25 տարի առաջ Ռուս Ուղղափառ եկեղեցու հոգեւոր ակադեմիայի ուսանող Ջովաննի Գուայտան մտադրվել էր զրույցների գիրք հրատարակել որեւէ ականավոր հոգեւորականի հետ։ Առանցքային նպատակն էր խոսել ամեն ինչի մասին եւ անկեղծ։
Այդպիսի զրուցակից գտնելը հեշտ չէր։ Բայց այն ժամանակ Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Առաջինի հետ պատահական հանդիպումից հետո երիտասարդ հոգեւորականը հասկացել էր, որ հենց նրան էր փնտրում։
«Գարեգին Ա Ամենայն Հայոց կաթողիկոս։ Զրույցներ Ջովաննի Գուայտայի հետ» գիրքը ֆրանսերեն բնագրից թարգմանվել է անգլերեն, ռուսերեն, իտալերեն, արեւելահայերեն եւ արեւմտահայերեն։
Այս տարի գրքի ռուսերեն տարբերակը վերահրատարակվել է։ Այդ առիթով Ռուսաստանում Հայաստանի դեսպանության մշակույթի կենտրոնի հայագիտության բաժնի նախաձեռնած շնորհանդեսին Ջովաննի Գուայտան հիշել է Գարեգին Ա կաթողիկոսի հետ իր առաջին հանդիպումը, երկար ու հոգեպես հարստացնող զրույցները։
Ի դեպ, գրող Ալեքսանդր Արխանգելսկին եւ լրագրող, ռեժիսոր Տատյանա Սորոկինան
պատրաստվում են 2023-ին Հայաստանում «Հայրենիք» վավերագրական ֆիլմ նկարահանել, որի գլխավոր հերոսը լինելու է հենց Ջովաննի Գուայտան: Ֆիլմի նկարահանման համար հանրային դրամահավաք է ընթանում, որի կարող եք միանալ այս հղումով.
«Հաճախ խոսելով մահացող երեխաների ծնողների հետ, հիշում եմ Գարեգին կաթողիկոսի՝ 25 տարի առաջ ասված խոսքերը»
Ստաժավորում էի անցնում Սանկտ-Պետերբուրգի հոգեւոր ակադեմիայում եւ մտադրություն ունեի Ռուս Ուղղափառ եկեղեցու որեւէ հոգեւորականի հետ զրույցների գիրք հրատարակել։ Տարբեր մտքեր, նույնիսկ որոշ գրառումներ ունեի։ Բայց հասկանում էի, որ զրուցակցի ընտրությունը շատ կարեւոր է, որովհետեւ զրուցելու էինք ամեն ինչի մասին՝ անձնական հարցեր զրուցակցիս կյանքի, հավատի-անհավատության մասին, հարցեր, որ ինքն իրեն տալիս է ամեն մարդ՝ տառապանքի իմաստի, այս կյանքում իր գոյության, ձգտումների մասին, հարցեր եկեղեցու, նրա խնդիրների, հանրային կյանքում եկեղեցու մասնակցության, մշակույթի, տնտեսության, քաղաքականության հետ հարաբերություններ մասին։
Ես հասկանում էի, որ պետք է գտնել հետաքրքիր զրուցակից, որը կասի ճշմարտությունը, ոչ թե այն, ինչ անհրաժեշտ է ասել։ Շատ դժվար էր գտնել համապատասխան թեկնածու։
Երբ միջազգային գիտաժողովի ժամանակ ծանոթացա Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Առաջինի հետ, հասկացա, որ հենց նրան էի փնտրում, հենց նրա հետ եմ ուզում զրուցել։ Կաթողիկոսի հետ կիսվեցի իմ գաղափարով, եւ նա համաձայնեց։
Բայց ես նրան խոստովանեցի, որ շատ քիչ բան գիտեմ հայ եկեղեցու մասին։ Գարեգին Առաջինն ասաց, որ դա խնդիր չէ. ինքն ինձ կտա անհրաժեշտ գրքերի ցուցակ, որոշ ժամանակ հետո կհանդիպենք ու սկսենք մեր համատեղ աշխատանքը։
Գարեգին Ա-ն եւ Ջովաննի Գուայտան
Արդյունքում ստացվեց խայտաբղետ գիրք ամեն ինչի մասին։ Ես ստացա շատ անկեղծ պատասխաններ, օրինակ, եկեղեցում կարիերիզմի, իշխանության մասին, շատ անկեղծ պատասխան էկումենիզմի մասին, թե ինչու են ուղղափառները սարսափում այս բառից։ Իմ կարծիքով, ամենագեղեցիկը գրքի այն հատվածներն են, որտեղ կաթողիկոսը պատմում է իր, Աստծո եւ Հիսուս Քրիստոսի հետ հարաբերությունների մասին, թե ինչ է նշանակում լինել պարզ քրիստոնյա, հետեւել Աստծուն եւ այլն։ Շատ կարեւոր եւ գեղեցիկ է տառապանքի եւ դրա իմաստի մասին հատվածը։ Իմ ծառայության մի մասը կապված է մանկական հոսպիսի հետ։ Դա հիանալի, բայց շատ դժվար ծառայություն է, որովհետեւ ամեն շաբաթ առնչվում ես մահացող երեխաների հետ, իսկ դա ամենասարսափելին է, որ կարող է լինել։ Եվ շատ հաճախ, խոսելով այս երեխաների ծնողների հետ, ես հիշում եմ Գարեգին կաթողիկոսի՝ 25 տարի առաջ ասված խոսքերը։ Շատ ծնողները պատկերացում չունեն, թե ով է կաթողիկոսը, նույնիսկ այդ բառը չեն լսել, բայց այն իմաստուն խոսքերը, որ նա ասել է տառապանքի իմաստի, մահվան մասին, մինչ օրս արդիական են։
Սկզբում մենք հանդիպում էինք Էջմիածնում եւ հերթով գրառում զրույցները։ Այսպես գրքի 70 տոկոսը պատրաստ էր, երբ սկսվեց Ավագ Շաբաթը, եւ մենք ստիպված ընդհատեցինք աշխատանքը։ Հետո սկսեցին ի հայտ գալ այն, ցավոք, սարսափելի հիվանդության առաջին նշանները, որի հետեւանքով նա մահացավ։ Բայց այդ պահին նա դեռ ոչինչ չգիտեր, ես էլ չգիտեի։ Իսկ մենք գրառում էինք տառապանքի մասին հատվածը. պատկերացնո՞ւմ եք ինչպիսի զարմանալի զուգադիպություն։ Գրքիս նախաբանում ես գրել էի, որ եթե այն ժամանակ իմանայի կաթողիկոսի հիվանդության մասին, նրան չէի հարցնի, օրինակ, թե ինչպիսի՞ հոգեւոր ժառանգություն կուզենար թողնել, չէի հարցնի նաեւ, թե ի՞նչ կասեր մարդուն, որը հենց նոր իմացել է իր անբուժելի հիվանդության մասին։ Բայց այնպես ստացվեց, որ այս գիրքը, իրոք, դարձավ Գարեգին Առաջինի հոգեւոր ժառանգությունը։
«Իմ հաջորդ գրքերի ոգեշնչման աղբյուրը նույնպես Գարեգին կաթողիկոսն է եղել»
Իմ հաջորդ գրքերի ոգեշնչման աղբյուրը նույնպես Գարեգին Ա կաթողիկոսն է եղել։ Երբ մեր զրույցների գիրքը ֆրանսերենով լույս էր տեսել, ես նրան ուղարկեցի առաջին օրինակները եւ շնորհակալական նամակ, որում նաեւ իմ հետագա ծրագրերի մասին էր պատմել։ Որոշ ժամանակ անց, Գարեգին Առաջինն ինձ զանգեց եւ ասաց, որ գիրքը հրաշալի է ստացվել, շատ ուրախ է։ Նաեւ ասաց, որ կարդացել է նամակս, իմ ծրագրերի մասին, բայց ինքը եւս ինձ հետ կապված պլաններ ունի։ Ասաց, որ շուտով Հայաստանում քրիստոնեության ընդունման 1700-ամյակն է, եւ շատ է ցանկանում այդ առիթով գիրք գրել, բայց հասկանում է, որ դժվար թե իրականացնի իր մտադրությունը։ Առաջարկեց համագործակցել։ Ես չգիտեի՝ ինչ պատասխանել, ասացի, որ կմտածեմ։ Բայց, ցավոք, շուտով նա մահացավ։ Եվ հիշելով նրա խոսքերն ու ցանկությունը, մտածեցի՝ ինքս փորձեմ գրել այդ գիրքը։
Ջովաննի Գուայտան
Գտա գրքեր, ավելի մանրամասն ուսումնասիրեցի հայոց եկեղեցու պատմությունը եւ գրեցի երկրորդ գիրքս՝ «1700 տարվա հավատարմություն»։ Հայաստանի պատմությունն ուսումնասիրելիս՝ չես կարող անտարբեր անցնել նրա շատ ծանր էջի՝ Ցեղասպանության կողքով։ Եվ ես գրեցի իմ երրորդ գիրքը՝ նվիրված հայերի Ցեղասպանությանը։ Այն թուրքական բանակի գերմանացի սպայի՝ Արմին Վեգների վկայությունն էր։ Դրան հաջորդեց չորրորդ գիրքը, որը ականատեսի վկայություն էր, բայց այս անգամ՝ արաբի։ Նա խիստ հավատացյալ մահմեդական լինելով՝ գրել էր 1915 թվականի իր տեսածների մասին՝ ապացուցելու համար, որ թուրքերի արարքներում մահմեդականությունը մեղքը չունի, որ պատճառը կրոնական չէր, այլ ծայրահեղ ազգայնական։
«Իմ հայ լինելը իմաստավորվում է միայն այն ժամանակ, երբ հարաբերվում եմ այլ ազգերի մարդկանց հետ»
25 տարի է անցել, շատ բան է փոխվել, փոխվել է Հայաստանը, Ռուսաստանը, աշխարհը, ես էլ եմ փոխվել, բայց երբեք չեմ մոռանա Գարեգին Առաջինի հետ աշխատելու փորձառությունը, թե ինչքան բան տվեց ինձ նրա հետ մարդկային շփումը։ Այսօր մետրոյում մտածում էի՝ ինչի՞ մասին խոսել։ Եվ գտա գրքի մի հիանալի հատված, որը զարմանալի արդիական է։ Ես նրան հարցնում եմ. «Դուք ապրել եք տարբեր երկրներում՝ Սիրիայում, Լիբանանում, Անգլիայում, Իրանում, Միացյալ Նահանգներում, Հայաստանում։ Ի՞նչ են Ձեզ տվել այս ազգերը եւ նրանց մշակույթը»։
Ահա թե ինչ է պատասխանել Գարեգին Առաջինը.
«Բազմազանության հարստությունը նման է խճանկարի, որի առանձին գույները, ներդաշնակ լինելով, ստեղծում են գեղեցկություն, ինչպես սիմֆոնիայում տարբեր գործիքների արձակած հնչյունները միահյուսվում են մի մեղեդու մեջ։ Այն բոլոր մշակույթները, որոնց ծանոթացել եմ կյանքիս ընթացքում, հարստացրել են իմ անձը եւ, կարելի է ասել, օգնել են մաքրել իմ ներսի հային։ Իմ երկրի հետ ամուր կապված լինելով՝ ես երբեք չեմ եղել ազգայնական այդ բառի նեղ իմաստով, եւ դա շնորհիվ այն ազգերի մշակույթների հետ առնչությունների, որոնց հետո ապրել եմ։ Ես խորապես համոզված եմ, որ ազգերի եւ նրանց մշակույթների միջեւ շփումները շատ կարեւոր են։ Մշակույթների երկխոսությունը, որի մասին հիմա այդքան խոսում են, ճանապարհ է հարթում մարդկության խաղաղության եւ բարեկեցության համար։ Կարծում եմ, որ մեր դարի ավարտը տարբերվում է դրա սկզբից։ Այսօր մենք պետք է հստակ գիտակցենք, որ պատերազմը եւ մեկուսացումը ոչ մի տեղ չեն տանում, որ խաղաղությունը, համաձայնությունը, համագործակցությունն են պայմանավորում մարդու երջանկությունը։ Մարդկային արժեքները չեն սահմանափակվում միայն մի մշակույթի մեջ, որի բացարձակացումը բերում է աղետի։
Հաճախ եմ մտածում մարդկության, բազմազանության հարստության եւ ներդաշնակության մասին, թե ինչպիսի գեղեցկություն է մեզ տվել Աստված այս մոլորակի վրա, որը նման է տարբեր ծառերով լեցուն այգու։ Եթե ծառերը միատեսակ լինեին, գեղեցկությունը կկորչեր։ Իմ հայ լինելը իմաստավորվում է միայն այն ժամանակ, երբ հարաբերվում եմ այլ ազգերի մարդկանց հետ։ Եվ հույս ունեմ, որ երրորդ հազարամյակի մարդիկ ավելի խորությամբ կհասկանան ազգերի միասնության իմաստը, բազմազանության միասնության, որում տեղ չեն ունենա դիմակայությունները, լարվածությունները, որոնք հաճախ հրահրվում են նեղ քաղաքական շահերից»։

Гарегин I и Джованни Гуайта
25 лет назад студент Духовной академии Русской Православной Церкви Джованни Гуайта решил издать книгу диалогов с видным священнослужителем. Главной целью было поговорить «обо всем» и сделать это искренне.
Найти такого собеседника было непросто. После случайной встречи с Католикосом всех армян Гарегином I, молодой священнослужитель понял, что искал именно его.
Книга «Католикос Всех Армян Гарегин I. Беседы с Джованни Гуайтой» переведена с французского оригинала на английский, русский, итальянский, восточноармянский и западноармянский языки.
В этом году была переиздана русская версия книги. На презентации, организованной отделом арменоведения посольства Армении в России, Джованни Гуайта вспомнил свою первую встречу с католикосом Гарегином I и их долгие беседы.
Писатель и журналист Александр Архангельский вместе с режиссером Татьяной Сорокиной собираются снять в 2023 году в Армении документальный фильм «Родина», главным героем которого станет именно Джованни Гуайта. Для съемок фильма ведется сбор средств, присоединиться к которому можно по этой ссылке:
«Беседуя с родителями умирающих детей, вспоминаю слова Католикоса Гарегина, сказанные им 25 лет назад»
В то время я стажировался в Санкт-Петербуржской Духовной академии Русской Православной церкви и намеревался писать книгу из диалогов с каким-то видным представителем Русской Православной церкви. У меня были разные замыслы, даже какие-то наброски. Я понимал, что выбор собеседника очень важен, потому что мы будем беседовать обо всем - личные вопросы о вере и неверии, о жизни собеседника, вопросы, который себе задает каждый человек - о смысле страдания, о том, почему мы находимся на этом свете, к чему нам стремиться, вопросы о церкви, о ее внутренних проблемах, о том, как она должна соотносится со светской культурой, с миром экономики, политики. Я понимал, что надо найти интересного собеседника, который говорил бы действительно так, как оно есть, а не так, как надо показывать. Мне было очень сложно найти подходящего человека.
Когда на международной конференции я познакомился с Гарегином I, понял, что, наверное, это и есть тот самый собеседник, которого я ищу, и именно с ним мне бы хотелось поговорить.
Я предложил ему свой замысел, и он согласился. Я признался ему, что Армянскую церковь знаю не очень хорошо. На это Католикос ответил, что это не проблема – он предоставит мне библиографию, и через какое-то время можем встретится и начать нашу совместную работу
Гарегин I и Джованни Гуайта Гарегин I и Джованни Гуайта
В результате получилась очень «пестрая» книга, где говорится обо всем. Я получил очень честные ответы по поводу, например, карьеризма и власти в церкви, экуменизма, о том, почему православные так боятся этого слова. Самые красивые места в книге, как мне кажется, это главы, где Католикос рассказывает о себе, о том, какие у него отношения с Богом, с Иисусом Христом, что означает быть не только епископом, а просто христианином, как следовать за Господом и т. д.
Очень красивы слова о страдании, о смысле страдания. Часть моего служения проходит в детском хосписе. Это замечательное, но очень сложное служение, потому что каждую неделю имеешь дело с умирающими детьми, и это самое страшное, что может быть. И довольно часто разговаривая с родителями этих умирающих детей, я вспоминаю слова, которые сказал мне Католикос Гарегин 25 лет назад. Очень многие родители  не имеют представления о том, кто такой католикос, даже слова такого никогда не слышали, но те мудрые слова, которые он говорил тогда о смысле страдания, о смерти, оказывается, весьма актуальны до сих пор.
Сначала мы встречались в Эчмиадзине и записывали наши беседы одну за другой. Так было записано примерно 70 процентов книги. Потом наступили дни страстной седмицы, и мы вынуждены были прекратить работу. Потом, увы, начались первые проявления той страшной болезни, от которой он впоследствии скончался. Однако тогда ни он, ни я ничего не знали об этом. Мы как раз должны были записать главу о страдании, представьте себе такое удивительное совпадение. В предыстории я написал о том, что если бы тогда я знал об этой болезни, то не стал бы его спрашивать: «Какое духовное завещание Вы хотите оставить?». Или: «Что бы вы сказали человеку, который только что узнал о том, что неизлечимо болен?». Но получилось так, что книга действительно стала духовным наследием Гарегина Первого.
«Вдохновителем последующих книг также был Католикос Гарегин Первый»
Вдохновителем последующих моих книг был также Католикос Гарегин Первый.
Когда вышла книга наших бесед на французском языке, я написал ему благодарственное письмо, прислал первые экземпляры и написал о своих планах на будущее. Через какое-то время Католикос позвонил мне и сказал, что книга замечательная. Он сказал также, что прочитал о моих планах, но у него также есть планы относительно меня: скоро будет праздноваться 1700 летие крещения Армении, и он хотел бы написать книгу об  этом, но понимает, что вряд ли сможет сделать это. Предложил поработать вместе. Я не знал, что ответить и сказал, что подумаю. К сожалению, очень скоро его не стало. И вспоминая его слова и его желание, я подумал – не попробовать ли мне самому написать эту книгу?
Джованни Гуайта Джованни Гуайта
Еще более серьёзно изучив историю Армянской церкви, я написал свою вторую книгу: «1700 лет верности». Когда изучаешь историю Армении, не можешь равнодушно пройти мимо такой тяжелой страницы, как Геноцид. И я написал свою третью книгу, посвященную Геноциду армян - свидетельство очевидца, офицера турецкой армии немца Армина Вегнера. За ней последовала четвертая книга - также свидетельство очевидца, но на сей раз, араба, глубоко верующего мусульманина, который написал в 1915 году свое свидетельство, чтобы доказать, что ислам не виновен в том, что делали турки, причиной был крайний турецкий национализм, а отнюдь не религия.
«Моя национальность как армянина только тогда наполняется смыслом, когда я нахожусь в контакте, в общении с людьми другой национальности»
Прошло 25 лет, многое изменилось - изменились Армения, Россия, изменился весь мир  и я сам, но никогда не забуду тот опыт, который я приобрел во время работы с Католикосом и то, как много дало мне общение с ним.
В метро я думал - о чем можно поговорить сегодня, и нашел замечательное место в книге, которое удивительно актуально. Я задаю ему вопрос: «Вы жили в разных странах - в Сирии, Ливане, Англии, Иране, Соединенных Штатах, в Армении. Что дали Вам эти народы и их культура?».
Вот что ответил мне Гарегин I:
«Богатство многообразия подобно мозаике, разные цвета которой находясь в гармонии, создают красоту, как в симфонии, когда звуки различных инструментов соединяются в одну мелодию. Все культуры, с которыми я познакомился в своей жизни, обогатили мою личность, и я бы сказал, помогли очистить во мне армянина. Будучи крепкими узами связанным со свой страной, я никогда не был националистом в узком смысле этого слова именно благодаря соприкосновению с культурами народов, среди которых жил. Глубоко убежден, что контакты между народами и их культурами очень важны. Диалог культур, о котором так часто сегодня говорят, прокладывает путь к миру и благополучию человечества. Думаю, что конец нашего века отличается от его начала. Сегодня мы должны ясно сознавать, что война и изоляция ни к чему не ведут, что мир, согласие, сотрудничество составляют счастье человечества. Человеческие ценности не заключены внутри только одной культуры, абсолютизация которой ведет к катастрофе.
Часто думаю о человечестве, о богатстве и гармоничном многообразии, о том, какую красоту даровал нам Бог на этой планете, которая подобна саду с множеством различных деревьев. Будь деревья одного вида, красота бы исчезла. Моя национальность как армянина только тогда наполняется смыслом, когда я нахожусь в контакте, в общине с людьми другой национальности. И я надеюсь, что люди третьего тысячелетия будут глубже осознавать значение единства народов. Единства в его многообразии, в котором не будет места противостоянию, напряжённости, часто провоцируемой из узко политических соображений»․