2022թ. հունվարին ԱՄՆ Ազգային անվտանգության խորհրդի Ռուսաստանի հարցերով նախկին ավագ տնօրեն, ԱՄՆ Արտաքին հարաբերությունների խորհրդի անդամ Թոմաս Գրեհեմը (Thomas E. Graham) կարծիք էր հայտնել, որ Կովկասում հակամարտությունների կարգավորումը պետք է ներառվի եվրոպական անվտանգության խնդիրների համապարփակ քննարկման գործընթացում։
Մեդիամաքսը Թոմաս Գրեհեմի հետ զրուցել էր փետրվարի 23-ին՝ Ուկրաինայում պատերազմի մեկնարկից մեկ օր առաջ:
- Հունվարին «Կոմերսանտ» թերթին տված հարցազրույցում դուք առաջարկել էիք Կովկասում հակամարտությունների կարգավորումը ներառել եվրոպական անվտանգության խնդիրների համապարփակ քննարկման գործընթացում։ Հաշվի առնելով, որ Հայաստանը ՀԱՊԿ-ի անդամ է, Վրաստանը ձգտում է անդամակցել ՆԱՏՕ-ին, իսկ Ադրբեջանը ծավալում է ռազմական գործակցությունը Թուրքիայի հետ, որքանո՞վ է իրատեսական ակնկալել, որ տարածաշրջանի երկրները կկարողանան ընդհանուր մոտեցումներ ձեւավորել անվտանգության ոլորտում։
-Հարցն այն է, թե արդյո՞ք Հայաստանը, Ադրբեջանն ու Վրաստանը կցանկանան մասնակցել ավելի լայն եվրոպական անվտանգության համակարգում, ինչպես դա եղել էր նախկինում։ Մասնակցությունը կպահանջի այն սկզբունքների ընդունումը, որոնց վրա հիմնված կլինի նոր համաձայնությունը, որը, ինչպես ես եմ առաջարկում, կներառի սառեցված հակամարտությունների կարգավորման սկզբունքներ։ Ավելին, ՆԱՏՕ-ի երկրները, Թուրքիան եւ Եվրոպայում ՀԱՊԿ-ի անդամ երկրները կդառնան այս ավելի լայն կարգավորման մասը։ Այսպիսով, այն փաստը, որ կովկասյան երեք երկրները փնտրում են անվտանգության տարբեր գործընկերություններ, չի բացառում նրանց մասնակցությունը ՆԱՏՕ-ի անդամների, ՀԱՊԿ-ի եւ Թուրքիայի միջեւ համաձայնեցված անվտանգության ընդհանուր մոտեցման մեջ:
- Համաձա՞յն եք այն տեսակետին, որ 2020 թվականի պատերազմում Հայաստանի պարտությունից հետո Հարավային Կովկասում ուժերի հարաբերակցությունը շատ է փոխվել, եւ Թուրքիան հնարավորություն է ստացել ուղղակիորեն գործել տարածաշրջանում՝ խախտելով Ռուսաստանի հեգեմոնիան։
- Թուրքիան Հայաստանի հետ հակամարտությունում կարեւորագույն աջակցություն ցուցաբերեց Ադրբեջանին եւ շարունակում է կարեւոր դեր խաղալ տարածաշրջանում։ Ոչինչ չի վկայում այն մասին, որ Անկարան ծրագրում է նահանջել մի վայրից, որը համարում է իր կենսական շահերի տարածաշրջան: Դա նշանակում է, որ Ռուսաստանն այլեւս հեգեմոն չէ Կովկասում։
- Ե՛վ 2020 թվականի պատերազմի ժամանակ, եւ՛ դրանից հետո Վլադիմիր Պուտինն ամեն կերպ խուսափում էր ռուս-թուրքական հնարավոր առճակատումից հարավկովկասյան տարածաշրջանում եւ, ոմանց կարծիքով, նույնիսկ «Հայաստանը զոհաբերեց դրա համար»։ Ռուսաստանի եւ Թուրքիայի հարաբերությունների սրումը այլ «ճակատներում», օրինակ՝ Ուկրաինայի շուրջ, կարո՞ղ է ազդել Հարավային Կովկասում նրանց փոխգործակցության վրա։
-Ուկրաինայի շուրջ աճող առճակատումը կազդի ռուս-թուրքական հարաբերությունների ողջ համալիրի վրա։ Կարծում եմ, որ դա կբարդացնի երկկողմ հարաբերությունները կառավարելու ջանքերը բոլոր մյուս ոլորտներում, որտեղ երկու երկրների շահերը տարբերվում են, ներառյալ Լիբիան, Սիրիան եւ Հարավային Կովկասը: Եվրոպական անվտանգության համապարփակ կարգավորումը կօգնի նվազեցնել Հարավային Կովկասում արտաքին ուժերի միջեւ մրցակցության բացասական հետեւանքները՝ այդ մրցակցությունը ռազմականից տեղափոխելով քաղաքական, տնտեսական եւ սոցիալական ոլորտներ:
- «Կոմերսանտ»-ին տված հարցազրույցում դուք նաեւ ասել էիք, որ հանրաքվեները կարող են դառնալ հակամարտությունների կարգավորման կարեւոր մասը։ «Դրանք հնարավորություն կտան վստահորեն հասկանալ, թե ինչ են ուզում վիճելի տարածքներում ապրող մարդիկ։ Այնուհետեւ անհրաժեշտ է մշակել մի շարք քաղաքական եւ տեխնիկական պայմանագրեր, որոնց համաձայն կկարգավորվեն հիմնական եւ հեռացող մասերի միջեւ առկա խնդիրները», - ասել էիք դուք։ Լեռնային Ղարաբաղում հանրաքվեն վերջին 2 տասնամյակների ընթացքում եղել է միջազգային միջնորդների կողմից Հայաստանին եւ Ադրբեջանին արված տարբեր առաջարկների առանցքային բաղադրիչներից մեկը։ Եթե Ադրբեջանը հրաժարվեց հանրաքվեի գաղափարից պատերազմից առաջ, ապա ի՞նչը կդրդի նրան համաձայնվել հանրաքվեի պատերազմից հետո, որում նա ոչ միայն վերադարձրեց Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ բոլոր շրջանները, այլեւ վերահսկողության տակ առավ բուն Արցախի մի մասը։
- Մասնակցությունն ավելի լայն եվրոպական անվտանգության կարգավորմանը կպահանջի Ադրբեջանից հարգել հիմնական սկզբունքները: Եթե կարգավորումը ներառեր սառեցված հակամարտությունները լուծելու իմ կողմից արված առաջարկը, ապա Բաքուն ստիպված կլիներ գնալ հանրաքվեի, այլապես դուրս կմնար այս ավելի լայն կարգավորումից։ Դա նրան անվտանգության առումով շատ ավելի խոցելի կդարձներ: Այնպես որ, Բաքուն ստիպված կլինի բարդ ընտրություն կատարել։ Սակայն եվրոպական անվտանգության համակարգին միանալու գինը կլինի Լեռնային Ղարաբաղում հանրաքվե անցկացնելու համաձայնությունը։

Томас Грэм: Ситуация вокруг Украины повлияет на весь комплекс российско-турецких отношений - Mediamax.am
24061 просмотров
Томас Грэм: Ситуация вокруг Украины повлияет на весь комплекс российско-турецких отношений
Томас Грэм
Фото: Council on Foreign Relations
В январе 2022 года бывший старший директор по России в Совете национальной безопасности США, член Совета по международным делам Томас Грэм (Thomas E. Graham) выразил мнение, что урегулирование конфликтов на Кавказе следует включить в процесс всестороннего обсуждения проблем европейской безопасности.
Медиамакс побеседовал с Томас Грэмом 23 февраля, за день до начала войны на Украине.
- В интервью газете «Коммерсантъ» в январе этого года вы предложили включить урегулирование конфликтов на Кавказе в процесс всестороннего обсуждения проблем европейской безопасности. С учетом того, что Армения является членом ОДКБ, Грузия стремится к членству в НАТО, а Азербайджан наращивает военное сотрудничество с Турцией, насколько реалистично ожидать, что страны региона смогут сформулировать единые подходы в сфере обеспечения безопасности?
- Вопрос в том, захотят ли Армения, Азербайджан и Грузия участвовать в более широкой европейской системе безопасности, как это было в прошлом. Участие потребует принятия принципов, на которых будет основываться новая договоренность, которая, в моем предложении будет включать принципы урегулирования замороженных конфликтов. Более того, страны НАТО, Турция и государства-члены ОДКБ в Европе станут частью этого более широкого урегулирования. Таким образом, тот факт, что три кавказских государства ищут различные партнерства для обеспечения безопасности, не исключает их участия в общем подходе к безопасности, согласованном между членами НАТО, ОДКБ и Турцией.
- Согласны ли вы с той точкой зрения, что после поражения Армении в войне 2020 года, расклад сил на Южном Кавказе сильно изменился и, в частности, Турция получила возможность действовать в регионе напрямую и нарушила гегемонию России?
- Турция оказала важнейшую поддержку Азербайджану в конфликте с Арменией и продолжает играть важную роль в регионе. Ничто не говорит о том, что Анкара планирует отступить от того, что она считает регионом своих жизненно важных интересов. Это означает, что Россия больше не является гегемоном на Кавказе.
- Как во время войны 2020 года, так и после ее завершения Владимир Путин всячески избегал возможной российско-турецкой конфронтации в регионе Южного Кавказа и, как считают некоторые, даже «пожертвовал ради этого Арменией». Может ли обострение отношений между Россией и Турцией на других «фронтах», например, вокруг Украины, отразиться на их взаимодействиии на Южном Кавказе?
- Растущая конфронтация вокруг Украины повлияет на весь комплекс российско-турецких отношений. Я ожидаю, что это усложнит усилия по управлению двусторонними отношениями во всех других областях, где интересы двух стран расходятся, включая Ливию, Сирию и Южный Кавказ. Всеобъемлющее европейское урегулирование в сфере безопасности помогло бы уменьшить негативные последствия конкуренции между внешними державами за Южный Кавказ, переместив ее из военной в политическую, экономическую и социальную сферы.
- В интервью «Коммерсанту» вы также говорили, что важной частью процесса урегулирования конфликтов могли бы стать референдумы. «Они позволили бы достоверно понять, чего хотят люди, живущие на оспариваемых территориях. Далее нужно выработать ряд политических и технических соглашений, в соответствии с которыми будут регулироваться вопросы между основной и отделяющейся частью», - говорили вы. Референдум в Нагорном Карабахе был одной из ключевых компонентов различных предложений межународных посредников, сделанных Армении и Азербайджану в течение последних 2 десятилетий. Если Азербайджан отказался от идеи референдума до войны, что может мотивировать его согласиться на референдум после войны, в которой он не только вернул себе все регионы вокруг Нагорного Карабаха, но и установил контроль за частью самого этого региона?
- Опять же, участие в более широком урегулировании европейской безопасности потребует от Азербайджана уважения основных принципов. Если бы урегулирование включало сделанное мною предложение по урегулированию замороженных конфликтов, Баку был бы вынужден пойти на референдум, иначе он оказался бы вне этого более широкого урегулирования. Это поставило бы его в гораздо более уязвимое положение с точки зрения безопасности. Так что Баку придется сделать нелегкий выбор. Но ценой вступления в систему европейской безопасности будет согласие на референдум в Нагорном Карабахе.