Գրող Ալեքսանդր Արխանգելսկու հարցազրույցը Մեդիամաքսին
- Գարնանը հայտնեցիք, որ նոր նախագիծ եք սկսում եւ դրամահավաք հայտարարեցիք «ապագա ֆիլմի համար, որը մի իտալացու մասին է, ով դարձավ ռուս աբեղա եւ հին հայկական եկեղեցու գիտակ, եւ այն մասին, թե որտեղ է մարդու հայրենիքը»։
- Դա հայր Ջովաննի (Իոանն) Գուայտան է: Նա ուսումնասիրել է հայկական եկեղեցին, հարցազրույց է վերցրել Գարեգին Առաջին կաթողիկոսից։ Այդ գիրքը, հուսով եմ, կվերահրատարակվի, քանի որ հրաշալի է։
Իհարկե, զբոսաշրջային ֆիլմ չենք նկարահանելու։ Ինքնաթիռ կնստենք նրա հետ, կգանք այստեղ եւ կնայենք Հայաստանին նրա աչքերով՝ որպես մի երկրի, որը սովորել է պահպանել հայրենիքի զգացումը բոլոր սահմաններից անդին՝ դուրս ընկնելով պատմությունից եւ վերադառնալով պատմություն։
Արտագաղթը լինում է անօգուտ, իսկ լինում է օգտակար։ Ի՞նչ է նշանակում անօգուտ: Երբ մարդիկ պարզապես փրկում են իրենց եւ չեն ինտեգրվում նոր երկրների մշակույթներին: Երբեմն էլ ամբողջությամբ ձուլվում են, կամ էլ փորձում են ամբողջությամբ պահպանել այն ամենը, ինչ ունեցել են հայրենիքում։
Ռուսաստանը թեւակոխել է դրամատիկ շրջան՝ դա արտագաղթի նոր ալիք է, զանգվածային, ընդ որում՝ մեկ խավի ներսում։ Եթե դիտարկենք Ռուսաստանի 140 միլիոն բնակիչների պարագայում, թվում է, որ դա տանելի է, սակայն դա արտագաղթ է մեկ խավում, մեկ օղակում, մի քանի խոշոր քաղաքներում, եւ իհարկե, այդ կորուստները շատ զգալի կլինեն։
- Այն ռուսները, ովքեր եկել են Հայաստան վերջին 1,5 տարվա ընթացքում, լավ իմաստով հարթում են այն խնդիրները, որոնք կան Հայաստանի եւ Ռուսաստանի հարաբերություններում: Այդ խնդիրներն ակնհայտ դարձան 2020 թվականի պատերազմից հետո։ Եթե պարզեցնենք, արդյո՞ք ինչ-որ բան փչացել է Հայաստանի եւ Ռուսաստանի հարաբերություններում։
-Ո՞ր Հայաստանի եւ ո՞ր Ռուսաստանի մասին է խոսքը։ Քաղաքակա՞ն Հայաստանի եւ քաղաքակա՞ն Ռուսաստանի։
- Առաջին հերթին՝ այո։
- Շատ բան է փոխվել։ Այսօր էլ կտրուկ փոփոխություններ են տեղի ունենում։
Ակնհայտ է, որ Հայաստանն իր համար ողբերգական տարբերակ է քննարկում։ Հնարավոր է, որ այն, ինչ տեսնում ենք՝ բանակցային տարբերակը, քաղաքականապես անհրաժեշտ է, չգիտեմ, ես քաղաքական գործիչ չեմ։ Բայց մշակութային ու պատմական տեսանկյուններից դա ողբերգական տարբերակ է Հայաստանի համար։ Այն, ինչ առաջարկում են Հայաստանին բանակցողները՝ տեղի ունեցածից հետո հաշտության ընտրությունը, ողբերգություն է։
Իրավասու չեմ խորհուրդներ տալ՝ ինչն է ճիշտ, ինչը՝ սխալ: Ես պարզապես կարեկցում եմ: Ռուսաստանն, իհարկե, խաղացել է եւ կցանկանա ապագայում եւս մեծ դեր խաղալ։ Այն փորձեց որոշակի դրական դեր խաղալ, իսկ հետո պարզապես Հայաստանի ժամանակը չուներ։ Հայաստանը մնաց լքված ճակատագրի ողորմությանը, դեմ առ դեմ պատերազմի հետ։
Բայց հենց հայտնվեցին արեւմտյան դերակատարները, Ռուսաստանն անմիջապես սկսեց վերադառնալ։
Ես զգացի, որ մարդիկ այստեղ վիրավորված են, կատարվողը ընկալում են որպես դավաճանություն: Ես հաճախ եմ լինում Հայաստանում, շատ եմ զրուցում մարդկանց հետ, եւ չգիտեմ՝ Ռուսաստանի եւ ռուսների հանդեպ նման սեր որեւէ այլ տեղ կա՞։ Խոսքը քաղաքական գործիչների մասին չէ, այլ մարդկանց։
Ռուսական դիրքորոշումն էր՝ սկզբում չափազանց կոշտ թելադրել իր շահերը, հետո մի կողմ քաշվել՝ չցանկանալով հաշվի առնել հայկական շահերը։ Քաղաքական դաշտից դուրս գտնվող մարդիկ դա զգացել են։
Հայաստանն իր դռները բացել է մեծ թվով ռուսների առաջ։ Խոզություն կլինի, եթե Հայաստանում ապաստանած ռուսները դրան չարձագանքեն ոչ միայն սիրով, այլեւ համերաշխությամբ եւ այն ամենով, ինչով հնարավոր է արձագանքել եւ աշխարհի առջեւ վկայել Հայաստանի առջեւ ծառացած դժվարությունների մասին։
Կարծում եմ, այնպես, ինչպես այսօր, երբեք չի եղել՝ չափազանց կոշտ քաղաքական տարաձայնություններ եւ մարդկային ճակատագրերի այսպիսի սերտաճում։ Երկու գործընթաց, որոնց վրա մենք այժմ ճոճվում ենք՝ ինչպես ճոճանակի վրա:
- Քանի որ հաճախ եք լինում այստեղ, ի՞նչ եք կարծում՝ Հայաստանը գիտի՞, թե ինչ է ուզում։
- Ես գիտեմ, որ Հայաստանը գիտի, թե ինչ չի ուզում։ Նա այլեւս պատերազմ չի ուզում, նա հոգնել է: Հերոսությունը առաջվա նման կա, եւ մեզ հայտնի են անհավատալի հերոսության օրինակներ, բայց ես այնպիսի զգացողություն ունեմ, որ երկիրը հոգնել է պատերազմական վիճակից։ Թե ինչի է այն պատրաստ, որպեսզի պատերազմ չլինի, չգիտեմ, ես ստիպված կլինեմ ընդունել այն ընտրությունը, որը կանի Հայաստանը։
Բայց ռուսաստանցի քաղաքական գործիչները պետք է հստակ ասեն, թե որտեղ է իրենց շահը։ Նրանք պետք է երկարաժամկետ, ոչ այսրոպեական որոշում կայացնեն՝ անկախ նրանից, թե ինչ ընտրություններ են կայացել, ինչ ընտրություններ են սպասվում, Լաչինի ուղղությամբ հայտնվել են «բնապահպաններ», թե՞ նրանք անհետացել են։
Զբաղվե՞լ է Ռուսաստանը հայկական «սյուժեով» 2022 թվականի փետրվարի 24-ից հետո, թե՞ ոչ։ Տպավորությունս այն է, որ չի զբաղվել, բայց հետո, զգալով, որ Արեւմուտքը եկել է որպես նոր բանակցող, որոշել է արագ վերադառնալ, խանգարել Արեւմուտքին։ Արդյո՞ք դա կօգնի Հայաստանին։ Չգիտեմ։
- 2009 թվականին դուք գրել էիք. «Ի՞նչն ընտրել` սովորական, բայց հպարտ անբովանդակ ապրելը 20-րդ դարի շատ կարեւոր, բայց ռազմավարական առումով անհեռանկար առասպելներում, թե՞ մշակութային ճակատագրի փոփոխությունը: Ճակատագրի փոփոխություն, թե՞ դարավոր պատմության ժամանակակից իրողությունների վերածում։ Գավառական ինքնության մեջ փակվել, թե՞ փորձել պատմությունից առաջ անցնել՝ առանց հիշողության ու ինքնատիպության կորստի։ Այս առումով Ռուսաստանն ու Հայաստանը, չնայած մասշտաբների ու իրողությունների տարբերությանը, նույն դրամատիկ եւ վճռական փուլում են: Ե՛վ այնտեղ, ե՛ւ այստեղ մենք ճոճվում ենք տեղայնության եւ դեպի ապագան ձգտելու միջեւ, ինչն անիրագործելի է համաշխարհային քաղաքակրթության տարածությունից դուրս, որտեղ բոլորս միաժամանակ ե՛ւ ուզում ենք հայտնվել, ե՛ւ վախենում ենք դրանից, եւ որտեղ մեզ կանչում են, սակայն իրականում, կարծես, չեն սպասում»։
Եթե չիմանայի, որ այս տողերը գրել եք 14 տարի առաջ, կմտածեի, որ մեր օրերում է գրված։ Հայաստանի եւ Ռուսաստանի միջեւ քաղաքական նոր մերձեցման հնարավորություններ տեսնու՞մ եք։
- Կարող եմ իրավիճակին նայել ռուսաստանցի քաղաքական գործիչների աչքերով. «Փորձենք գլուխ հանել այն հանգույցից, որը կապել ենք եւ չենք կարող արձակել, ինքներս կիսաքայքայված վիճակում ենք, երկրի միասնությունը կորցնելու ռիսկ կա՝ ի՞նչ դեր կարող ենք խաղալ»։
Իհարկե, Ռուսաստանը ցանկանում է պահպանել վերահսկողությունը այս տարածքի հանդեպ. իրերն իրենց անուններով կոչենք: Սակայն դա անելու համար այն ռազմական, տնտեսական կամ քաղաքական կարողություններ չունի: Հայաստանը փոքր երկիր է, այն պետք է հասկանա, թե ում հետ է փոխգործակցում, ով է ուժեղ աջակից, ով՝ թույլ, ով էլ ձեւացնում է, թե աջակից է։ Իհարկե, Հայաստանը մանեւրելու է, ինչն ավելի շատ է բորբոքելու ռուսական էլիտաներին։
Ես հավատում եմ մերձեցմանը մշակույթի, գիտության, մարդասիրական նախագծերի ոլորտում, բայց ոչ քաղաքական։
- Իրատեսակա՞ն է ակնկալել, որ այն պայմաններում, երբ քաղաքական էլիտաների միջեւ նորմալ փոխգործակցություն չկա, մարդկանց միջեւ շփումները կարող են որոշակի մակարդակի հարաբերություններ պահպանել։ Կոպիտ ասած, եթե Ռուսաստանի ղեկավարությունը որոշի երես թեքել Հայաստանից, մշակութային շփումները դժվար կարողանան ազդել դրա վրա։
- Եթե հավատայի, որ քաղաքական գործընթացներն ու էլիտաները հավերժ են, լիովին կհամաձայնեի Ձեզ հետ։ Բայց նրանք փոխվում են։ Եվ դա է իմ հույսը։ Մշակութային, մարդկային շփումներն իրենք իրենցով ոչինչ չեն կարող լուծել, բայց կարող են հիմքեր պահպանել ապագա շրջադարձի համար: Այս էլիտան էլ կհեռանա։ Ամեն ինչ կփոխվի։ Հարցն այն է, թե արդյո՞ք կպահպանվեն այս շփումները, այս հանգույցները։ Ես զգուշավոր լավատես եմ, երբ հարցը վերաբերվում է ստորին օղակին, եւ ամբողջական հոռետես՝ վերեւի օղակի առումով:

Александр Архангельский: «Позиция России вызывает в Армении обиду» - Mediamax.am
- Весной Вы объявили, что вместе с Татьяной Сорокиной начинаете новый проект и обяъвили сбор средств «на будущий фильм о сардинце, который стал русским иеромонахом и специалистом по древнеармянской церкви, и о том, где у человека Родина в мире нового кочевья».
- Это отец Джованни (Иоанн) Гуайта. Он специалист по древнеармянской церкви, и он брал интервью у Католикоса Гарегина Первого. Эта книжка, надеюсь, будет переиздана, потому что она замечательная.
Снимать мы будем, конечно не туристический фильм. Мы сядем в самолет вместе с ним, отправимся сюда, и посмотрим его глазами на Армению как на страну, которая научилась сохранять чувство Родины поверх всех границ, выпадая из истории, возвращаясь в историю.
Бывает эмиграция бесполезная, а бывает полезная. Что значит бесполезная? Это когда люди просто спасают сами себя и не встраиваются в культуры окружающих стран: или растворяются в них полностью, или начинают сохранять все полностью, как было на Родине.
Россия вступила в драматический период - это новая волна эмиграции, причем массовой в одном слое. Если посчитать на 140 миллионов жителей России - это еще терпимо, но это эмиграция в одном слое, в одном кругу, в нескольких крупных городах, и конечно, эти потери будут очень ощутимы.
- Те русские, которые приехали в Армению за последние 1,5 года, в хорошем смысле, нивелирует те проблемы, которые есть сегодня в отношениях Армении и России, проблемы, ставшие очевидными после войны 2020 года. Если упростить, испортилось ли на что-то в отношениях Армении и России?
- О какой Армении и о какой России мы говорим? О политической Армении и политической России?
- Прежде всего, да.
- Многое изменилось. И сегодня происходят драматические изменения.
Очевидно, что Армения обсуждает трагический для себя вариант. Возможно то, что мы видим - переговорный вариант - политически необходим, не знаю, я не политик. Но с точки зрения культурной и исторической - это трагический для Армении вариант. То, что предлагают Армении переговорщики - выбор примирения после того, что было, это трагедия.
Не мне давать советы, что правильно, что нет. Я просто сострадаю. Это единственно возможная позиция со стороны. Россия, конечно, играла, и по-прежнему хотела бы играть большую роль. Она пыталась сыграть какую-то положительную роль, но потом ей стало просто не до Армении. Армения была брошена на произвол судьбы, один на один с войной.
Но как только появились западные игроки, которые могут занять это переговорное место, Россия немедленно начала возвращаться.
Я почувствовал в людях обиду, это ощущалось как предательство. Я часто бываю в Армении, много беседую с людьми и не знаю, есть ли где-нибудь еще такая любовь по отношению к России и к русским. Сейчас разговор не про политиков, а про людей, про сообщества.
Российская позиция - сначала слишком жестко диктующая свои интересы, потом - отошедшая в сторону, и не желающая учитывать армянские интересы. Люди за пределами политического поля это почувствовали. Человеческие судьбы - это третий аспект. Армения открыла двери для огромного количества россиян. Будет свинством, если россияне, нашедшие прибежище в Армении, не ответят на это не просто любовью, а солидарностью и всем, чем они могут ответить, находясь здесь и сейчас, свидетельствуя перед миром о бедах, с которыми сталкивается Армения.
Мне кажется, такого как сейчас, никогда не было - предельно жесткие политические расхождения и предельно тесное схождение человеческих судеб. Два процесса, на которых мы сейчас раскачиваемся как на качелях.
- Поскольку вы здесь часто бываете, есть ли у Вас понимание: Армения знает, чего хочет?
- Я знаю, что Армения знает, чего она не хочет. Она не хочет больше войны, она устала. Героизм по-прежнему есть, и нам известны примеры этого невероятного героизма, но у меня такое ощущение, что страна устала от состояния войны. На что она готова, чтобы войны не было, я не знаю, я должен буду принять тот выбор, который будет сделан Арменией.
Но российские политики должны твердо сказать, где их интерес. Они должны определиться вдолгую, не сиюминутно, вне зависимости от того, какие выборы предстоят, какие выборы прошли, появились ли на Лачинском направлении «экологи», или исчезли.
После 24 февраля 2022 года на этот процесс в России просто «забили» - простите за не очень красивое слово, но это правда. После 24 февраля 2022 Россия занималась армянским «сюжетом», или не занималась? У меня ощущение, что не занималась, но потом, почувствовав, что Запад пришел в качестве нового переговорщика, решила быстро вернуться, помешать Западу, но вот помочь ли Армении - не знаю.
- В 2009 году Вы писали: «Что предпочесть – привычное, но гордое прозябание, в очень важных, но стратегически бесперспективных мифах 20 века или перемену культурной участи? Перемену участи или все же конвертацию многовековой истории в современные реалии? Замыкание в провинциальной самости или игру на опережение истории – без утраты памяти и своеобразия? В этом отношении Россия и Армения, при всей разнице масштабов и реалий, находятся в одной и той же фазе. Драматической. И ключевой. Мы и там и тут зависли между доморощенностью и устремлением в будущее, которое неосуществимо за пределами пространства мировой цивилизации, куда нам всем и хочется, и колется, и куда нас вроде бы манят, но где в реальности не очень-то и ждут».
Если не знать, что Вы писали это 14 лет назад, то может показаться, что написано в наши дни.Видите ли Вы возможности для нового сближения Армении и России в политическом смысле?
- Я могу взглянуть на ситуацию глазами российских политиков: «нам бы разобраться с тем узлом, который мы завязали и развязать не можем, мы в состоянии полураспада, мы рискуем потерять единство своей страны, ну какую мы можем играть роль?».
Конечно, Россия хочет удержать контроль за этой частью земли – я сейчас называю вещи своими именами. Но вложиться в это военными, экономическими, или политическими ресурсами мы не можем. Армения – страна небольшая, ей нужно понимать, с кем она взаимодействует, кто сильный сторонник, а кто - слабый сторонник, а кто вообще делает вид, что он сторонник. Конечно, Армения будет лавировать, и это лавирование будет вызывать в российских элитах еще больше раздражения и неприятия.
Я не верю в сближение, кроме как в области культуры. В области науки, гуманитарных проектов - верю, в области политических – нет.
- Реалистично ли ожидать, что в условиях, когда нет нормального взаимодействия между политическими элитами, контакты между людьми могут может сохранить какой-то уровень отношений? Условно говоря, если Россия, российское руководство решит отвернуться от Армении, мне кажется, никакие культурные контакты повлиять на это решение не смогут.
- Если бы я верил в то, что то политические процессы и политические элиты - вечные, я бы с Вами полностью согласился. Но они меняются. И я на это надеюсь. Культурные, человеческие контакты сами по себе ничего не решат, и никогда в истории не решали. Но они могут сохранять почву для будущего разворота. И эта элита уйдет. Поменяется все. Вопрос в том - сохранятся ли эти контакты, сохранятся ли эти узлы? Я осторожный оптимист в том, что касается низового уровня, и тотальный пессимист в том, что касается верхушечного.