Մեդիամաքսի բացառիկ հարցազրույցը Gibson ընկերության նախագահ եւ գլխավոր տնօրեն Սեզար Գուեկյանի հետ
Սեզար Գուեկյանը Gibson Brands-ի նախագահ եւ գործադիր տնօրեն էր նշանակվել 2023 թվականի հուլիսին։ Gibson-ի թիմին նա միացել էր 2018 թվականին եւ 5 տարվա ընթացքում մեծ ներդրում ունեցել ընկերության զարգացման գործում։
2023 թվականի դեկտեմբերին հայտարարվեց Gibson Band նախագծի մեկնարկի մասին, որի առաջին ստեղծագործությունը «Deconstruction»-ն էր, որի հեղինակներն էին Սեզար Գուեկյանը, Սերժ Թանգյանը եւ Թոնի Այոմին։
-Խոսու՞մ կամ հասկանո՞ւմ եք հայերեն։
- Ցավո՛ք, ոչ։ Միայն մի քանի վատ բառ գիտեմ։ Ծնողներս սահուն հայերեն էին խոսում, բայց մենք չօգտվեցինք լեզուն սովորելու հնարավորությունից։ Մայրիկն ու հայրիկը հայերեն էին խոսում, երբ չէին ցանկանում, որ մենք հասկանանք իրենց։ Ես մեծացել եմ Արգենտինայում, եւ ծնողներս հոգ տարան, որ անգլերեն սովորեմ:
-Կարելի՞ է ասել, որ Ձեր հայկական արմատներն ազդել են Ձեր կարիերայի վրա:
- Միանշանակ: Ընտանիքս 100 տոկոսով հայկական է՝ թե՛ մորս, թե՛ հորս կողմից: Ես սիրում եմ հայկական ավանդույթներն ու ընդհանրության զգացումը։ Երբ որեւէ հայի եմ հանդիպում, անմիջապես հետաքրքրություն է առաջանում այդ մարդու հանդեպ եւ սովորաբար անմիջապես որոշակի կապ է ստեղծվում։ Այդպես եղավ, երբ հանդիպեցի Սերժ Թանգյանին։ Մյուս կողմից, Սերժին դժվար է չսիրել, քանի որ նա հիանալի մարդ է։ Մենք միանգամից ընկալեցինք, թե ինչի միջով էին անցել մեր ընտանիքները եւ ինչի միջով են այսօր անցնում հայերը, եւ դա մեզ կապեց միմյանց:
Ընտանիքիս շնորհիվ ձեռք եմ բերել կարեւոր արժեքներ, որոնք միշտ կիրառում եմ բիզնեսում՝ քրտնաջան աշխատանք՝ առանց տրտնջալու, հուսալիություն, պատասխանատվություն, կարեկցանք, ինչպես նաեւ՝ միշտ հանդես գալ իբրեւ լուծման (ոչ թե խնդրի) մասը:
- Ինչպե՞ս եք հետեւում հայաստանյան իրադարձություններին:
- Կարդում եմ լուրերը, հիմնականում այն, ինչ գրում է Financial Times-ը, հետեւում եմ նաեւ հայկական լրատվամիջոցներին՝ Մեդիամաքսին, «Զարթոնք»-ին, Ամերիկայի Հայ Դատի Հանձնախմբի (ANCA) եւ «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի հաղորդագրություններին: Բացի դրանից, մշտական կապի մեջ եմ հայերի մեծ խմբի հետ, ովքեր ակտիվորեն աջակցում են Հայաստանին։
- Շատերը պնդում են, որ հայկական սփյուռքը աստիճանաբար վերանում է։ Համաձա՞յն եք։
-Ես այդպես չեմ մտածում եւ, իհարկե, հուսով եմ, որ այդպես չէ։
- Նախատեսու՞մ եք այցելել Հայաստան եւ ինչ-որ կերպ աջակցել հայ արտիստներին:
- Այո, հուսով եմ շուտով այցելել Հայաստան Սերժ Թանգյանի, եւ Էռնեկյան ընտանիքի հետ։ Gibson-ում մենք շարունակում ենք ուղիներ փնտրել հայերին եւ հայ արտիստներին աջակցելու համար: «Օրրան» հիմնադրամի օգտին աճուրդներ ենք կազմակերպել՝ վաճառելով այն կիթառները, որոնք նվագել եմ ինձ հրավիրած երաժիշտների հետ։
- Ե՞րբ եւ ինչպե՞ս եք ծանոթացել Սերժ Թանգյանի հետ։
- Մենք հանդիպել ենք Լոս Անջելեսում մի քանի տարի առաջ: Մեզ մոտ եղբայրական հարաբերություններ են ձեւավորվել, որոնք շատ թանկ են ինձ համար: Ես շատ շնորհակալ եմ նրան բարեկամության եւ համագործակցության համար։ Շատ չեն ընկերներս, որոնց «hermano» (եղբայր-Մեդիամաքս) եմ անվանում, եւ Սերժը նրանցից մեկն է:
- Ինչպե՞ս առաջացավ «Deconstruction»-ի գաղափարը եւ ո՞վ որոշեց դիմել Թոնի Այոմիին:
- «Deconstruction»-ը սկսվել է մի քանի կիթառային ռիֆերից, որոնք գրել էի շատ վաղուց: 2022 թվականի հոկտեմբերին Բուենոս Այրեսում էի՝ La Roca Power ձայնագրման ստուդիայում, որը հիմնել եմ իմ գործընկեր Խորխե Ռոդրիգեսի հետ։ Գործիքային թրեքի վրա աշխատանքն ավարտելուց հետո այն ուղարկեցի հրաշագործ ձայնային ինժեներ Գրեգ Գորդոնին։ Անմիջապես մտածեցի, որ Սերժը իդեալական գործընկեր կլիներ, քանի որ երգը բարդ է եւ լավ կլիներ ձայնային լայն դիապազոն ունեցող երգիչ ունենալ:
Թրեքը ուղարկեցի Սերժին, նա շատ արագ պատասխանեց, որ իրեն դուր է գալիս եւ անմիջապես սկսեց աշխատել։ Այն, ինչ արեց Սերժը, գերազանցեց սպասելիքներս։ Եվ դա ինձ քաջություն տվեց դիմելու Թոնի Այոմիին: Ես նրան համարում եմ heavy metal-ի կնքահայրը (եւ նրան անվանում եմ իմ որդեգրած կնքահայր), այնպես որ մտածեցի. ինձ համար մեծ պատիվ կլիներ, եթե Թոնին նվագի սոլոն։ Թոնին գիտի, որ ես կիթառ եմ նվագում միայն իր շնորհիվ։ Բացի այդ, նա ակտիվորեն աշխատել է Հայաստանի համար Rock Aid Armenia եւ Armenia Grateful 2 Rock նախագծերի շրջանակներում: Այսպիսով, երբ Թոնին համաձայնեց նվագել սոլոն, պատկերն ամբողջական դարձավ:
- «Deconstruction»-ի հասույթը տրամադրվելու է «Հայաստան» հիմնադրամի Արցախի փախստականների ծրագրին։ Կա՞ կոնկրետ գումար, որը պետք է հավաքվի,
թե՞ միջոցների հավաքագրման վերջնաժամկետ չկա։
- Այո, ամբողջ հասույթը փոխանցվում է «Հայաստան» հիմնադրամի Արցախից փախստականների ծրագրին։ Նաեւ աճուրդի էինք հանել Սերժի գեղանկարը եւ կիթառը դրա պատկերով, իսկ Էռնեկյանների ընտանիքը կրկնապատկել է հասույթը:
Սեզար Գուեկյանը Լուսանկարը` Gibson Brands
Էռնեկյանների ընտանիքը կկրկնապատկի ամբողջ հասույթը Corporación America հիմնադրամի միջոցով: Մարտին Էռնեկյանի հետ ինձ ծանոթացրել է իմ գործընկեր Խորխե Ռոդրիգեսն։ Մարտինը եւ նրա թիմը շատ ոգեւորված են Gibson-ի, Corporación America-ի, Սերժ Թանկյանի, Թոնի Այոմիի եւ ձեր խոնարհ ծառայի համագործակցությամբ:

Президент Gibson Сезар Гуэкян: «Я усвоил важные ценности благодаря своим армянским корням» - Mediamax.am
19774 просмотров
Президент Gibson Сезар Гуэкян: «Я усвоил важные ценности благодаря своим армянским корням»
Сезар Гуэкян
Фото: Gibson Brands
Эксклюзивное интервью Медиамакс с президентом и генеральным директором компании Gibson Сезаром Гуэкяном
Сезар Гуэкян был назначен президентом и генеральным директором Gibson Brands в июле 2023 года. Он присоединился к команде Gibson в 2018 году и за 5 лет внес большой вклад в развитие компании.
В декабре 2023 года было объявлено о запуске проекта Gibson Band, первой композицией которой стала “Deconstruction” - ее авторами выступили Сезар Гуэкян, Серж Танкян и Тони Айомми.
- Вы говорите (или понимаете) по-армянски?
- К сожалению, нет. Я знаю только несколько нехороших слов. Мои родители свободно говорили по-армянски, но мы не воспользовались возможностью выучить язык. Мама и папа говорили на армянском, когда не хотели, чтобы мы понимали, о чем они говорят. Я вырос в Аргентине, и мои родители позаботились о том, чтобы я выучил английский.
- Можно сказать, что ваши армянские корни повлияли на вашу карьеру?
- Абсолютно. Моя семья на 100% армянская - как со стороны матери, так и со стороны отца. Я люблю армянские традиции и чувство общности. Когда я встречаю армянина, у меня сразу возникает интерес к этому человеку, его происхождению, и обычно сразу возникает определенная связь. Так произошло, когда я встретил Сержа Танкяна.  С другой стороны, Сержа сложно не полюбить, ведь он такой замечательный человек. У нас возникло понимание того, через что прошли наши семьи и что сегодня переживают армяне, и это нас связало.
Благодаря своей семье я усвоил важные ценности, которые всегда применяю в бизнесе - упорный труд без жалоб, надежность, ответственность, сочувствие и стремление всегда быть частью решения (а не проблемы).
- Как вы следите за тем, что происходит в Армении?
- Я читаю новости, в основном то, что пишет Financial Times, также читаю армянские СМИ - Медиамакс, «Зартонк», слежу за сообщениями Армянского национального комитета Америки (ANCA) и всеармянского фонда «Армения». Кроме того, я на связи с большой группой армян, которые активно поддерживают Армению.
- Многие утверждают, что армянская диаспора постепенно исчезает. Согласны ли вы с этим?
- Я так не думаю и, конечно, надеюсь, что это не так.
- Планируете ли вы посетить Армению и будете ли вы как-то поддерживать армянских артистов?
- Да, я надеюсь скоро посетить Армению вместе с Сержем Танкяном и, если получится, с семьей Эрнекян. В Gibson мы продолжаем искать способы поддержки армян и армянских артистов. Мы делали аукционы в пользу фонда «Орран», продавая на них гитары, на которых я играл с музыкантами, которые меня приглашали.
- Как и когда вы познакомились с Сержем Танкяном?
- Мы встретились в Лос-Анджелесе несколько лет назад и у нас сложились братские отношения, которыми я очень дорожу. Я очень благодарен ему за дружбу и сотрудничество. У меня не так много друзей, которых я называю «hermano» (брат-Медиамакс), и Серж - один из них.
- Как возникла идея “Deconstruction” и кто решил обратиться к Тони Айомми?
- "Deconstruction" началась с нескольких риффов, которые я написал давным-давно. В октябре 2022 года я был в Буэнос-Айресе в студии La Roca Power Studio, которую мы основали с моим партнером Хорхе Родригесом. Закончив работу над инструментальным треком, я отправил его звукоинженеру-волшебнику Грегу Гордону, попросив свести его. Я сразу подумал, что Серж был бы идеальным партнером, поскольку песня сложная и был нужен вокалист с широким вокальным диапазоном, который напишет что-то экстраординарное.
Я отправил трек Сержу, он очень быстро ответил, что ему нравится и сразу приступил к работе. То, что придумал Серж, превзошло мои ожидания. Он превратил сборник риффов в песню. И это придало мне смелости обратиться к Тони Айомми. Я считаю Тони крестным отцом хэви-метал (и называю его своим приемным крестным отцом), поэтому я подумал про себя: для меня было бы честью, если бы Тони исполнил соло в песне. Тони знает, что я играю на гитаре только благодаря ему. Плюс он активно работал для Армении в рамках проектов Rock Aid Armenia и Armenia Grateful 2 Rock. Так что, когда Тони согласился исполнить соло, все сошлось воедино.
- Все доходы от “Deconstruction” будут переданы программе беженцев из Арцаха фонда «Армения». Есть ли какая-то конкретная сумма, которую необходимо собрать, или сбор ведется с «открытым концом»?
- Да, все доходы передаются программе беженцев из Арцаха фонда «Армения». Мы также продали на аукционе картину Сержа и гитару с ее изображением, а семья Эрнекян удвоила вырученную сумму.
Сезар Гуэкян Сезар Гуэкян
Семья Эрнекян также удвоит все доходы посредством фонда Corporación America Foundation. С Мартином Эрнекяном меня познакомил мой партнер Хорхе Родригес. Мартин и его команда очень воодушевлены сотрудничеством между Gibson, Corporación America, Сержем Танкяном, Тони Айомми и мной.