզի ֆինանսավորի բյուջեի դեֆիցիտը, եւ դրան հասնելու համար ոչ մի գին չափազանց բարձր չի համարում:
- Երկու օր առաջ Ադրբեջանի պետական նավթային հիմնադրամը հայտարարություն տարածեց այն մասին, որ չի պատրաստվում որեւէ ֆինանսական ներդրում կատարել Հունգարիայում: Կարո՞ղ ենք ասել, որ Ադրբեջանը խաբեց Հունգարիային:
- Չեմ կարող պատասխանել այս հարցին, քանի որ չգիտենք, թե իրականում ինչ է տեղի ունեցել: Գիտենք միայն, որ Սաֆարովի էքստրադիցիայի որոշումը Հունգարիայի վարչապետի անձնական որոշումն է:
- Ի՞նչ կորցրեց կամ շահեց Հունգարիան Սաֆարովին ադրբեջանական կողմին հանձնելու արդյունքում:
- Հունգարիան ոչինչ չշահեց. միեւնույն ժամանակ, միջազգային ասպարեզում վնասեց իր հեղինակությունը: Կապ չունի՝ դա թերի դիվանագիտություն էր, թե էթիկայից զուրկ վարքագիծ. երկու դեպքում էլ այն շատ վնասակար է Հունգարիայի միջազգային հեղինակության համար:
-Ովքե՞ր են, ըստ Ձեզ, կատարվածի գլխավոր մեղավոր կողմերը:
- Ադրբեջանի նախագահը, Հունգարիայի կառավարությունը եւ անձնապես վարչապետ Վիկտոր Օրբանն են կրում պատասխանատվությունը ստեղծված իրադրության համար:
- Ի՞նչ կարծիք ունի Սաֆարովի էքստրադիցիայի մասին  Ձեր` Հունգարիայի սոցիալիստական կուսակցությունը:
- Հունգարիայի Սոցիալիստական կուսակցությունը խստորեն քննադատել է հունգարական կառավարության` Սաֆարովին էսքտրադիցիայի ենթարկելու քայլը: Կուսակցությունը խնդրում է խորհրդարանական հետաքննություն անցկացնել եւ կոչ է անում վարչապետ Օրբանին հրապարակայնորեն ներողություն խնդրել Հայաստանից:
- Հնարավո՞ր է, որ տեղի ունեցածից հետո Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանը հրաժարական տա:
- Հունգարիայում դեմոկրատական հավասարակշռության համակարգի ապամոնտաժումից հետո վարչապետ Օրբանն իր կուսակցության խորհրդարանական մեծամասնություն կազմելու շնորհիվ անում է այն, ինչ ուզում է: Նրա վարած քաղաքականության պատճառով բազմաթիվ ներքին եւ արտաքին կոնֆլիկտներ են ծագում, առանց քաղաքական հետեւանքների:
- Օգոստոսի 31-ին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը հայտարարեց, որ Հայաստանը կասեցնում է Հունգարիայի հետ դիվանագիտական հարաբերությունները: Ի՞նչ զարգացումներ եք ակնկալում Հայաստանի եւ Հունգարիայի միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների կասեցման արդյունքում:
- ԵՄ Արեւելյան Գործընկերությունը շատ կարեւոր է Հունգարիայի արտաքին քաղաքականության համար: Մեր երկրի հարաբերությունները Հայաստանի հետ ավանդաբար հրաշալի են եղել: Հունգարացիները միշտ խորապես համակրել են հայ ժողովրդին եւ հարգանք ցուցաբերել նրա պատմության նկատմամբ: Ես ցանկանում եմ հուսալ, որ այս միջադեպը չի կարող եւ չի սեւացնի մեր հարաբերությունները եւ ապագա համագործակցությունը: Այս օրերին Հունգարիայում շատ շատերն են խոսում ձեր երկրի եւ ժողովրդի հանդեպ իրենց համերաշխության, ներողության եւ կարեկցության մասին:
- Տիկին Գոնց, ըստ Ձեզ, ե՞րբ եւ ինչպե՞ս է հնարավոր Հայաստանի եւ Հունգարիայի միջեւ հարաբերությունների վերականգնումը:
- Կարծում եմ, մեր ավանդական լավ հարաբերությունները կվերականգնվեն ավելի շուտ, քան շատերը կարծում են: Ես նաեւ հույս ունեմ, որ  հայերը չեն խառնի մեր ավտոկրատ կառավարությունը եւ քաղաքական մյուս դերակատարներին հունգար  ժողովրդի հետ:

Кинга Гонц: «Экстрадиция Сафарова – персональное решение премьер-министра Венгрии»
О ситуации, сложившейся вокруг Рамиля Сафарова, Медиамакс побеседовал с экс-министром иностранных дел Венгрии (2006-2099гг.), депутатом Европарламента, дочерью бывшего президента Венгрии Арпада Гонца Кингой Гонц.
- 31 августа Венгрия подвергла экстрадиции убийцу Рамиля Сафарова. Какова Ваша позиция в этом вопросе?
- Я считаю, что это - серьезная ошибка. Вопрос возможной экстрадиции Сафарова поднимался еще тогда, когда я была министром иностранных дел. В тот период мы отказали азербайджанской стороне, так как не хотели создавать еще большую напряженность между Арменией и Азербайджаном, отношения этих стран и без того напряжены на протяжении десятилетий из-за карабахского конфликта. Экстрадиция – неправильное решение. Решение было принято без учета возможных последствий, даже не спросили совета у экспертов. Если же правительство Венгрии, тем не менее, было в курсе возможных последствий, то стоит сказать, что оно действовало вопреки этическим нормам.
- Эксперты настаивают на том, что Азербайджан и Венгрия пошли на тайную сделку, согласно которой взамен на экстрадицию Сафарова Азербайджан согласился купить облигации венгерского правительства.
- Мы не знаем, что произошло на самом деле. Знаем, что премьер-министр Орбан заявил о политике открытости «на восток», это означает отдаление от европейских ценностей. Тем самым он снял со своего правительства внешний контроль. Он пытается найти другой финансовый источник вместо Международного валютного фонда, чтобы профинансировать дефицит бюджета. Чтобы достичь этого, он готов на многое.
- Два дня назад Государственный нефтяной фонд Азербайджана распространил заявление о том, что не собирается вкладывать в венгерские ценные бумаги. Можем ли мы сказать, что Азербайджан обманул Венгрию?
- Я не могу ответить на этот вопрос, так как мы не знаем, что произошло на самом деле. Знаем только, что решение об экстрадиции Сафарова – это персональное решение премьер-министра Венгрии.
- Что потеряла или выиграла Венгрия в результате выдачи Сафарова азербайджанской стороне?
- Венгрия ничего не выиграла, зато нанесла удар своему авторитету на международной арене. Вне зависимости от того, была ли это неполноценная дипломатия или поведение вне этических норм, в обоих случаях, это опасно для международного авторитета Венгрии.
- Кто, по-Вашему, является главным виновником происшедшего?
- Ответственность за создавшуюся ситуацию несут президент Азербайджана, правительство Венгрии и лично премьер-министр Виктор Орбан.
- Какого мнения об экстрадиции Сафарова придерживается Социалистическая партия Венгрии, членом которой Вы являетесь?
- Социалистическая партия Венгрии строго осудила решение правительства Венгрии об экстрадиции Сафарова. Партия просит провести парламентское расследование и призывает премьер-министра Орбана публично извиниться перед Арменией.
- После всего произошедшего возможна ли отставка премьер-министра Виктора Орбана?
- После демонтажа системы демократического баланса, премьер-министр Орбан, обладающий большинством в парламенте, делает все то, что хочет. Из-за политики, которую он ведет, возникают многочисленные внутренние и внешние конфликты.
- 31 августа президент Армении Серж Саргсян заявил, что Армения приостанавливает дипломатические отношения с Венгрией. Каких развитий Вы ожидаете в результате этого решения?
- Восточное Сотрудничество ЕС очень важно для внешней политики Венгрии. Наши отношения с Арменией традиционно были великолепными. Венгры всегда симпатизировали армянскому народу и уважали его историю. Я хочу надеяться, что случившееся не сможет очернить наши отношения и будущее сотрудничество. В эти дни многие в Венгрии говорят о важности попросить прощение, о необходимости сочувствия и мира в отношении вашего народа и страны.
- Когда и как можно будет восстановить отношения между Арменией и Венгрией?
- Думаю, что наши традиционно хорошие отношения восстановятся раньше, чем многие предполагают. Я надеюсь, что армяне будут различать наш автократический режим и других политических игроков и наш народ.