Ստեֆան Մայսթեր. Շառլ Միշելի ձախողումից հետո ԵՄ-ն Կովկասում ներգրավվելու ցանկություն չունի - Mediamax.am
10122 դիտում
Ստեֆան Մայսթեր. Շառլ Միշելի ձախողումից հետո ԵՄ-ն Կովկասում ներգրավվելու ցանկություն չունի
Ստեֆան Մայսթերը
Լուսանկարը` Mzia Sagnelidze (RFE/RL)
Մեդիամաքսի հարցազրույցը Գերմանիայի արտաքին հարաբերությունների խորհրդի (DGAP) Միջազգային կարգի եւ ժողովրդավարության ծրագրի ղեկավար Ստեֆան Մայսթերի հետ։
- 2023 թվականի մարտին կայացած մեր վերջին հարցազրույցից հետո աշխարհում, միջազգային քաղաքականության մեջ եւ ԵՄ-ում տեղի են ունեցել հսկայական փոփոխություններ: Կարո՞ղ եք այսօր էլ պնդել, որ «Գերմանիան այժմ ավելի շահագրգռված է ԵՄ գործունեությունը Հարավային Կովկասում աջակցելու հարցում»:
- Հարավային Կովկասն այսօր նույնիսկ ավելի քիչ առաջնահերթություն է Գերմանիայի եւ ԵՄ քաղաքականության համար, քանի որ հիմնական ուշադրությունը կենտրոնացած է պաշտպանության, տրանսատլանտյան հարաբերությունների եւ Ուկրաինայի վրա:
Չէի ասի, որ հետաքրքրություն չկա, բայց ո՛չ Գերմանիան, ո՛չ էլ ԵՄ-ն լրջորեն չեն ներգրավվի Հարավային Կովկասի հակամարտություններում եւ խնդիրներում, ինչպես կարող եք տեսնել Վրաստանի օրինակով, որտեղ ականատես ենք լինում լիարժեք ավտորիտար պետության ստեղծմանը, իսկ ԵՄ-ն մեկուսացման քաղաքականություն է որդեգրել:
Շարունակ հետաքրքրություն է ներկայացնում Հարավային Կովկասի միջոցով Կենտրոնական Ասիայի եւ Ասիայի հետ կապի ապահովումը, այստեղ ավելի շատ ներդրումներ կլինեն: Բայց ես չեմ տեսնում ավելի մեծ քաղաքական ներգրավվածության հեռանկարներ բացի նրանից, ինչ ԵՄ-ն ներկայում ունի Հայաստանի հետ:
- 2024 թվականի փետրվարի 17-ին Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը եւ Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցը եռակողմ հանդիպում էին ունեցել Մյունխենի անվտանգության համաժողովի շրջանակներում: Չնայած նման բարձր մակարդակի հանդիպումներին, գործընթացը մնում է փակուղում, իսկ Ադրբեջանը շարունակում է միակողմանի պահանջներ ներկայացնել Հայաստանին: 2023 թվականի դուք ասել էիք, որ «ԵՄ-ն պետք է միջնորդի դերից անցում կատարի բանակցողի դերին»: Ինչպե՞ս եք գնահատում ԵՄ-ի կողմից արված քայլերը:
- Կարեւոր դերակատարները` Եվրամիության Խորհրդի նախագահ Անտոնիու Կոշտան եւ ԵՄ արտաքին գործերի ու անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Կայա Կալասը հակամարտության կարգավորման գործընթացում չափից շատ ներգրավվելու ցանկություն չունեն:
Շառլ Միշելի ներգրավվածությունից քաղված դասն այն է, որ այս հակամարտության մեջ «չպետք է այրել ձեռքերը», այստեղ կարելի է միայն պարտվել: Ուստի ես չեմ տեսնում ո՛չ դերակատարներ, ո՛չ էլ բանակցող դառնալու ԵՄ ինստիտուցիոնալ ցանկություն:
- Կարո՞ղ ենք ասել, որ Շառլ Միշելը ձախողեց ԵՄ-ն Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ «գլխավոր միջնորդ» դարձնելու իր փորձը:
- Ես վստահ չեմ, որ նա ցանկանում էր ԵՄ-ն գլխավոր միջնորդ դարձնել: Նա ցանկանում էր աջակցել՝ չունենալով բավարար ռեսուրսներ կամ քաղաքական իշխանություն, կամ նույնիսկ ԵՄ մի քանի խոշոր անդամ պետությունների աջակցությունը:
Այո, նա ձախողվեց իր նախաձեռնությամբ, ինչից հետո այլոք համարում են, որ նոր փորձեր ձեռնարկել պետք չէ:
- Գերմանիայի ապագա կանցլեր Ֆրիդրիխ Մերցը քայլեր է ձեռնարկում կառավարություն ձեւավորելու ուղղությամբ, որը, ըստ նրա, կվերականգնի Բեռլինի դիրքերը Եվրոպայում: Դա կարո՞ղ է ինչ-որ կերպ անդրադառնալ Հարավային Կովկասում ԵՄ քաղաքականության վրա:
- Ես պարզապես չեմ կարծում, որ նա հատուկ հետաքրքրություն կունենա Հարավային Կովկասի նկատմամբ: Նրա ուշադրությունը կենտրոնացած է եվրոպական պաշտպանության, Ուկրաինայի եւ ԱՄՆ-ի վրա, իսկ Հարավային Կովկասը Բեռլինից բավականին հեռու է թվում: Ուստի մենք կտեսնենք ինստիտուցիոնալ ներգրավվածության նույն մակարդակը, սակայն առանց քաղաքական առաջնահերթության:
- ԵՄ խորհուրդը վերջերս որոշում կայացրեց երկարացնել Հայաստանում Եվրոպական Միության առաքելության (EUMA) մանդատը եւս երկու տարով՝ մինչեւ 2027 թվականի փետրվարի 19-ը, եւ անձնակազմը հասցնել մոտ 200 մարդու: Ինչպե՞ս եք գնահատում առաքելության դերը 2022 թվականին դրա տեղակայումից ի վեր: Համաձա՞յն եք, որ այն այս կամ այն չափով կարողացել է «զսպել» Ադրբեջանին:
- Կարծում եմ, դա կարեւոր քայլ էր ԵՄ-ի կողմից՝ սահմանում կատարվողին ավելի մեծ թափանցիկություն հաղորդելու նպատակով, եւ դա, անշուշտ, զսպում էր Բաքվին՝ սադրանքներ, «միջադեպեր» ու հարձակումներ նախաձեռնելուց: EUMA-ն կայունացնող դեր է խաղում. եթե դա այդպես չլիներ, Բաքուն այդքան ագրեսիվ կերպով առաքելության դեմ հանդես չէր գա: Նրանք կարծում են, որ առաքելությունը նեղացնում է մանեւրելու եւ սադրանքներ գործելու իրենց տարածքը:
- Հայաստանի խորհրդարանը քննարկում է ԵՄ-ին հնարավոր անդամակցության վերաբերյալ հանրաքվե անցկացնելու օրինագիծը: Հաշվի առնելով իրավիճակը  աշխարհում եւ Եվրոպայում, կա՞ որեւէ մեկը ԵՄ-ում, ով հետաքրքրված կլինի քննարկել հայկական «հավակնությունները»:
- Չեմ կարծում, որ այս նախաձեռնությունը վերաբերում է ԵՄ ինտեգրմանը: Սա ավելի շուտ վարչապետ Փաշինյանի եւ իշխող կուսակցության հետաքրքրությունն է՝ պատրաստվել հաջորդ տարվա խորհրդարանական ընտրություններին, որպեսզի գերիշխեն պրոեվրոպական խոսույթում եւ այլընտրանքային մոտեցում առաջարկեն Ռուսաստանին եւ ներկա փակուղուն: ԵՄ կառույցներում սկզբում զարմացել էին, բայց նրանք նաեւ հասկանում են, որ սա այդքան էլ լուրջ չէ եւ ամեն դեպքում շատ ժամանակ կպահանջի: Նաեւ սա այն ճանապարհը չէ, որով դուք ինտեգրվում եք ԵՄ-ին, դա ավելի շուտ հռետորաբանություն է: Նախ պետք է հրավեր ստանաք, այնուհետեւ իրականացնեք շատ բարդ եւ երկարաժամկետ բարեփոխումներ:
- Թուրքիայի նախագահը եւ արտաքին գործերի նախարարը վերջերս մի քանի հայտարարություն են արել ԵՄ-ի հետ Թուրքիայի ավելի ակտիվ համագործակցության անհրաժեշտության մասին: Կարո՞ղ է դա իրական ազդեցություն ունենալ Բրյուսելում եւ ԵՄ անդամ պետությունների մայրաքաղաքներում որոշում կայացնողների վրա:
- Այո, ԵՄ-ում եւ անդամ պետություններում մեծ քննարկում է ընթանում Թուրքիայի հանդեպ քաղաքականությունը եւ Անկարայի հետ հարաբերությունները վերաիմաստավորելու անհրաժեշտության մասին:
Հարեւան երկրներում աշխարհաքաղաքական փոփոխությունների, Ուկրաինայում պատերազմի եւ Սեւ ծովում, Սիրիայում իրավիճակի, ինչպես նաեւ ԱՄՆ-ի՝ Եվրոպայից եւ, հնարավոր է, ՆԱՏՕ-ից դուրս գալու հնարավորության պատճառով, Թուրքիան պետք է Եվրոպային: Նրա բանակը մեծությամբ երկրորդն է ՆԱՏՕ-ում՝ ԱՄՆ-ից հետո:
Միեւնույն ժամանակ, տնտեսական ճգնաժամի պատճառով Թուրքիան Եվրոպայի կարիքն ունի, այնպես որ կարծում եմ, որ ապագայում մենք մերձեցման ականատես կլինենք:

Стефан Мейстер: После неудачи Шарля Мишеля у ЕС нет желания снова «обжигаться» на Кавказе - Mediamax.am
10146 просмотров
Стефан Мейстер: После неудачи Шарля Мишеля у ЕС нет желания снова «обжигаться» на Кавказе
Стефан Мейстер
Фото: Mzia Sagnelidze (RFE/RL)
- После нашего последнего интервью, проведенного в марте 2023 года, в мире, международной политике и в ЕС произошли огромные изменения. Можете ли вы по-прежнему утверждать, что «Германия сейчас больше заинтересована в поддержке деятельности ЕС на Южном Кавказе»?
- Южный Кавказ сейчас является даже меньшим приоритетом для политики Германии и ЕС, поскольку основное внимание уделяется обороне, трансатлантическим отношениям и Украине. Я бы не сказал, что интереса нет, но ни Германия, ни ЕС не будут слишком сильно заниматься конфликтами и проблемами на Южном Кавказе, как вы можете видеть на примере Грузии, где мы наблюдаем возникновение полноценного авторитарного государства, а ЕС придерживается изоляционистской позиции.
По-прежнему вызывает интерес обеспечение связи через Южный Кавказ с Центральной Азией и Азией, здесь будет больше инвестиций. Но я не вижу перспектив для большей политической вовлеченности помимо той, что в настоящее время есть у ЕС с Арменией.
- 17 февраля 2024 года премьер-министр Армении Никол Пашинян, президент Азербайджана Ильхам Алиев и канцлер Германии Олаф Шольц провели трехстороннюю встречу на полях Мюнхенской конференции по безопасности.
Несмотря на такие встречи высокого уровня, прогресс остается в тупике, а Азербайджан продолжает выдвигать односторонние требования к Армении. В вашем интервью нам в 2023 году вы говорили, что «ЕС необходимо перейти от роли посредника к роли переговорщика». Как вы оцениваете шаги ЕС?
- У ключевых игроков - президента Совета ЕС Антониу Кошты или Верховного представителя ЕС по иностранным делам и политике безопасности Каи Каллас нет чрезмерного желания вовлекаться в процесс разрешения конфликта. Урок, извлеченный из вовлечения Шарля Мишеля, таков - не следует «обжигаться» на этом конфликте, здесь можно только проиграть. Поэтому я не вижу ни игроков, ни институционального желания со стороны ЕС становиться переговорщиком.
- Считаете ли вы, что Шарль Мишель потерпел неудачу в своих попытках сделать ЕС «главным посредником» между Арменией и Азербайджаном?
- Я не уверен в том, что он хотел сделать ЕС главным посредником. Он хотел содействовать, не имея при этом многих ресурсов или политической власти, или даже поддержки со стороны нескольких крупных государств-членов ЕС. Да, он потерпел неудачу со своей инициативой, и поэтому другие считают, что не следует предпринимать новых попыток.
- Будущий канцлер  Германии Фридрих Мерц предпринимает решительные шаги к формированию правительства, которое, по его словам, восстановит позиции Берлина в Европе. Считаете ли вы, что это как-то повлияет на политику ЕС на Южном Кавказе?
- Я просто не думаю, что у него будет особый интерес к Южному Кавказу. Его внимание сосредоточено на европейской обороне, Украине и США, а Южный Кавказ кажется довольно далеким от Берлина. Поэтому мы будем видеть тот же уровень институциональной вовлеченности, но без политической приоритизации.
- Совет ЕС принял недавно решение о продлении мандата Миссии Европейского Союза в Армении (ЕУМА) на дополнительные два года, до 19 февраля 2027 года, с увеличением ее персонала примерно до 200 человек. Как вы оцениваете роль миссии с момента ее развертывания в 2022 году? Согласны ли вы, что ей удалось в той или иной степени «сдерживать» Азербайджан?
- Думаю, это был важный шаг со стороны ЕС с целью обеспечения большей прозрачности в происходящее на границе, и это определенно удерживало Баку от провокаций и инициирования «инцидентов» и нападений. EUMA играет стабилизирующую роль - если бы это было не так, Баку не выступал бы столь так агрессивно против миссии, которая, как они считает, сужает их пространство для маневра и провокаций.
- Парламент Армении в настоящее время рассматривает законопроект о проведении референдума о возможном присоединении к ЕС. Учитывая текущую ситуацию в мире и Европе, кто-либо в ЕС заинтересован обсуждать армянские «амбиции»?
- Я не думаю, что эта инициатива касается интеграции в ЕС. Скорее это интерес премьера Пашиняна и правящей партии подготовиться к парламентским выборам в следующем году, чтобы доминировать в проевропейском дискурсе и предложить альтернативный подход к России и существующему тупику. В структурах ЕС поначалу были удивлены, но они также понимают, что это не так серьезно и в любом случае это займет очень много времени. Также это не тот путь, которым вы интегрируетесь в ЕС, это скорее риторика. Для начала вам следует получить приглашение, затем – проводить очень сложные и долгосрочные реформы.
- Президент и министр иностранных дел Турции сделали недавно несколько заявлений о необходимости более активного взаимодействия ЕС с Турцией. Может ли это оказать реальное влияние на принимающих решения в Брюсселе и столицах государств-членов ЕС?
- Да, в ЕС и государствах-членах идет большая дискуссия о необходимости переосмыслить политику в отношении Турции и отношения с Анкарой. Из-за геополитических изменений в соседних странах, войны в Украине и ситуации в Черном море, Сирии и возможного ухода США из Европы и, возможно, из НАТО, Европе нужна Турция. У нее вторая после США по величине армия НАТО. В то же время, из-за своего экономического кризиса Турция нуждается в Европе, поэтому я думаю, что в будущем мы будем сближение.