Ստեֆան Մայսթեր. Գերմանիան առավել հակված է աջակցել Կովկասում ԵՄ ջանքերին
Մեդիամաքսի հարցազրույցը Գերմանիայի արտաքին գործերի խորհրդի (DGAP) Միջազգային կարգի եւ ժողովրդավարության ծրագրի ղեկավար Ստեֆան Մայսթերի հետ:
Ստեֆան Մայսթերը մարտի 2-ին DGAP-ում կայացած Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի եւ Գերմանիայի փորձագիտական հանրության հանդիպման մոդերատորներից էր։
- Հայաստանյան մամուլում կարելի է հրապարակումներ տեսնել այն մասին, որ Փաշինյանի վերջին այցը Բեռլին «բեկումնային» էր, եւ որ Գերմանիան «խաղի մեջ է մտնում» Հարավային Կովկասում։ Արդյո՞ք հիմքեր կան պնդելու, որ ՀՀ վարչապետի աշխատանքային այցը յուրահատուկ արդյունքներ ունեցավ։
-Կարծում եմ, այս այցը պետք է դիտարկել Հարավային Կովկասում ԵՄ գործունեությանն աջակցելու Գերմանիայի աճող հետաքրքրության շրջանակներում, որը վերաբերում է Լեռնային Ղարաբաղին, ինչպես նաեւ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ հարաբերություններին:
Ադրբեջանի նախագահ Ալիեւը նույնպես ծրագրում է հաջորդ շաբաթ այցելել Բեռլին, եւ Գերմանիայի կանցլերն ու Գերմանիայի ԱԳՆ-ն ավելի մեծ հետաքրքրություն են ցուցաբերում տարածաշրջանի նկատմամբ։
Չէի ասի, որ սա «բեկում» է կամ տարածաշրջանում Գերմանիայի ավելի մեծ ներգրավվածություն ազդանշող քայլ, սակայն ԵՄ խոշոր անդամ երկրներում աճում է այն գիտակցումը, որ մենք պետք է ավելի շատ համագործակցենք հետխորհրդային տարածաշրջանների հետ, քանի որ Ռուսաստանը թուլացած է ուկրաինական պատերազմի պատճառով:
Գերմանիայից որեւէ մեծ նախաձեռնություններ չեմ ակնկալում, քանի որ այն չափազանց շատ այլ առաջնահերթություններ ունի։ Կարծում եմ, Գերմանիան
ավելի մեծ աջակցություն է տրամադրելու ԵՄ-ին բանակցություններում, ինչպես նաեւ ականազերծման եւ տեղում իրավիճակի բարելավման գործընթացներում:
Դրանից բացի, քննարկվում են Գերմանիայի լրացուցիչ ներդրումներն ու տնտեսական ներգրավվածությունը։
-Մեր վերջին հարցազրույցում Դուք ասել էիք, որ «ԵՄ-ն պետք է շարունակի միջազգայնացնել հակամարտությունը՝ պնդելով երկու պետությունների միջեւ ԵՄ դիտորդական առաքելություն ստեղծել մինչեւ սահմանային համաձայնագրի ստորագրումը»։ Երկու տարով Հայաստան 100 հոգանոց առաքելություն գործուղելու որոշումը արդյունավե՞տ քայլ է այդ ուղղությամբ։
- Դա կարեւոր քայլ է սահմանում սրման դեպքում ավելի մեծ թափանցիկություն ապահովելու եւ Ադրբեջանի կողմից հարձակումները կանխելու համար։ Դա հակամարտությունում ԵՄ-ի ավելի ակտիվ ներգրավմանն ուղղված քայլ է, ինչը դրական զարգացում է։ Սակայն դա բավարար չէ։ ԵՄ-ն պետք է միջնորդի դերից անցնի բանակցողի դերին եւ ավելի հայեցակարգային աշխատի հակամարտության կողմերի հետ առանցքային հարցերի շուրջ:
- Ռուսաստանի ԱԳՆ-ն տարբեր մակարդակներով մի քանի անգամ դժգոհություն է հայտնել ԵՄ առաքելության գործուղման կապակցությամբ, իսկ հայտարարություններից մեկը նույնիսկ թաքնված սպառնալիք կար։ Ձեր կարծիքով, ռուսական կողմը կարո՞ղ է իրական գործողություններ ձեռնարկել ԵՄ դիտորդների դեմ։
-Իմ կարծիքով, այդպիսով Ռուսաստանը ցույց է տալիս իր դժգոհությունը ԵՄ ավելի ակտիվ ներգրավվածությունից, քանի որ կորցնում է հակամարտությունում «բանակցողի» իր գերիշխող դերը։ Սակայն չեմ կարծում, որ Ռուսաստանը էսկալացիայի կգնա ԵՄ դիտորդական առաքելության հետ։ Նրանք շահագրգռված չեն դրանում, քանի որ դա կարող է կապել Ուկրաինայում Մոսկվային անհրաժեշտ զորքերն ու էներգիան: Սադրանքներ կարող են լինել, բայց այս պահին ռուսական կողմից ավելին չեմ սպասում։

Стефан Майстер: Интерес Германии к поддержке деятельности ЕС на Кавказе растет
Стефаном Майстер был одним из модераторов встречи премьер-министра Армении Никола Пашиняна с экспертным сообществом Германии, состоявшейся 2 марта в DGAP.
- В армянской прессе можно встретить публикации о том, что визит Пашиняна в Берлин был «прорывным» и что Германия «вступает в игру» на Южном Кавказе. Есть какие-то основания полагать, что рабочий визит премьер-министра Армении был чем-то из ряда вон выходящим?
- Думаю, этот визит следует рассматривать в рамках растущего интереса Германии к поддержке деятельности ЕС на Южном Кавказе и конкретно в Нагорном Карабахе и между Арменией и Азербайджаном.
Также президент Азербайджана Алиев планирует приехать на следующей неделе в Берлин, и канцлер и министерство иностранных дел Германии проявляют больше интереса к региону.
Я бы не сказал, что это «прорыв» или некий шаг к большему участию Германии в регионе, но в крупных государствах-членах ЕС растет понимание того, что нам нужно больше взаимодействовать с постсоветскими регионами, поскольку Россия ослаблена войной на Украине.
Я бы не ожидал каких-то больших инициатив от Германии, у которой слишком много других приоритетов, кроме большей поддержки ЕС на переговорах, в процессах  разминирования и улучшения ситуации на местах.
Кроме того, обсуждаются дополнительные инвестиции и экономическое вовлечение Германии.
- В нашем последнем интервью Вы говорили, что “ЕС должен продолжать интернационализировать конфликт, настаивая на создании наблюдательской миссии ЕС между обоими государствами до тех пор, пока соглашение о границе не будет подписано”. Считаете ли Вы решение об отправке в Армению миссии из 100 человек сроком на 2 года действенным шагом в этом направлении?
- Это важный шаг для обеспечения большей прозрачности в случае эскалации на границе и предотвращения нападений с азербайджанской стороны. Это шаг к более активному вовлечению ЕС в конфликт, что является положительным моментом. Но этого недостаточно. ЕС необходимо перейти от роли посредника к роли переговорщика и более концептуально работать со сторонами конфликта по ключевым вопросам.
- МИД России несколько раз на разных уровнях выражал неудовольствие отправкой миссии ЕС, а в одном из заявлений содержалась даже скрытая угроза. Как вы думаете, может ли российская сторона предпринять реальные действия против наблюдателей ЕС?
- Я думаю, что таким образом Россия демострирует свое неудовлетворение более активным вовлечением ЕС, поскольку она теряет свою доминирующую роль в качестве «переговорщика» в конфликте. Но я не думаю, что Россия пойдет на эскалацию с миссией наблюдателей ЕС. Они не заинтересованы в эскалации, потому что это свяжет войска и энергию, которые нужны Москве для Украины. Могут быть провокации, но на данный момент я не ожидаю чего-то большего от российской стороны.