Սերժ Թանգյանի «Մեր լեռները» գեղանկարը
Gibson Band-ը թողարկել է իր առաջին երգը՝ «Deconstruction», որի համահեղինակներն են Սեզար Գուեկյանը, Սերժ Թանգյանը եւ Թոնի Այոմին:
2.    ԳՈՐԾՈՂ ԱՆՁԻՆՔ
System of a Down խմբի երգիչ:
Black Sabbath խմբի կիթառահար եւ հիմնադիր անդամ: Համարվում է աշխարհի լավագույն կիթառահարներից մեկը եւ heavy metal ոճի հիմնադիրը: 1989 թվականին մասնակցել է Rock Aid Armenia նախագծին, որի նպատակն էր աջակցել Սպիտակի երկրաշարժից տուժած Հայաստանին:
Մեդիամաքս մեդիա-ընկերության եւ ավստրալիական Do Something կազմակերպության նախաձեռնած Armenia Grateful 2 Rock ծրագրի շրջանակում մասնակցել է Գյումրիի թիվ 6 երաժշտական դպրոցի նոր շենքի կառուցմանը:
Շինարարության համար միջոցներ հավաքագրելու նպատակով 2010 թվականին Deep Purple-ի երգիչ Իեն Գիլանի հետ հիմնել էր WhoCares սուպեռխումբը, որին միացել էին Iron Maiden խմբի թմբկահար Նիքո ՄքԲրեյնը, Metallica-ի նախկին բաս-կիթառահար Ջեյսոն Նյուսթեդը եւ Deep Purple-ի նախկին ստեղնահար Ջոն Լորդը:
Թոնի Այոմին Armenia Grateful 2 Rock ծրագրի շրջանակում երկու անգամ այցելել է Հայաստան՝ 2009 թվականի հոկտեմբերին եւ 2019 թվականի հունիսին:
2019-ին Թոնի Այոմին եւ Իեն Գիլանը Երեւանում մասնակցել են Rock Aid Armenia-ի 30 ամյակին նվիրված գալա-երեկոյին:
Սեզար Գուեկյան
Էլեկտրական կիթառներ արտադրող Gibson Brands ընկերության նախագահ եւ գլխավոր գործադիր տնօրեն: Այդ պաշտոնում հաստատվել է 2023 թվականի հուլիսին:
Արգենտինահայ Սեզար Գուեկյանը Gibson-ին միացել է 2018 թվականին՝ համադրելով իր բիզնես կրթությունը երաժշտության եւ կիթառի հանդեպ երկարամյա կրքի հետ: Նա մեծ դեր է ունեցել Gibson-ի վերածննդի գործում՝ մշակելով նոր հաջող ռազմավարություն:
2020 թվականի պատերազմից հետո Սեզար Գուեկյանը աջակցել էր «Հայաստան» հիմնադրամի դրամահավաքին:
2023-ի ամռանը մեկնաբանելով Գուեկյանի նշանակումը, Black Sabbath-ի կիթառահար Թոնի Այոմին ասել էր. «Սեզարը վայրեջքի գնացող Gibson ապրանքանիշը վերածեց հաջողակ ընկերության: Նա հանդիպում էր երաժիշտների հետ, լսում էր մեր կարծիքները եւ իր շուրջը հիանալի թիմ ձեւավորում: Այսօր Gibson-ը մի ընկերություն է, որի հետ համագործակցելը հպարտություն է ինձ համար: Շնորհակալություն, Սեզար»։
Իսկ System of a Down-ի երգիչ Սերժ Թանգյանն ասել էր. «Սեզարը ոչ միայն հիասքանչ գործադիր տնօրեն է Gibson-ում, այլեւ մեծ արտիստ է եւ լավ ընկեր»:
3.    ՆԱԽԱՊԱՏՄՈՒԹՅՈՒՆԸ
Այս հոլովակում Սեզար Գուեկյանը պատմել է, թե ինչպես է ծնվել «Deconstruction» երգը:
Նա ասել է, որ ժամանակին մի քանի ռիֆ էր գրել եւ Բոէնոս Այրեսի իր ստուդիայում սկսել էր ձայնագրել դրանք:
«Նախնական գործիքային տարբերակը ստանալուց հետո ուղարկեցի այն իմ թանկագին ընկեր Սերժ Թանգյանին: Ես նրան վերաբերվում եմ որպես եղբոր, ուստի ասացի, որ եթե չհավանի երգը, միեւնույն է, եղբայրս կմնա: Սերժը սիրեց երգը եւ ասաց, որ կգրի բառերը: 24 ժամ հետո ինձ ուղարկեց երգը՝ իր վոկալով: Բառերի հիմքում Սերժի մտահոգությունն է այն ամենով, ինչ մենք անում ենք մեր մոլորակի հանդեպ:
Այնուհետեւ Թոնի Այոմինն ուղարկեցի այն, ինչ ստեղծել էինք Սերժի հետ: Թոնիին էլ ասացի, որ ինքն ասես կնքահայրս լինի ու եթե երգը չհավանի, միեւնույն է, կշարունակեմ իրեն կնքահայր համարել: Նա արձագանքեց եւ ասաց, որ հավանել է երգը եւ դրանում Սերժի ունեցած ներդրումը եւ պատրաստ է մասնակցել: Թոնին խնդրեց իրեն մեկ շաբաթ ժամանակ տալ, սակայն արդեն հաջորդ օրը հաղորդագրություն ուղարկեց եւ ասաց, որ ձայնագրել է իր սոլոն», - պատմել է Սեզար Գուեկյանը:
Նա ասել է, որ Gibson Band անվանումն առաջարկել է Սերժ Թանգյանը: Գաղափարի հիմքում այն է, որ նախագիծը կարող է շարունակական լինել եւ ապագայում համագործակցել այլ երաժիշտների հետ:
4.    ԿՏԱՎԸ, ՀԱՏՈՒԿ ԿԻԹԱՌԸ ԵՎ ԱՃՈՒՐԴԸ
«Deconstruction» երգի շապիկի հիմքում Սերժ Թանգյանի «Մեր լեռները» գեղանկարն է, որը նա նկարել է հատուկ այս նախագծի համար:
Սերժ Թանգյանի «Մեր լեռները» գեղանկարը Սերժ Թանգյանի «Մեր լեռները» գեղանկարը
Կտավը եւ Gibson Les Paul Standard կիթառը, որի վրա պատկերված է հատված «Մեր լեռներից», դեկտեմբերի 8-ից 18-ը կհանվեն աճուրդի այս հղումով.
https://www.julienslive.com/auctions/catalog/id/515:
5.    ՆՊԱՏԱԿԸ
«Deconstruction» երգի վաճառքից գոյացած ողջ հասույթը, ինչպես նաեւ կտավի եւ կիթառի աճուրդից հավաքված միջոցները նվիրաբերվելու է «Հայաստան» հիմնադրամին` Արցախից բռնի տեղահանվածներին աջակցելու համար:
Լուսանկարը` Gibson
«Շատ երկար ենք աշխատել այս նախագծի վրա։ Ես եւ Սերժը սփյուռքահայ ենք, ուստի անմիջապես որոշեցինք, որ ցանկանում ենք «Deconstruction»-ը նվիրվի հայերին», - ասել է Սեզար Գուեկյանը:
«Հայերը հիանալի մարդիկ են. սա մեծ հաճույք է, մեծ նախաձեռնություն, եւ ես շատ ուրախ եմ ներգրավված լինել»,- ասել է Թոնի Այոմին:
6.    ԷՌՆԵԿՅԱՆԸ ԵՒ «ԿՈՐՊՈՐԱՍԻՈՆ ԱՄԵՐԻԿԱ» ՀԻՄՆԱԴՐԱՄԸ
Արգենտինահայ Էռնեկյան ընտանիքը Corporación America հիմնադրամի միջոցով կրկնապատկելու է հավաքված ողջ հասույթը:
7.    ԱՅՈՄԻԻ ԵՎ ԹԱՆԳՅԱՆԻ ԵՐԿՐՈՐԴ ՀԱՄԱԳՈՐԾԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆԸ
«Deconstruction»-ը Սերժ Թանգյանի եւ Թոնի Այոմիի երկրորդ համագործակցությունն է:
2000 թվականին Black Sabbath-ի կիթառահարը թողարկել առաջին սոլո-ալբոմը, որի Patterns երգի վոկալիստը Սերժ Թանգյանն է:

Компания Gibson Brands объявила о запуске проекта Gibson Band.
Gibson Band выпустила первую композицию «Deconstruction», авторами которой выступили Сезаром Гуэкян, Серж Танкян и Тони Айомми.
2. ДЕЙСТВУЮЩИЕ ЛИЦА
Солист группы System of a Down.
Гитарист и один из основателей группы Black Sabbath. Его считают одним из лучших гитаристов мира и основоположником стиля heavy metal. В 1989 году Айомми участвовал в проекте Rock Aid Armenia, целью которого была помощь пострадавшей от Спитакского землетрясения Армении.
В рамках проекта Armenia Grateful 2 Rock, инициированного медиа-компанией Медиамакс и австралийской организацией Do Something, Айомми участвовал в строительстве нового здания для музыкальной школы №6 в Гюмри.
Для сбора средств в 2010 году Тони Айомми и вокалист Deep Purple Иэн Гиллан основали супергруппу WhoCares, к которой присоединились барабанщик Iron Maiden Нико МакБрейн, экс-басист Metallica Джейсон Ньюстед и экс-клавишник Deep Purple Джон Лорд.
В рамках проекта Armenia Grateful 2 Rock Тони Айомми дважды посещал Армению - в октябре 2009 и июне 2019 года.
В 2019 году Тони Айомми и Иэн Гиллан приняли участие в гала-вечере в Ереване, посвященном 30-летию Rock Aid Армения.
Сезар Гуэкян
Президент и генеральный директор компании-производителя электрогитар Gibson Brands. Был утвержден в этой должности в июле 2023 года.
Аргентинский армянин Сезар Гуэкян присоединился к Gibson в 2018 году и сыграл важную роль в возрождении бренда, разработав новую успешную стратегию.
После войны 2020 года Сезар Гуэкян поддержал сбор средств фонда «Айастан».
Комментируя назначение Гуэкяна летом 2023 года, гитарист Black Sabbath Тони Айомми говорил:
«Сезар превратил переживающий непростые времена Gibson в успешную компанию. Он встречался с музыкантами, прислушивался к нашему мнению и сформировал вокруг себя отличную команду. Сегодня Gibson - компания, сотрудничеством с которой я горжусь. Спасибо, Сезар».
А вокалист System of a Down Серж Танкян отмечал: «Сезар - не только замечательный генеральный директор Gibson, но и великолепный артист и хороший друг».
3. ПРЕДЫСТОРИЯ
В этом клипе Сезар Гуэкян рассказал, как рождалась композиция «Deconstruction».
Сперва он придумал гитарные риффы и какое-то время спустя начал записывать их в своей студии в Буэнос-Айресе.
«Первоначальную инструментальную версию я отправил моему дорогому другу Сержу Танкяну. Я отношусь к нему как к брату, и сказал ему, что даже если песня ему не понравится, он он все равно останется моим братом. Но Сержу она понравилась, и он обещал написать текст к ней. Уже через 24 часа он прислал мне песню со своим вокалом. В основе текста - обеспокоенность Сержа тем, что мы делаем с нашей планетой.
То, что у нас получилось, я отправил Тони Айомми и сказал, что считаю его своим крестным отцом, но если песня ему не понравится, я все равно продолжу считать его своим крестным отцом. Тони ответил, что ему понравилось и он готов участвовать. Он попросил дать ему неделю, но уже на следующий день записал свое соло», - рассказал Сезар Гуэкян.
Он сообщил, что название Gibson Band предложил Серж Танкян. В основе идеи лежит то, что проект можно продолжать в будущем и сотрудничать с другими музыкантами.
4. КАРТИНА, СПЕЦИАЛЬНАЯ ГИТАРА И АУКЦИОН
В основе обложки «Deconstruction» - картина Сержа Танкяна «Наши горы», которую он написал специально для проекта.
Картина Сержа Танкяна «Наши горы»
Картина и гитара Gibson Les Paul Standard, на которой изображен фрагмент «Наших гор», будут продаваться на аукционе с 8 по 18 декабря по этой ссылке:
https://www.julienslive.com/auctions/catalog/id/515:
5. ЦЕЛЬ
Вся выручка от продажи песни«Deconstruction» , а также средства, собранные на аукционе от продажи картины и гитары, будут переданы в фонд «Айастан» для поддержки вынужденных переселенцев из Арцаха.
Фото: Gibson
«Мы долго работали над этим проектом. Мы с Сержем – представители армянской диаспоры, поэтому сразу решили, что хотим посвятить «Deconstruction» армянам», - сказал Сезар Гуэкян.
«Армяне - замечательные люди. Это большое удовольствие, отличная инициатива, и я очень рад принять в ней участие», - сказал Тони Айомми.
6. ЭРНЕКЯН И ФОНД «CORPORACION AMERICA»
Семья аргентинского армянина Эдуардо Эрнекяна удвоит всю выручку посредством фонда Corporación America.
7. ВТОРОЕ СОТРУДНИЧЕСТВО АЙОММИ И ТАНКЯНА
«Deconstruction» - вторая совместная работа Сержа Танкяна и Тони Айомми.
В 2000 году гитарист группы Black Sabbath выпустил свой первый сольный альбом Iommi и вокальную партию в песне Patterns исполнил Серж Танкян.